Jedynie prawda jest ciekawa


KOD demonstrował pod Trybunałem

09.03.2016

Komitet Obrony Demokracji protestował w środę przed siedzibą TK. "Usłyszeliśmy właśnie wyrok Trybunału. Ma on dla nas moc ostateczną i wiążącą, i będziemy go przestrzegać" - zwrócił się do zgromadzonych przed TK szef KOD Mateusz Kijowski.

TK we wtorek i środę rozpatrywał nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej oraz I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. 

Zaskarżona nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu. 

W środę o godz. 13 Trybunał orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. 

"Usłyszeliśmy właśnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on dla nas moc ostateczną i wiążącą, i będziemy go przestrzegać" - zwrócił się do zgromadzonych przed TK ok. stu osób szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. 

"(Wyrok - PAP) oznacza tyle, że ustawa uchwalona przez Prawo i Sprawiedliwość w końcu grudnia 2015 r. jest w całości niezgodna z konstytucją, w związku z tym nie może być obowiązującym prawem w Polsce" - mówił Kijowski. Jego zdaniem w związku z wyrokiem, stan prawny jest taki, że "nie mamy konstytucji i nie mamy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". 

Jak mówił Kijowski, Komitet Obrony Demokracji przygotował taką ustawę, która jest odpowiedzią m.in. na wszystkie zalecenia Komisji Weneckiej. 

W namiocie ustawionym przed TK zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o TK. Kijowski przekonywał, że duża liczba podpisów pod tym projektem przekona większość parlamentarną, że warto go przyjąć. 

KOD w swoim projekcie chce wprowadzić "mechanizmy zabezpieczające przed upolitycznieniem Trybunału". Projekt przewiduje wybieranie sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów (dziś Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną głosów). Wybrany przez niższą izbę parlamentu sędzia składałby przysięgę przed marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany (obecnie ślubowanie wybranych przez Sejm sędziów przyjmuje prezydent). 

Projekt zakłada również modyfikację procedur dotyczących wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału oraz wprowadzenie sześcioletniego okresu ich kadencji. Prawo do proponowania kandydatów do TK uzyskaliby: prezydent, Krajowa Rada Sądownicza oraz zgromadzenia ogólne sędziów: Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie prawo do zgłaszania kandydatów na sędziów TK przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów. 

Według proponowanych przez KOD przepisów możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm; miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów. 

"Nie dajmy się wciągnąć w mowę nienawiści, której słyszymy coraz więcej". "Jesteśmy demokratami i wiemy, że w narodzie, wśród społeczeństwa, rozmawia się językiem życzliwości, zrozumienia i szukającym porozumienia" - mówił Kijowski. Zaznaczył, że prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda będą stale zapraszani do rozmowy i dialogu, "aby zaczęli słuchać ludzi". 

Uczestnicy manifestacji przynieśli biało-czerwone flagi oraz flagi Unii Europejskiej. Mieli transparenty, na których widniały m.in. hasła "Nie dla łamania konstytucji" oraz cytat prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 4 listopada 2006 roku: "Zgodnie z naszą konstytucją orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma moc powszechnie obowiązującą". Skandowali także hasła "Solidarność z Trybunałem", "Wolność, równość, demokracja".

kk/PAP

[fot.PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook