Jedynie prawda jest ciekawa


Kobiety z Młodzieży Wszechpolskiej demonstrowały w "Pikiecie w Imieniu Dam"

11.03.2018
1270pikietamw
Kobiety z Młodzieży Wszechpolskiej demonstrowały w "Pikiecie w Imieniu Dam"

Kilkanaście działaczek Młodzieży Wszechpolskiej demonstrowało w niedzielę w "Pikiecie w Imieniu Dam" na warszawskim placu Zamkowym. Zebrały się pod hasłem "Kobiety ostoją narodu" ubrane w koszulki z napisem: "Chrześcijański nacjonalizm jest ok". Była to piąta edycja tego wydarzenia.

Aleksandra Winiarska z Młodzieży Wszechpolskiej zwróciła uwagę, że "dziś młode dziewczyny mają niekoniecznie dobre wzorce". Dlatego, jak dodała, podczas niedzielnej demonstracji z okazji przypadającej 8 marca Dnia Kobiet promują cechy kojarzące się - zdaniem organizatorek - z kobietami. Wśród nich wymieniono m.in. subtelność i delikatność.

Działaczki MW zaprezentowały sylwetki kobiet, które uważają one za autorytety i wzór do naśladowania. Wśród nich znalazły się: królowa Jadwiga Andegaweńska; działaczka podziemia narodowego, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, komendantka główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet Maria Mirecka-Loryś, ps. "Marta" i żołnierka Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej Stefania Firkowska, ps. "Felek".

Edyta Luty z Narodowej Organizacji Kobiet oceniła, że "esencją kobiecości jest to, żeby wprowadzać dobroć, miłość i piękno w świat". "Naturalnie rzecz biorąc - kobieta tworzy ognisko domowe, mężczyzna idzie walczyć - to jest coś z czym się spotykamy. Oczywiście bywają chwalebne wyjątki, bywają cudowne Królowe Jadwigi, Emilie Plater" - podkreśliła. Jak zaznaczyła, takie kobiety są cenione, bo są "kobietami, a nie jakimś babochłopem, który przejął męską rolę".

"My, Polki, wchodzimy czasem w te męskie role właśnie wtedy, kiedy historycznie rzecz biorąc naszym mężczyznom źle się dzieje" - mówiła Luty. Wymieniła w tym kontekście szlachcianki i ziemianki m.in. po Powstaniu Listopadowym, czy po zsyłkach na Sybir, kiedy mężczyźni polegli, zaczęły zarządzać majątkami.

Dodała, że kobieta i mężczyzna są sobie potrzebni. "Razem jesteśmy silniejsi i doceniając siebie nawzajem doprowadzamy do sytuacji, w której świat jest po prostu lepszy" - podkreśliła Luty. Dodała, że "naturalna sytuacja jest taka, kiedy każdy realizuje się jak potrafi, jak został stworzony przez pana Boga".

Skrytykowane zostały w tym kontekście feministki, które opowiadają się za liberalizacją prawa aborcyjnego.

Aleksandra Winiarska zaapelowała do kobiet, aby były "oddanymi żonami, dobrymi matkami, wspierającymi siostrami, kochającymi córkami". "Proszę mi wierzyć, to nie stoi na przeszkodzie, aby robić karierę zawodową, żeby się rozwijać. Nie ma w tym nic złego" - mówiła. Zaznaczyła, że "kobiety same powinny dochodzić do najwyższych sobie postawionych celów". 

Winiarska stwierdziła, że "współczesne kobiety nacjonalistki" studiują, pracują i walczą z przemocą domową, a wolny czas poświęcają na prace dla narodu i prace charytatywne. Dodała, że są stygmatyzowane i nazywane przez środowiska lewicowe i feministyczne "faszystkami".

(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

fot. Twitter/Ruch Narodowy Mazowsze

Warto poczytać

  1. 1270primemateusz 19.07.2018

    Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

    Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

  2. gersdorf03072018 19.07.2018

    Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

    Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

  3. 1270tatrere 19.07.2018

    Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

    Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

  4. Petru-15062018 19.07.2018

    Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

    Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

  5. weiss19072018 19.07.2018

    Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

    W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

  6. cba18072018 18.07.2018

    Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

    Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

  7. mazurek09032018 18.07.2018

    To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

    Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook