Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kobieta, która rzuciła wyzwanie korporacjom

24.05.2012

Kristen Christian, inicjatorka akcji Bank Transfer Day przyleciała do Polski. W pierwszym dniu swojego pobytu odwiedziła siedzibę Kasy Stefczyka w Gdyni. Dziś wzięła udział w konferencji prasowej w Warszawie, którą Stefczyk.info relacjonował na żywo.

Za sprawą 28-letniej Kristen Christian, w listopadzie 2011 roku ponad 650 tysięcy Amerykanów przeniosło ponad 4,5 miliarda dolarów oszczędności z wielkich banków komercyjnych do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów). Był to wyraz sprzeciwu wobec podwyżek narzucanych klientom przez korporacje.

Podczas wizyty w siedzibie Kasy Stefczyka, przybyła z Los Angeles Kristen, miała okazję zapoznać się z historią i zasadami funkcjonowania polskich kas kredytowych. W rozmowie dla portalu Stefczyk.info podkreśliła, że jest zachwycona Polską i Polakami. W szczególności historią naszego kraju, z którą miała już okazję się zapoznać. – Amerykanie są dumni ze swojego dziedzictwa i oczywiście mają ku temu powody, ale przecież obok nas są kraje i żyją ludzie, których historia obfituje w szereg istotnych wydarzeń. Dziś widziałam zgromadzone w Kasie Stefczyka eksponaty poświęcone historii polskich unii kredytowych. Nie mogłam uwierzyć patrząc na kopertę z czasów zaborów, że kiedy kraj pozostawał pod okupacją, ludzie potrafili rozwijać się i współpracować. Wielka determinacja Polaków jest na pewno powodem do dumy.

 

Zapytana o źródło sukcesu akcji Bank Transfer Day, Kristen Christian stwierdziła, że jej zdaniem nadszedł już czas, kiedy konsumenci zrozumieli, że to od nich zależy, jaki skutek przyniosą podjęte przez nich działania i gdzie trafią wydane pieniądze. Czy wesprą wielkie korporacje, czy lokalną społeczność. – Każdy dolar, którego wydajemy ma znaczenie. Może nie jest on istotny dla prezesa wielkiego banku – przecież on ma ich dużo. Ale dla ciebie i twoich sąsiadów to ważny element. Mam wrażenie, że to właśnie ta świadomość była jednym z powodów sukcesu akcji Bank Transfer Day – powiedziała K. Chrisitan.

Nie bez znaczenia pozostają też różnice w polityce prowadzonej przez banki i unie kredytowe. Jak zaznaczyła inicjatorka akcji BTD, wsparcie dla członków, bliskość i zaufanie jakie mają do unii kredytowych ich członkowie jest warte znacznie więcej niż dążenie do zysków realizowane przez banki.

Co szczególnie istotne, nawet władze USA spoglądają przychylnie na inicjatywę Bank Transfer Day. – Społeczeństwo amerykańskie to społeczeństwo kapitalistyczne. Jednak jako takie ma świadomość, że konsument powinien mieć prawo dokonania wyboru. Jaki rodzaj instytucji, jaki biznes chce wesprzeć. Cieszę się, że dostrzegły to również nasze władze i tym samym pojawiła się szansa na wprowadzenie przepisów, które ułatwią funkcjonowanie i rozwój unii kredytowych – dodała K. Christian.

Po wizycie w Trójmieście Kristen Christian odwiedziła Warszawę, gdzie 24 maja wraz z prezesem Krajowej SKOK wzięła udział w konferencji prasowej zatytułowanej „Siła mediów społecznościowych w obronie konsumentów”.

Michał Szałapski
[fot. Piotr Purchla]

Czytaj również:

Bank Transfer Day trwa cały czas

Christian: Codziennie mamy Bank Transfer DayWarto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook