Jedynie prawda jest ciekawa


Kobieta, która rzuciła wyzwanie korporacjom

24.05.2012

Kristen Christian, inicjatorka akcji Bank Transfer Day przyleciała do Polski. W pierwszym dniu swojego pobytu odwiedziła siedzibę Kasy Stefczyka w Gdyni. Dziś wzięła udział w konferencji prasowej w Warszawie, którą Stefczyk.info relacjonował na żywo.

Za sprawą 28-letniej Kristen Christian, w listopadzie 2011 roku ponad 650 tysięcy Amerykanów przeniosło ponad 4,5 miliarda dolarów oszczędności z wielkich banków komercyjnych do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów). Był to wyraz sprzeciwu wobec podwyżek narzucanych klientom przez korporacje.

Podczas wizyty w siedzibie Kasy Stefczyka, przybyła z Los Angeles Kristen, miała okazję zapoznać się z historią i zasadami funkcjonowania polskich kas kredytowych. W rozmowie dla portalu Stefczyk.info podkreśliła, że jest zachwycona Polską i Polakami. W szczególności historią naszego kraju, z którą miała już okazję się zapoznać. – Amerykanie są dumni ze swojego dziedzictwa i oczywiście mają ku temu powody, ale przecież obok nas są kraje i żyją ludzie, których historia obfituje w szereg istotnych wydarzeń. Dziś widziałam zgromadzone w Kasie Stefczyka eksponaty poświęcone historii polskich unii kredytowych. Nie mogłam uwierzyć patrząc na kopertę z czasów zaborów, że kiedy kraj pozostawał pod okupacją, ludzie potrafili rozwijać się i współpracować. Wielka determinacja Polaków jest na pewno powodem do dumy.

 

Zapytana o źródło sukcesu akcji Bank Transfer Day, Kristen Christian stwierdziła, że jej zdaniem nadszedł już czas, kiedy konsumenci zrozumieli, że to od nich zależy, jaki skutek przyniosą podjęte przez nich działania i gdzie trafią wydane pieniądze. Czy wesprą wielkie korporacje, czy lokalną społeczność. – Każdy dolar, którego wydajemy ma znaczenie. Może nie jest on istotny dla prezesa wielkiego banku – przecież on ma ich dużo. Ale dla ciebie i twoich sąsiadów to ważny element. Mam wrażenie, że to właśnie ta świadomość była jednym z powodów sukcesu akcji Bank Transfer Day – powiedziała K. Chrisitan.

Nie bez znaczenia pozostają też różnice w polityce prowadzonej przez banki i unie kredytowe. Jak zaznaczyła inicjatorka akcji BTD, wsparcie dla członków, bliskość i zaufanie jakie mają do unii kredytowych ich członkowie jest warte znacznie więcej niż dążenie do zysków realizowane przez banki.

Co szczególnie istotne, nawet władze USA spoglądają przychylnie na inicjatywę Bank Transfer Day. – Społeczeństwo amerykańskie to społeczeństwo kapitalistyczne. Jednak jako takie ma świadomość, że konsument powinien mieć prawo dokonania wyboru. Jaki rodzaj instytucji, jaki biznes chce wesprzeć. Cieszę się, że dostrzegły to również nasze władze i tym samym pojawiła się szansa na wprowadzenie przepisów, które ułatwią funkcjonowanie i rozwój unii kredytowych – dodała K. Christian.

Po wizycie w Trójmieście Kristen Christian odwiedziła Warszawę, gdzie 24 maja wraz z prezesem Krajowej SKOK wzięła udział w konferencji prasowej zatytułowanej „Siła mediów społecznościowych w obronie konsumentów”.

Michał Szałapski
[fot. Piotr Purchla]

Czytaj również:

Bank Transfer Day trwa cały czas

Christian: Codziennie mamy Bank Transfer DayWarto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook