Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kmdr Chrzanowski: winę za Smoleńsk ponoszą kontrolerzy

07.05.2014

„Do całej dramatycznej sytuacji jaka nastąpiła w Smoleńsku przyczynili się kontrolerzy. To jest ich zasługa. Można tylko zadać pytanie – czy to było specjalne i celowe?„ - wskazywał ekspert.

Komandor Wiesław Chrzanowski w czasie ostatniego spotkania Klubu Ronina przedstawił analizę pracy rosyjskich kontrolerów, którzy pracowali 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku. Ekspert powiedział, że w wyniku złej pracy rosyjskich kontrolerów samolot zszedł poniżej ścieżki zniżania, co było główną przyczyną katastrofy.

„Rola kontrolera na lotnisku wojskowym, cywilnym czy w aeroklubie jest taka, że to on kieruje lotami, przydziela wysokości, kurs, zezwala na kołowanie. Jeżeli samolot chce lądować, on przydziela przedział wysokości w obrębie lotniska, ustala w odpowiedniej kolejności samoloty do lądowania i zezwala na lądowanie bo to kontroler widzi sytuację jaka jest w powietrzu. Kontroler dla pilota to są oczy, szczególnie w chmurach, we mgle. W Smoleńsku te oczy były zamknięte, dlatego nasi chłopcy musieli zginąć” - wskazywał Chrzanowski.

Dodawał, że jest dla niego oczywiste, że „do całej dramatycznej sytuacji jaka nastąpiła w Smoleńsku przyczynili się kontrolerzy”. „To jest ich zasługa. Można tylko zadać pytanie – czy to było specjalne i celowe?„ - wskazywał.

Kmdr Chrzanowski zwrócił również uwagę, że komisja Millera nie miała wglądu w najistotniejszy dokument dotyczący lotniska. Chodzi o „Instrukcję obsługi lotniska Smoleńsk”, która zawiera zasadnicze dane odnośnie lotniska, jak wyposażenie, częstotliwości radionamierników, obowiązujące procedury itd. Polsce nie udostępniono również tak podstawowego dokumentu, jakim jest opis zasad prowadzenia korespondencji radiowej.

saż/na podst. relacji Blogpress.pl
[Fot. MG/Blogpress.pl]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook