Jedynie prawda jest ciekawa

Kluzik-Rostkowska: Nauczyciele za mało pracują

11.12.2013

- Nauczyciele powinni pracować dłużej niż pracują dzisiaj - oświadczyła w rozmowie z radiem RMF.FM nowa minister edukacji Joanna Kluzik-Rostowska. Jak doprecyzowała: - Nauczyciele powinni pracować efektywnie do czterdziestu godzin tygodniowo.

W ten sposób minister Kluzik-Rostowska otworzyła kolejny front wojny w oświacie. Wcześniej szefowa polskiej edukacji nie pozostawiła złudzeń co do losu sześciolatków i powszechnie krytykowanych gimnazjów.

Jak zaznaczyła, 6-latki pomaszerują obowiązkowo do szkoły już od 1 września 2014 - przynajmniej te urodzone w pierwszej połowie roku, a rok później już wszystkie. - Przeczytałam sobie różne badania, porozmawiałam z różnymi ludźmi, i większość mówi: Jesteśmy przekonani, że nasze 6-letnie dzieci są przygotowane do tego, żeby rozpocząć edukację szkolną. Ale nie jesteśmy przekonani, czy są do tego przygotowane wszystkie szkoły. W związku z tym zrobiłam listę instrumentów, mam nadzieję na duże wsparcie rodziców w tej kwestii, chciałabym, żeby ten czas do 1 września 2014 roku wykorzystać na maksymalne przygotowanie wszystkich szkół - mówi Kluzik-Rostkowska.

Niestety, pani minister nie wyjaśnia co będzie, jeśli nie uda się przygotować wszystkich szkół. Jej zdaniem rodzice nie powinni się niepokoić.

- Mamy bardzo dobry instrument, mamy infolinię, każdy rodzic zaniepokojony może do nas dotrzeć. Mamy kontakt z kuratorami...

Również nowa szefowa MEN nie zamierza reagować na krytykę gimnazjów.

- Za likwidacją gimnazjów przemawia wyłącznie jeden argument, który szanuję, tzn. taki, że dzieci, które wchodzą w trudny okres dojrzewania. (...)  Wszystkie inne argumenty temu przeczą. Mamy dobre wyniki badania PISA, one pokazują, że przynajmniej w tej warstwie takiej edukacyjnej, gimnazja się sprawdziły, ale proszę sobie wyobrazić jeszcze jedną sytuację - przypuśćmy likwidujemy jutro gimnazja. Pytanie co robimy z tymi wszystkimi budynkami, które mamy, co robimy ze 150 tysiącami nauczycieli.

Oczywiście dobro samych uczniów się nie liczy w tej wyliczance. Jedynie odnośnie edukacji seksualnej nowa minister edukacji ma rozsądniejsze zdanie, pytanie jak długo będzie przy nim trwała: - Musimy szanować autonomię rodziców w tej kwestii.

Będziemy trzymać panią minister za słowo.


Greg/RMF.FM
[fot. J. Michalski/rmf24.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook