Jedynie prawda jest ciekawa

Klucz do wojny w rękach Platformy

24.10.2011

Wszystko zależy od tego, jak się zachowa PO oraz czy Leszkowi Millerowi uda się uratować SLD – komentuje dla portalu Stefczyk.info Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. W jego ocenie najwięcej do powiedzenia będzie miała PO.

- Jeśli Platformie będzie zależało na tym, żeby mieć permanentną wojnę religijną w Sejmie, będzie podsycała spory i licytację - mówi Szułdrzyński.


Dziennikarz dodaje, że jeśli w Sejmie rozpocznie się lewicowa licytacja można się spodziewać, że prawica będzie odpowiadała.

- Zamiast dyskusji np. o CO2, czy kryzysie będziemy wtedy mieli permanentną wojnę religijną w Polsce – tłumaczy Szułdrzyński.

Wiele wskazuje na to, że Platformie będzie więc na rękę podsycanie strategii „licytacyjnej” na lewicy. Może to bowiem pozwolić na omijanie niewygodnych dla rządu o PO tematów. Michał Szułdrzyński wskazuje na jeszcze jeden aspekt sprawy, który może sprzyjać konfliktom.

- SLD stoi obecnie przed niemalże rozpadem. Jeżeli Leszek Miller odniesie kilka sukcesów i zjednoczony rozpadający się Sojusz Palikotowi może być trudno. Może się okazać, że poza kilkoma hasłami nie ma niczego do zaproponowania. Jeśli Miller odbuduje postPZPRowską elitę, miejsca dla Ruchu Palikota nie będzie. On się okaże gwiazdą jednego sezonu – uważa dziennikarz. Nie wykluczone więc, że formacja Palikota, by walczyć o byt zacznie ostro konkurować z SLD.

saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook