Jedynie prawda jest ciekawa


Klub PiS chce odwołania szefa SKW

19.12.2013

Odwołania szefa SKW ppłk. Piotra Pytla domaga się we wnioskach do premiera i szefa MON klub parlamentarny PiS. W ocenie klubu Pytel dezinformował komisję ds. służb specjalnych w sprawie tłumaczenia raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

O wnioskach do premiera Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka poinformował szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w czwartek w posiedzeniu zespołu parlamentarnego ds. skutków działalności komisji weryfikacyjnej (Wojskowych Służb Informacyjnych - PAP) pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego.

Zespół z kolei skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez szefa SKW "przestępstwa polegającego na wprowadzeniu w błąd polskich organów państwowych poprzez ukrywanie prawdziwych i udzielanie fałszywych wiadomości mających istotne znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej".

Chodzi o sprawę tłumaczenia na język rosyjski przygotowanego przez Macierewicza w 2007 r. raportu z likwidacji WSI. Raport opublikowano w połowie lutego 2007 r. w Monitorze Polskim. Według PiS Pytel podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych 12 grudnia podał nieprawdziwe informacje, że Macierewicz zlecił tłumaczenie raportu jeszcze, gdy był on tajny, a nie po opublikowaniu.

Według "Wprost" raport z likwidacji WSI został przetłumaczony jeszcze przed publikacją dokumentu po polsku, a tłumaczyć go miała zatrudniona bez przetargu Irina O., Rosjanka, która mieszkała w budynku przeznaczonym dla obsługi ambasady rosyjskiej.

Po kolejnym posiedzeniu komisji 17 grudnia Marek Opioła (PiS) poinformował, że szef SKW pokazał umowy na tłumaczenia, które są datowane na miesiące po dacie ukazania się Raportu w Monitorze Polskim. Informował, że przetłumaczyła go obywatelka Polski.

Szefowa speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO) przyznała wtedy, że umowa na rosyjskie tłumaczenie jest z 9 marca 2007 r., ale w jej ocenie z informacji SKW nie wynika ani czy dokument był, ani czy nie był tłumaczony przed jego upublicznieniem. Komisja dała SKW czas do lutego na przygotowanie informacji na ten temat. "Jeśli nie będzie dokumentów wprost (...), to być może uda się to ustalić np. na podstawie tras samochodów, dat wyjazdów" - tłumaczyła.

W ocenie Macierewicza zarzuty i angażowanie Służby w takie działania jest bezzasadne, ponieważ raport był tłumaczony po jego upublicznieniu. "Pani Radziszewska formułuje oskarżenia, nie mając na to żadnych dowodów, odwrotnie - posiadając dowody na to, że działanie komisji weryfikacyjnej było jak najbardziej prawidłowe i zgodne z przepisami, prawem i potrzebami" - powiedział w czwartek PAP Macierewicz.

"Jest w tej sprawie poziom groteski, którego nawet pani Radziszewska nie powinna przekraczać. Mam obawy, co do stabilności psychicznej niektórych osób, w związku z tą sprawą" - dodał pytany o to, czy nie obawia się np. kontroli tras samochodów.

Rzecznik prasowy MON ppłk Jacek Sońta przypomniał w czwartek, że ppłk Pytel nie został jeszcze powołany na szefa SKW i nie ma powodów do odwołania go z funkcji pełniącego obowiązki szefa SKW. "Wystąpienie o jego odwołanie ma charakter czysto polityczny i jest kontynuacją nieuzasadnionych ataków posła Tomasza Kaczmarka na Piotra Pytla" - napisał rzecznik poproszony przez PAP o komentarz do wniosków PiS i zawiadomienia zespołu.

Rzecznik prasowy prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk powiedział w czwartek PAP, że zawiadomienie nie wpłynęło jeszcze do prokuratury.

SKW w oświadczeniu z 17 grudnia poinformowała, że "pełniący obowiązki Szefa SKW podpułkownik Piotr Pytel, odpowiadając na pytania członków sejmowej komisji do spraw służb specjalnych dotyczące tłumaczenia na język rosyjski tzw. Raportu Macierewicza, na wszystkich posiedzeniach komisji, które
odbywały się w dniach: 12.12, 13.12 i 17.12 br. w sprawie rosyjskiej wersji ww. raportu przekazywał posłom takie same informacje dotyczące tej sprawy".

Twój Ruch w październiku powołał zespół parlamentarny ds. skutków działalności komisji weryfikacyjnej (Wojskowych Służb Informacyjnych - PAP) pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Na pierwszym posiedzeniu na początku grudnia PiS przejęło zespół - zapisało się do niego 67 posłów PiS i 8 senatorów tej partii, czym uzyskali większość wobec 16 posłów Twojego Ruchu. Prezydium zespołu obsadzili posłowie PiS. W czwartkowym posiedzeniu zespołu brali udział członkowie prezydium zespołu i kilkoro posłów PiS.

mc,PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 8. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook