Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kłopoty kółek Serafina

08.08.2012

2 mln zł sięga zadłużenie Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych wobec państwa. A organizacja Władysława Serafina nie ma z czego płacić.

Czarne chmury zbierają się nad organizacją Władysława Serafina - twierdzi "Rz". A to dlatego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał od Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych spłaty blisko półtora mln zł zaległych składek z odsetkami. Z kolei fiskus, jak informuje gazeta, domaga się  400 tys. zł z tytułu VAT. A to tylko część nowych finansowych kłopotów związku. Niespłacone zobowiązania wobec państwa zamykają organizacji drogę do pozyskiwania publicznych środków na projekty czy szkolenia. Bez nich związek zniknie. – Jeśli państwo tego nie umorzy, to może być koniec organizacji – przyznaje w rozmowie z "Rz" jeden z działaczy PSL.

Rozmówcy „Rz" przyznają, że dzięki wysokiej pozycji Serafina wśród polityków dotychczas takie problemy związek omijały. – Źle by się stało, gdyby kompromitacja szefa związku przyczyniła się do upadku organizacji – mówi Jan Ardanowski, wiceminister rolnictwa rządu PiS oraz były szef Krajowych Izb Rolniczych.

Sam Serafin pytany o długi, rozkłada ręce.  Przyznaje organizacja nie ma pieniędzy na pokrycie tych zobowiązań, które z odsetkami sięgają ok. 2 mln zł (nie chce podać, jaka jest dziś suma całego zadłużenia związku). – Złożyłem wniosek do ZUS o umorzenie długu – potwierdza "Rz" Serafin i podkreśla, że ZUS przypomniał sobie o składkach po ośmiu latach. Szef organizacji rolniczej twierdzi, że to stare zaległości z lat 2004–2005, gdy powstawało biuro związku w Brukseli.

2 mln zł sięga zadłużenie Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych wobec państwa.

– Widać skończył się parasol ochronny nad Serafinem – kwituje Ardanowski.

W podobnym tonie wypowiadają się znajomi działacza. Kilka dni temu ZUS odrzucił wniosek o umorzenie . Zdaniem Serafina umorzenie się związkowi należy choćby za promocję integracji polskich rolników z UE, którą zajmowało się biuro związku w Brukseli. – Przez lata ponosiliśmy sami koszty tej promocji, w sumie wydaliśmy kilka milionów złotych – dodaje.

O pieniądze upomniał się też ostatnio fiskus. KZKiOR cztery lata temu zorganizował Światowy Kongres Rolników. Za koszty organizacji przedsięwzięcia związek musi zapłacić 400 tys. zł zaległego VAT. Premier Jarosław Kaczyński obiecał środki (4 mln zł), deklaracja taka padła na spotkaniu ze światową federacją rolników. Ale nowy minister rolnictwa Marek Sawicki dofinansował kongres sumą dziesięć razy mniejszą. Organizacja zjazdu kosztowała według Serafina ponad 3 mln zł. – Żeby się przed światem nie ośmieszyć, sprzedałem prywatny grunt, żeby opłacić organizację kongresu – opowiada „Rz" Serafin. Serafin zdradza, że za 3,5 mln zł sprzedał atrakcyjny grunt właścicielowi TVN.

– Połowę, a więc 1,7 mln zł, wyłożyłem na kongres z własnych pieniędzy, których do dziś nie zobaczyłem z powrotem. Jestem największym wierzycielem związku, czy to nie paradoks? – pyta Serafin. Skarbówka zdecydowała się rozłożyć dług na raty.

Jak podkreśla gazeta związek, któremu przewodzi Serafin, to niezwykle rozrośnięta organizacja, której utrzymanie kosztuje setki tysięcy złotych. Ma aż 49 regionalnych biur, które łącznie zatrudniają ok. 500 osób.

– Ale nie sposób skontrolować, kto płaci składki i z czego ta organizacja się tak naprawdę utrzymuje. To kolos na glinianych nogach o przestarzałej, niewydolnej strukturze i nieprzejrzystych finansach – ocenia poseł

Warto poczytać

 1. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 2. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 3. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 4. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 5. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 6. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

 7. maciereiwczocaracalachwsejmieSI 20.10.2016

  Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

  "Grupa posłów w pełni świadomych, cynicznych i bezwstydnych działa na rzecz międzynarodowych koncernów przeciw państwu polskiemu”.

 8. gronkowiecipisSI 20.10.2016

  PiS: Skandaliczna postawa prezydent Warszawy

  "Na posiedzenie komisji samorządu terytorialnego została zaproszona Hanna Gronkiewicz-Waltz, niestety pani prezydent zignorowała to zaproszenie, zlekceważyła posłów".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów