Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Klich: nie mam słuchu muzycznego

14.01.2012

"Słuch jest zawodny. Może niepotrzebnie powiedziałem o tym nazwisku, nie powinienem był tego robić. Było to z mojej strony może nietaktem" - mówi płk Edmund Klich, były polski akredytowany przy komisji MAK, w wywiadzie dla "GPC".

Jak skomentuje Pan fakt, że słowa z kokpitu nie należały do gen. Andrzeja Błasika? 
W mojej opinii nie ma to, aż takiego znaczenia by wywrócić wyniki dotychczasowych badań. Na pewno wniosek, że generała w ogóle nie było w kokpicie, jest zdecydowanie za daleko idący. To, że się nie odezwał, to nie oznacza, że go nie było.

Tym bardziej nie oznacza, że był.
Mamy tą wiedzę na podstawie tego, gdzie znajdowało się ciało, na podstawie obrażeń i sekcji zwłok. Jeśli oczywiście wierzymy w tej materii raportowi MAK, bo jeśli nie wierzymy, to wtedy możemy wszystko wywrócić. Trzeba dokładnie poznać cały stenogram i zestawić wszystko, co mówił nawigator, drugi pilot.

Zespół parlamentarny Macierewicza chce powołania nowej komisji. Czy podpisałby się Pan pod tym wnioskiem?
Z ustaleniami zespołu pana Macierewicza nie dyskutuję, bo to nie jest zespół ekspertów, tylko polityków. Miałem nawet propozycje wystąpienia w programie pana Lisa z Antonim Macierewiczem, ale się nie zgodziłem dlatego, że ja jestem ekspertem, nie politykiem, więc różnice między nami są zbyt duże. Myślę jednak, że wcześniej czy później powstanie jakaś komisja, która zajmie się tematem katastrofy. Przecież jest za dużo spraw, które są jeszcze nieujawnione.

O jakich sprawach Pan mówi?
To nie jest zależne ode mnie, tylko od polityków.

Słuchał Pan nagrania z oryginałów czarnych skrzynek?
Słuchałem, ale nie mam słuchu muzycznego. Nigdy bym się nie odważył stwierdzić z całą pewnością, że to powiedziała ta, a nie inna osoba.

Ale jednocześnie twierdził Pan, że słyszał głos generała Błasika.
Słuch jest zawodny. Może niepotrzebnie powiedziałem o tym nazwisku, nie powinienem był tego robić. Było to z mojej strony może nietaktem. Teraz wolę ufać instytucji naukowej, która przy wykorzystaniu komputerów czy urządzeń odczyta te nagrania lepiej, czego absolutnie nie podważam. Pamiętajmy, że są to wycinkowe informacje, potrzebna jest całość, by coś opiniować i wyciągać daleko idące wnioski. Zastanawia mnie jednak, czemu wypuszczono takie szczątkowe fragmenty. Można się zapytać, czy było to przypadkowe, czy celowe działanie. 

Dlaczego dopiero teraz udało się zinterpretować właściwie głosy? Czy w Rosji nie ma ekspertów, którzy mając na miejscu czarne skrzynki, mogli tak samo jak nasi naukowcy z Instytutu Ekspertyz Sądowych dokonać analiz, zanim komisja MAK zamknęła swoje postępowania?
Ja proponowałem MAK, żeby wykonać takie ekspertyzy pełnego odczytu, że jest za wcześnie. To jest za poważna sprawa, by na podstawie cząstkowych danych wyciągać wnioski. Dostałem wtedy obraźliwe pismo, że powoduję opóźnienie badań. Uważałem, że zarówno MAK, jak i komisja Millera, za wcześnie zakończyły prace, nie mając pełnych danych. 

Nadal Pan tak uważa?
Moje zdanie w tej kwestii się nie zmieniło.

Kto odpowiedział Panu wówczas obraźliwą odmową?
Mam podpisy Morozowa. Anodiny tam chyba nie było, ale mam te dokumenty wszystkie z potwierdzeniami odbioru. To wszystko trzymam, bo jest za dużo ataków na moją osobę i muszę się bronić, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak Morozow uzasadnił odmowę?
Nie pamiętam dokładnie, to było jakoś rok temu, ale mniej więcej chodziło o to, że światowa opinia czeka na wyniki raportu, a ja tu takie komplikacje powoduję, opóźnienia. Okazuje się, że nie zawsze racja się liczy.

Czy może pan udostępnić treść tego dokumentu?

To nie jest tajne pismo, nie mam żadnych tajnych pism w swoim sejfie. To wszystko są dokumenty jawne, ale nie chcę tworzyć niepotrzebnych sensacji. Ja już swoją pracę w tym temacie skończyłem.

 

Całość wywiadu w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

[fot. wikipedia.pl]

 

Słowa kluczowe:

Edmund Klich

,

katastrofa smoleńska

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook