Jedynie prawda jest ciekawa


Klich: nie mam słuchu muzycznego

14.01.2012

"Słuch jest zawodny. Może niepotrzebnie powiedziałem o tym nazwisku, nie powinienem był tego robić. Było to z mojej strony może nietaktem" - mówi płk Edmund Klich, były polski akredytowany przy komisji MAK, w wywiadzie dla "GPC".

Jak skomentuje Pan fakt, że słowa z kokpitu nie należały do gen. Andrzeja Błasika? 
W mojej opinii nie ma to, aż takiego znaczenia by wywrócić wyniki dotychczasowych badań. Na pewno wniosek, że generała w ogóle nie było w kokpicie, jest zdecydowanie za daleko idący. To, że się nie odezwał, to nie oznacza, że go nie było.

Tym bardziej nie oznacza, że był.
Mamy tą wiedzę na podstawie tego, gdzie znajdowało się ciało, na podstawie obrażeń i sekcji zwłok. Jeśli oczywiście wierzymy w tej materii raportowi MAK, bo jeśli nie wierzymy, to wtedy możemy wszystko wywrócić. Trzeba dokładnie poznać cały stenogram i zestawić wszystko, co mówił nawigator, drugi pilot.

Zespół parlamentarny Macierewicza chce powołania nowej komisji. Czy podpisałby się Pan pod tym wnioskiem?
Z ustaleniami zespołu pana Macierewicza nie dyskutuję, bo to nie jest zespół ekspertów, tylko polityków. Miałem nawet propozycje wystąpienia w programie pana Lisa z Antonim Macierewiczem, ale się nie zgodziłem dlatego, że ja jestem ekspertem, nie politykiem, więc różnice między nami są zbyt duże. Myślę jednak, że wcześniej czy później powstanie jakaś komisja, która zajmie się tematem katastrofy. Przecież jest za dużo spraw, które są jeszcze nieujawnione.

O jakich sprawach Pan mówi?
To nie jest zależne ode mnie, tylko od polityków.

Słuchał Pan nagrania z oryginałów czarnych skrzynek?
Słuchałem, ale nie mam słuchu muzycznego. Nigdy bym się nie odważył stwierdzić z całą pewnością, że to powiedziała ta, a nie inna osoba.

Ale jednocześnie twierdził Pan, że słyszał głos generała Błasika.
Słuch jest zawodny. Może niepotrzebnie powiedziałem o tym nazwisku, nie powinienem był tego robić. Było to z mojej strony może nietaktem. Teraz wolę ufać instytucji naukowej, która przy wykorzystaniu komputerów czy urządzeń odczyta te nagrania lepiej, czego absolutnie nie podważam. Pamiętajmy, że są to wycinkowe informacje, potrzebna jest całość, by coś opiniować i wyciągać daleko idące wnioski. Zastanawia mnie jednak, czemu wypuszczono takie szczątkowe fragmenty. Można się zapytać, czy było to przypadkowe, czy celowe działanie. 

Dlaczego dopiero teraz udało się zinterpretować właściwie głosy? Czy w Rosji nie ma ekspertów, którzy mając na miejscu czarne skrzynki, mogli tak samo jak nasi naukowcy z Instytutu Ekspertyz Sądowych dokonać analiz, zanim komisja MAK zamknęła swoje postępowania?
Ja proponowałem MAK, żeby wykonać takie ekspertyzy pełnego odczytu, że jest za wcześnie. To jest za poważna sprawa, by na podstawie cząstkowych danych wyciągać wnioski. Dostałem wtedy obraźliwe pismo, że powoduję opóźnienie badań. Uważałem, że zarówno MAK, jak i komisja Millera, za wcześnie zakończyły prace, nie mając pełnych danych. 

Nadal Pan tak uważa?
Moje zdanie w tej kwestii się nie zmieniło.

Kto odpowiedział Panu wówczas obraźliwą odmową?
Mam podpisy Morozowa. Anodiny tam chyba nie było, ale mam te dokumenty wszystkie z potwierdzeniami odbioru. To wszystko trzymam, bo jest za dużo ataków na moją osobę i muszę się bronić, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak Morozow uzasadnił odmowę?
Nie pamiętam dokładnie, to było jakoś rok temu, ale mniej więcej chodziło o to, że światowa opinia czeka na wyniki raportu, a ja tu takie komplikacje powoduję, opóźnienia. Okazuje się, że nie zawsze racja się liczy.

Czy może pan udostępnić treść tego dokumentu?

To nie jest tajne pismo, nie mam żadnych tajnych pism w swoim sejfie. To wszystko są dokumenty jawne, ale nie chcę tworzyć niepotrzebnych sensacji. Ja już swoją pracę w tym temacie skończyłem.

 

Całość wywiadu w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

[fot. wikipedia.pl]

 

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook