Jedynie prawda jest ciekawa


"Kim wy w ogóle jesteście?" Znany europoseł atakuje polską opozycję

21.02.2018
Opozycja21022018
"Kim wy w ogóle jesteście?" Znany europoseł atakuje polską opozycję

Spójrzcie na opozycję izraleską, czy szukają poparcia w zagranicznych atakach na własny rzad? - pyta Grzegorza Schetynę Marek Jurek.

Były marszałek Sejmu, a obecnie europoseł i lider Prawicy RP odniósł się do słów Grzegorza Schetyny, który we wtorek napisał na twitterze że "nie możemy pozwolić, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla." - Rujnowanie wizerunku Polski wygląda na świadome działanie PiS. Polską racją stanu jest natychmiastowe powstrzymanie tej destrukcji. Po to składamy nasz projekt nowelizacji ustawy o #IPN - napisał Schetyna.

- Mogliście głosować za tą ustawą, mogliście - przeciw. Nie potrafiliście nawet zażądać potępienia negacjonistycznej wypowiedzi Ja’ira Lapida. Spójrzcie na opozycję izraleską, czy szukają poparcia w zagranicznych atakach na własny rzad? Kim wy w ogóle jesteście? - odpowiedział Schetynie Marek Jurek. 


- Składamy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, który ma naprawić te błędy, które zostały popełnione; precyzuje on zapisy noweli przyjętej przez Sejm - powiedział we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Projekt Platformy ma trafić też do prezydenta Andrzeja Dudy.

Schetyna ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że dziś Polska jest w sytuacji kryzysowej w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN. - Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczna reagować - oświadczył lider PO.

Polityk zaznaczył, że negatywna reakcja strony amerykańskiej, izraelskiej oraz ukraińskiej, a także to, że nowe przepisy dot. IPN mają wejść w życie wkrótce sprawiło, że PO musiała szybko zareagować. - To wszystko pokazuje w jakim jesteśmy miejscu, do czego prowadzi bezrozumna, emocjonalna, nieprzemyślana polityka rządu PiS - ocenił.

Zapowiedział, że we wtorek Platforma złoży nowelizację ustawy o IPN, która - jak wskazywał - ma naprawić te błędy, które zostały popełnione przez styczniową nowelizację. Przedstawicielem wnioskodawców będzie poseł Rafał Grupiński. W projekcie PO - mówił Schetyna - jest mowa o tym, "co nie zostało powiedziane w poprzednich zapisach ustawy".

- Mówimy o penalizacji zapisu o "polskich obozach śmierci"; mówimy i rozszerzamy katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich - wyjaśnił szef PO. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o tragiczne wydarzenia na Wołyniu, ale też m.in. o wywózki Polaków na Sybir. Dodał, że projekt PO "precyzuje wszystkie te zapisy, by pokazać, że my, tu w Polsce, musimy pisać polską politykę historyczną, zdając sobie sprawę z tego, że nie może ona wpłynąć na fundamenty naszego polskiego bezpieczeństwa i polskiej racji stanu".

Zaznaczył, że nie można "pozwolić, na to, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla, który dzisiaj swoją polityką chce skłócić nas z naszymi strategicznymi sojusznikami, a także z sąsiadami".

Projekt autorstwa Platformy precyzuje przepisy dotyczące stosowania określeń "polskie obozy zagłady", "polskie obozy koncentracyjne". Zgodnie z nowelą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisywałby państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za tworzenie przez Rzeszę Niemiecką obozów koncentracyjnych i obozów zagłady oraz za dokonywane tam ludobójstwo i inne zbrodnie lub w inny sposób rażąco pomniejszałby "odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, poprzez używanie zwrotu "polskie obozy zagłady" lub "polskie obozy koncentracyjne", podlegałby grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgodnie z projektem PO, z nowelizacji ustawy o IPN podpisanej 6 lutego przez prezydenta Andrzeja Dudę wykreślony zostałby przepis mówiący o tym, że przepisy te będą stosowane zarówno do obywateli polskich, jak i cudzoziemców.

W projekcie PO wykreślono także przepis dotyczący popełnianych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości "zbrodni ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą Niemiecką".

- Projekt tej nowelizacji wysyłamy do pana prezydenta Andrzeja Dudy, licząc, że wykorzysta ten tydzień, który nam został do wejścia w życie poprzedniej ustawy. Mamy czas do końca miesiąca, byśmy pokazali, że jesteśmy w stanie reagować na przeprowadzenie złego prawa i konsekwencje, które z tego wynikają - powiedział Schetyna. Dodał, że PO chce, by prezydent Duda mógł się "zapoznać" z propozycją PO i "by miał także inicjatywę w tej kwestii".

Podkreślił, że sytuacja wokół ustawy "to dziś wielki sprawdzian dla nas wszystkich". - Ta sprawa musi być świadectwem dojrzałości politycznej, świadectwem tego, że w tych sprawach - pozycji polskiej na arenie międzynarodowej, polskiego bezpieczeństwa - nie ma kalkulacji i politycznej gry i wszyscy musimy o tym mówić jednym głosem - zaznaczył.

Aktualną nowelizację ustawy o IPN prezydent podpisał 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z tą nowelizacją każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

kh/PAP
Fot: PAP/ Jakub Kamiński

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook