Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kim jest Marcin Plichta?

11.08.2012

Wygląda na to, że Prezes Amber Gold Marcin Plichta może czuć się w Polsce bezkarnie. Mimo sześciu wyroków na swoim koncie rozwijał kolejne biznesy. Zaledwie kilka dni temu jego żona założyła kolejna firmę - PST SA, Marcin Plichta zasiada w radzie nadzorczej.

Wyjaśnień domaga się minister sprawiedliwości i to nie powinno dziwić. Zastanawia tylko, dlaczego tak późno. Szczególnie, kiedy przeanalizuje się dotychczasową historię "biznesów" Plichty.

2005 r. Gdański sąd skazuje go na rok w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę 700 zł. Powód? Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", Plichta jako doradca kredytowy wystawił jednemu z klientów fałszywe świadectwo zatrudnienia. Rok później Plichta zostaje skazany dwa razy. Pomorscy sędziowie karzą go w sumie grzywną w wysokości 1 tysiąca złotych i 6 miesiącami więzienia w zawieszeniu. Następny rok i kolejny wyrok. W 2007 r. Sąd w Starogardzie Gdańskim skazuje go na dwa lata w zawieszeniu na cztery za wyłudzenie 30 tys. kredytów. W październiku 2008 r. dostaje rok i 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Tym razem sąd wymierzył mu sprawiedliwość za oszustwa przy punktach kasowych tzw. Multikasach. Ostatni wyrok dla Plichty zapada w 2009 r. Dostał dwa lata w zawieszeniu na pięć lat za wyłudzenia kredytów z banku na tzw. słupy. Mimo tych wszystkich wyroków w 2009 r. Marcin Plichta rejestruje spółkę Amber Gold. Udaje mu się to bez problemu, mimo że sąd nie miał prawa udzielić mu zezwolenia.

Zdaniem prawników fakt, że mimo wyroków Plichta nadal działał na rynku, jest skandalem.

- Jeżeli w wyrokach sądowych były orzeczone zakazy prowadzenia działalności gospodarczej bądź zasiadania w zarządach czy radach nadzorczych spółek, jest rzeczą niebudzącą wątpliwości, że ktoś niedostatecznie przypilnował dopuszczenia Marcina Plichty ze swoją działalnością, taką jak Amber Gold - mówi "Super Expressowi" adwokat Marek Żórawski, właściciel kancelarii adwokackiej i specjalista prawa gospodarczego.

Jakby było tego mało, po wybuchu afery z Amber Gold powstaje nowa spółka - PST SA. Firma powstała... 1 sierpnia 2012 roku. Prezesem spółki została Katarzyna Plichta, żona biznesmena. Firma działa pod tym samym adresem, co Amber Gold. Wczoraj wyszło na jaw, że konto, na które klienci Amber Gold mają wpłacać pieniądze, należy właśnie do spółki PST. Jak wynika z dokumentów, PST to firma działająca w imieniu Amber Gold.

Szef Amber Gold, Marcin Plichta wychował się w gdańskim blokowisku - pisze "Fakt". Na Amber Gold zapisane są cztery mieszkania w apartamentowcu przy ul. Szafarnia w Gdańsku. To stylowe, wybudowane kilka lat temu kamieniczki w ścisłym centrum miasta, z widokiem na słynny gdański Żuraw.

Jedno z mieszkań o powierzchni 90 metrów kwadratowych, do którego prezes Plichta przyznał się w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” (jak twierdzi: urządzone skromnie, ale ze smakiem), warte może więc być lekko licząc ponad milion złotych. Marcin Plichta wraz z żoną kupił też niedawno zabytkowy dwór i 12 hektarów ziemi w Rusocinie pod Gdańskiem. To piękna, choć dość zapuszczona posiadłość, warta, bagatela, 6,5 miliona złotych!

Tymczasem do prokuratury w Gdańsku zgłosiły się już 42 osoby, które twierdzą, że zostały oszukane przez Amber Gold. Śledztwo, nad którym pracuje teraz specjalny zespół prokuratorski, dotyczy też m.in. prania brudnych pieniędzy. Pracownicy z placówek parabanku obiecują klientom, że ulokowane przez nich w lokatach pieniądze już są wypłacane. Proszą, by w poniedziałek sprawdzić, czy doszły na konto.

źródło: fakt.pl/se.pl/run

fot. PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook