Jedynie prawda jest ciekawa


Kim jest Marcin Plichta?

11.08.2012

Wygląda na to, że Prezes Amber Gold Marcin Plichta może czuć się w Polsce bezkarnie. Mimo sześciu wyroków na swoim koncie rozwijał kolejne biznesy. Zaledwie kilka dni temu jego żona założyła kolejna firmę - PST SA, Marcin Plichta zasiada w radzie nadzorczej.

Wyjaśnień domaga się minister sprawiedliwości i to nie powinno dziwić. Zastanawia tylko, dlaczego tak późno. Szczególnie, kiedy przeanalizuje się dotychczasową historię "biznesów" Plichty.

2005 r. Gdański sąd skazuje go na rok w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę 700 zł. Powód? Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", Plichta jako doradca kredytowy wystawił jednemu z klientów fałszywe świadectwo zatrudnienia. Rok później Plichta zostaje skazany dwa razy. Pomorscy sędziowie karzą go w sumie grzywną w wysokości 1 tysiąca złotych i 6 miesiącami więzienia w zawieszeniu. Następny rok i kolejny wyrok. W 2007 r. Sąd w Starogardzie Gdańskim skazuje go na dwa lata w zawieszeniu na cztery za wyłudzenie 30 tys. kredytów. W październiku 2008 r. dostaje rok i 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Tym razem sąd wymierzył mu sprawiedliwość za oszustwa przy punktach kasowych tzw. Multikasach. Ostatni wyrok dla Plichty zapada w 2009 r. Dostał dwa lata w zawieszeniu na pięć lat za wyłudzenia kredytów z banku na tzw. słupy. Mimo tych wszystkich wyroków w 2009 r. Marcin Plichta rejestruje spółkę Amber Gold. Udaje mu się to bez problemu, mimo że sąd nie miał prawa udzielić mu zezwolenia.

Zdaniem prawników fakt, że mimo wyroków Plichta nadal działał na rynku, jest skandalem.

- Jeżeli w wyrokach sądowych były orzeczone zakazy prowadzenia działalności gospodarczej bądź zasiadania w zarządach czy radach nadzorczych spółek, jest rzeczą niebudzącą wątpliwości, że ktoś niedostatecznie przypilnował dopuszczenia Marcina Plichty ze swoją działalnością, taką jak Amber Gold - mówi "Super Expressowi" adwokat Marek Żórawski, właściciel kancelarii adwokackiej i specjalista prawa gospodarczego.

Jakby było tego mało, po wybuchu afery z Amber Gold powstaje nowa spółka - PST SA. Firma powstała... 1 sierpnia 2012 roku. Prezesem spółki została Katarzyna Plichta, żona biznesmena. Firma działa pod tym samym adresem, co Amber Gold. Wczoraj wyszło na jaw, że konto, na które klienci Amber Gold mają wpłacać pieniądze, należy właśnie do spółki PST. Jak wynika z dokumentów, PST to firma działająca w imieniu Amber Gold.

Szef Amber Gold, Marcin Plichta wychował się w gdańskim blokowisku - pisze "Fakt". Na Amber Gold zapisane są cztery mieszkania w apartamentowcu przy ul. Szafarnia w Gdańsku. To stylowe, wybudowane kilka lat temu kamieniczki w ścisłym centrum miasta, z widokiem na słynny gdański Żuraw.

Jedno z mieszkań o powierzchni 90 metrów kwadratowych, do którego prezes Plichta przyznał się w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” (jak twierdzi: urządzone skromnie, ale ze smakiem), warte może więc być lekko licząc ponad milion złotych. Marcin Plichta wraz z żoną kupił też niedawno zabytkowy dwór i 12 hektarów ziemi w Rusocinie pod Gdańskiem. To piękna, choć dość zapuszczona posiadłość, warta, bagatela, 6,5 miliona złotych!

Tymczasem do prokuratury w Gdańsku zgłosiły się już 42 osoby, które twierdzą, że zostały oszukane przez Amber Gold. Śledztwo, nad którym pracuje teraz specjalny zespół prokuratorski, dotyczy też m.in. prania brudnych pieniędzy. Pracownicy z placówek parabanku obiecują klientom, że ulokowane przez nich w lokatach pieniądze już są wypłacane. Proszą, by w poniedziałek sprawdzić, czy doszły na konto.

źródło: fakt.pl/se.pl/run

fot. PAP/Adam Warżawa

Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook