Jedynie prawda jest ciekawa


Kilkaset tysięcy osób w Orszakach Trzech Króli

06.01.2013

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 92 polskich miast polskich miast oraz 4 innych krajów. W Warszawie do Dzieciątka Jezus podążyło ok. 50 tys. osób. W całej Polsce na Orszakach rozdano 400 tys. koron i śpiewników. Jak co roku i dziś Orszak pozdrowił papież Benedykt XVI. Po raz pierwszy taką formę świętowania Objawienia Pańskiego obchodzono na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii i w Republice Środkowoafrykańskiej.

Głównym organizatorem Orszaku już po raz piąty jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. W każdym z miast Orszak został objęty patronatem prezydentów miast i burmistrzów oraz biskupów diecezji. W organizację włączyły się lokalne stowarzyszenia i organizacje. Inicjatywę wsparły znane postacie ze świata kultury i mediów.

W każdym z miast Orszak Trzech Króli poprzedziła modlitwa Anioł Pański, a zakończyło wspólne kolędowanie.

Ulicami Warszawy wielotysięczny, barwny Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz piąty. Do żłóbka udało się wspólnie ponad 50 tys. osób, które całymi rodzinami świętowały w ten sposób Uroczystość Objawienia Pańskiego. Rozpoczynający modlitwę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że stał się on już tradycją. "Cieszę się, że w Roku Nowej Ewangelizacji, po raz piąty, wyruszamy w Orszaku Trzech Króli do żłóbka betlejemskiego na pl. Piłsudskiego. Musimy pamiętać, że przy żłóbku znaleźli miejsce wszyscy: ludzie prości i ludzie bogaci, biedni i mędrcy. Dla wszystkich narodził się Chrystus i przyszedł do wszystkich" - mówił. Dodał, że Chrystus przyszedł także dla pogan, ponieważ mędrcy byli przedstawicielami nie narodu wybranego tylko narodów pogańskich.

"To jest także nauka dla nas, ludzi Kościoła, którzy kontynuują misję Chrystusa - nieść zbawienie wszystkim ludziom, szukać każdego człowieka; także tych, którzy nigdy nie znali Chrystusa" - podkreślił metropolita warszawski.

Uczestników orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił Benedykt XVI. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty powiedział: "Szczególnie pozdrawiam uczestników orszaków Trzech Króli, którzy wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, wędrują ulicami wielu miast do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Zbawiciela". "Niech ta inscenizacja umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy Go szukają" - podkreślił papież.

Bronisław Komorowski w przesłaniu do uczestników orszaków napisał m.in.: "Z prawdziwą przyjemnością włączam się w ten kolorowy i radosny pochód, który już po raz piąty przypomni nam biblijną wędrówkę mędrców do betlejemskiej stajenki". Dodał, że uroczystość Objawienia Pańskiego to święto szczególne, w którego obchodzeniu "jednoczy się Wschód i Zachód, chrześcijanie wyznania katolickiego i prawosławnego, ale także niewierzący".             

Warszawski orszak poprowadzili trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Były wielbłądy króla afrykańskiego, smok chiński króla azjatyckiego i rydwan króla z Europy. Tradycyjnie na trasie odgrywano sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, Walkę Aniołów ze Złem, scenkę na dworze Heroda. Orszak przybył do stajenki na pl. Piłsudskiego. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku. Całość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą z Istebnej.

Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Orszaki Trzech Króli przeszły w niedzielę także ulicami innych polskich miast - łącznie zorganizowano je w 94 miastach.

W Krakowie w orszaku wzięło udział kilka tysięcy osób. Na Rynku Głównym wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki. Orszak miał także wymiar charytatywny - wolontariusze z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zbierali datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin, natomiast Dzieło Pomocy św. Ojca Pio na rzecz najuboższych - osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

Również w Lublinie z Orszakiem Trzech Króli przeszło kilka tysięcy mieszkańców. Królowie, zgodnie z tradycją poprzedzeni betlejemską gwiazdą, wyruszyli z dziedzińca zamku lubelskiego. Jego bramę przed królami otworzył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Hierarcha przypomniał, że drogę do Chrystusa znaleźli pasterze i mędrcy ze Wschodu. "Z wiarą pasterzy i dociekliwością mędrców pójdziemy za gwiazdą w kierunku naszej katedry, bo Kościół jest dzisiaj znakiem, który wskazuje nam na obecność Boga wśród nas" - powiedział abp Budzik.

Gdański Orszak Trzech Króli wyruszył w południe sprzed Kaplicy Królewskiej, gdzie  odegrano pierwszą scenę - zebranie rycerzy i królów; potem uczestnicy przeszli ulicami historycznego centrum miasta przed Złotą Bramę, gdzie zainscenizowano spotkanie z Herodem. Orszak przeszedł dalej Traktem Królewskim - ulicami Długą i Długi Targ przed Zieloną Bramę, gdzie - przy stajence - oddano pokłon Jezusowi. W Gdańsku przemarsz orszaku związany ze świętem Trzech Króli zorganizowano po raz trzeci. W tym roku - po raz pierwszy, własny marsz urządziła także Gdynia.

Mimo padającego śniegu główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - przeszło kilkuset łodzian. Barwny orszak kolędników, który poprzedziła msza święta w kościele Zesłania Ducha Świętego wyruszył z pl. Wolności i przeszedł pod łódzką archikatedrę.

Jego uczestnicy, z których wielu założyło papierowe korony rozdawane przez organizatorów, wspólnie śpiewali kolędy. Niektórzy byli przebrani za rycerzy, jak b. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki,

inicjator przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Kropiwnicki przyznał, że jest zadowolony z frekwencji i liczy, że liczba uczestników z roku na rok będzie większa.

W bryczce przed orszakiem jechali Trzej Mędrcy, w których rolę wcielili się przedstawiciele władz największych uczelni publicznych: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej. Na trasie, na kilku platformach aktorzy-amatorzy odgrywali sceny związane ze świętem Trzech Króli - można było zobaczyć m.in. Heroda, anioły głoszące Dobrą Nowinę, kuszące diabły a także walkę diabłów z aniołami.

Po dotarciu do stajenki stojącej przed archikatedrą Trzej Mędrcy w obecności metropolity łódzkiego abpa Marka Jędraszewskiego złożyli dary - mirrę, kadzidło i złoto. Uroczystości zakończyła tradycyjne jasełka oraz koncert kolęd w wykonaniu m.in. Trubadurów; rozdawane były także szczodraki, czyli ciastka upieczone specjalnie na święto Trzech Króli.

Trzy orszaki prowadzone przez trzech króli przeszły przed bazylikę katedralną w Kielcach. W role Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się prezes Klubu Sportowego Vive Targi Kielce Bertus Servaas, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jacek Semaniak oraz świętokrzyski senator PiS Krzysztof Słoń.

Mędrców prowadzących świętokrzyskich sportowców, studentów i wykładowców oraz polityków i samorządowców powitał bp Marian Florczyk. "Wszyscy przyszliśmy tutaj, by wspólnie powitać Boga i cieszyć się z jego narodzenia śpiewając kolędy tak jak robiliśmy to w rodzinnym gronie, teraz jako jedna społeczność Kielczan" - podkreślił. Zainicjowane przez Stowarzyszenie "A nam się chce" oraz chór Fermata kolędowanie ponad 2 tys. kielczan trwało prawie dwie godziny.

W Płocku kilkutysięczny Orszak Trzech Król przeszedł ulicami Starego Miasta do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W kazaniu podczas mszy świętej bp płocki Piotr Libera podkreślił: "W orszaku tym idziemy żeby naprawdę towarzyszyć Trzem Królom w drodze do betlejemskiego żłóbka, do Jezusa, Maryi i Józefa, a potem wracać do swoich domów drogą Ewangelii".

Płocki Orszak Trzech Króli zorganizowano po raz drugi. W postacie Trzech Króli, wcielili się: ks. Krzysztof Jaroszewski - proboszcz jednej z płockich parafii, Andrzej Awerjanow - prezes Stowarzyszenia Prawosławnego "Kanon" oraz pochodzący z Kamerunu Alex Franck Noumi - student płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Do orszaku dołączyli również ułani na koniach z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Patria Polonia oraz szczudlarze odgrywający role aniołów.

Mimo niesprzyjającej pogody - padającego deszczu ze śniegiem i zimna - ok. półtora tysiąca przeszło kolędując w orszaku Trzech Króli zorganizowanym w Opolu po raz pierwszy.

Uczestnicy orszaku, poprzebierani za biblijne postaci - Trzech Króli, pasterzy, anioły - przeszli spod katedry aż do Opolskiego Betlejem, czyli największej żywej szopki w regionie zbudowanej w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Na szopkę, którą można było oglądać od 23 grudnia do niedzieli składało się dziesięć scen biblijnych lub pokazujących życie pasterzy i rzemieślników, prawie 50 figur, 13 ruchomych elementów i ok. 70 żywych zwierząt. Zbudowano ją w parafii św. Józefa po raz czternasty.

W Opolskim Betlejem przebrani za Trzech Króli uczestnicy orszaku złożyli pokłon dzieciątku przy scence przedstawiającej świętą rodzinę; biskup opolski Andrzej Czaja dziękował za liczne przybycie. "Wasze uczestnictwo w orszaku to ważny manifest, potrzebny choćby po to by zobaczyć, że nas wcale nie jest garstka" - powiedział bp Czaja.

Na koniec uczestnicy orszaku odśpiewali kolędę "Cicha noc" w trzech językach - polskim, niemieckim i angielskim.

Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywane też świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. W Kościele obrządku wschodniego obchodzone jest 6 stycznia od III w. Właśnie tego dnia Kościół grecki obchodzi święto Bożego Narodzenia.

W Kościele obrządku zachodniego obchodzone jest od schyłku IV w. jako niezależne od Bożego Narodzenia święto na pamiątkę pokłonu, jaki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus w Betlejem.


PAP/kop

[fot. PAP/P.Kula]


Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook