Jedynie prawda jest ciekawa


Kilkadziesiąt osób w komitecie poparcia Marka Lasoty

10.11.2014

W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się posłowie, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci.

Jan Rokita, były poseł i polityk PO, jest jedną z kilkudziesięciu osób, które popierają Marka Lasotę w walce o prezydenturę Krakowa. Kandydat prawicy przedstawił w poniedziałek skład swojego komitetu poparcia i apelował o organizację w mieście światowej wystawy EXPO 2025.    
   
"Kraków jest miastem, którego potencjał, ambicje i dynamika, zwłaszcza w ostatnich latach były marnowane. Nieprzypadkowo to zaplecze, ci, którzy stanęli obok mnie i nakłaniali mnie do przyjęcia propozycji kandydowania, to przedstawiciele m.in. środowiska akademickiego" - mówił Lasota, zaznaczając, że miasto nie wykorzystuje właściwie zaplecza eksperckiego, którym dysponuje.

Według Lasoty nie spełniono dwóch obietnic złożonych mieszkańcom: że nad Wisłą będą rozgrywane mecze piłkarskie Mistrzostw EURO 2012 i że będą tu organizowane Igrzyska Olimpijskie 2022, choć w związku z tymi przedsięwzięciami wydano niemałe pieniądze. Jak zauważył Lasota, w żaden sposób nie są natomiast promowane Światowe Dni Młodzieży w 2016 r., które odbędą się na pewno.

"Kraków ma ogromny potencjał, by przygotowywać takie wydarzenia. Jako prezydent rozpocznę poważne starania o to, żeby w 2025 r. w Krakowie odbyła się światowa wystawa World EXPO" - zadeklarował Lasota. Dodał, że w środę z udziałem członków rządu w Krakowie będzie podpisywany kontrakt terytorialny dla Małopolski. "Pani premier, bardzo proszę, zorganizujmy wspólnie w Krakowie World EXPO 2025, bo potrzebuje tego Kraków, Polska, cała Europa Środkowo-Wschodnia i Ukraina" - apelował kandydat na prezydenta miasta. Zapowiedział, że szczegóły tego przedsięwzięcia przedstawi w czwartek.

W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się posłowie, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci. Są w nim m.in. posłowie PiS Włodzimierz Bernacki, Barbara Bubula, Krzysztof Szczerski, posłowie do PE Andrzej Duda i Ryszard Legutko, historycy prof. Andrzej Essen, prof.
Piotr Franaszek i prof. Tomasz Gąsowski, poeci Leszek Długosz, Jerzy Gizella, Jan Polkowski, pisarze Roma Ligocka i Andrzej Pilipiuk, trener i działacz sportowy Piotr Radwański oraz adwokat Małgorzata Wassermann. W komitecie Lasoty są także przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Kolega Lasoty z lat studiów, prof. Andrzej Waśko mówił, że "Lasota łączy energię i siłę potrzebne do wykonywania funkcji publicznych ze znacznym doświadczeniem w kierowaniu instytucjami".  "Jest człowiekiem pryncypialnym, ale potrafi łączyć pryncypializm z otwartością na ludzi i inne punkty widzenia" - powiedział prof. Waśko.

Największe poruszenie wśród mediów wywołało pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu Jana Rokity, który od miesięcy nie uczestniczy w czynnej polityce. "Jestem sentymentalny i wierny przyjaźniom młodości" - mówił dziennikarzom Rokita. Dodał, że zna Marka Lasotę kilkadziesiąt lat. "Jest on człowiekiem przyzwoitym i inteligentnym, co w tym świecie +mongołów politycznych+ wcale nie jest takim częstym zjawiskiem, i niezdolnym chyba do tego, żeby stworzyć wokół siebie jakąkolwiek sitwę" - dodał.

Rokita zaznaczył, że nie ma dla niego znaczenia, iż Lasota startuje w wyborach jako kandydat jednoczącej się prawicy z poparciem PiS. "Kogo on reprezentuje, takie literki czy inne literki, to bez znaczenia" - mówił Rokita.

Pytany, czy, jego zdaniem, PO szukając kandydata na prezydenta Krakowa popełniła błąd, nie stawiając na Lasotę, Rokita powiedział, że "o ile rozumie politykę krakowską, to PO wystawiła kandydata, który ma przegrać, po to, żeby wygrał Jacek Majchrowski, ponieważ PO ma układ z
Majchrowskim nie od dzisiaj".

Rokita zaznaczył, że jego pojawienie się na poniedziałkowym spotkaniu nie oznacza powrotu do polityki. "Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić, co musiałoby się stać, żebym wrócił. Musiałoby chodzić znowu o coś w polityce i być coś ważnego do zrobienia. Celebrowanie urzędów
publicznych i budowanie intryg na prawo i lewo zdaje mi się tak straszną stratą życia w wieku lat pięćdziesięciu paru, że wolałbym umrzeć niż robić to przez jeden dzień"  - zastrzegł.

O prezydenturę Krakowa walczyć będzie 16 listopada ośmioro kandydatów. Wystartują: urzędujący prezydent Jacek Majchrowski; kandydat prawicy Marek Lasota; kandydatka PO Marta Patena; kandydat niezależny Łukasz Gibała; kandydat niezależny Sławomir Ptaszkiewicz; Tomasz Leśniak z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich; Konrad Berkowicz - kandydat KWW Nowa Prawica oraz Andrzej Sikorski z KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.

PAP/run

fot. Jan Lorek

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook