Jedynie prawda jest ciekawa


Kijowski: "Polska potrzebuje silnego KOD-u"

11.05.2017

"Uważam, że mam dobry program dla Polski i dobry program dla KOD-u" - mówił w czwartek lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, prezentując swój program w wyborach na szefa ruchu.

Jego hasło to "Polska przyszłości to państwo społeczne" zakłada odejście od podziału na Polskę socjalną i liberalną. 

Na czwartkowej konferencji prasowej Kijowski przedstawił swój program w wyborach na przewodniczącego zarządu głównego Komitetu Obrony Demokracji. Jak tłumaczył, kandyduje na przewodniczącego KOD, ponieważ uważa, że "Polska potrzebuje silnego KOD-u". Jak dodał, on sam "ma dobry program dla Polski i dobry program dla KOD-u". 

Wybory na szefa Komitetu Obrony Demokracji zaplanowano na drugą połowę maja. Swoją kandydaturę na to stanowisko zadeklarował także Krzysztof Łoziński. 

Program Kijowskiego pod hasłem "Polska przyszłości to państwo społeczne" zakłada odejście od podziału na Polskę socjalną i liberalną. "To jest podział, który fałszuje rzeczywistość" - mówił na konferencji Kijowski. "Chciałbym, aby Polska była państwem społecznym" - dodał. 

W swoim programie Kijowski zwraca uwagę na "dewastację instytucji państwa polskiego przez partię rządzącą". Jego zdaniem, do odbudowy potrzebne jest "powszechne porozumienie i pogłębiona dyskusja, jak uniknąć błędów popełnionych w przeszłości". 

"Konieczna jest jakaś forma okrągłego stołu - debaty między wszystkimi siłami politycznymi i nurtami ideologicznymi, politykami i obywatelami, naukowcami i praktykami" - czytamy w programie wyborczym. 

Lider KOD wskazywał także, że partia rządząca cieszy się ponad 20 proc. poparciem, co w jego opinii oznacza, że ponad 20 proc społeczeństwa "popiera działania niszczące Polskę". "Trzeba wszystkich zaprosić do społeczności" - podkreśla Kijowski. "Wykluczenie jakiejś grupy skazuje cały plan na niepowodzenie. Każdy jest inny i musi być zaproszony do debaty, różnorodność stanowi siłę" - dodał. 

Kijowski uzasadniając, dlaczego jego program w przeważającej większości skupia się na Polsce, wyjaśnił, że racją istnienia KOD-u jest to, co zrobi dla Polski. "Jaka ma być Polska determinuje jaki ma być KOD" - ocenił. 

Jako jedno z zadań KOD-u, wskazywał konieczność wspierania powstawania "niezależnych instytucji obiektywizujących publiczną debatę oraz rzetelnie informujących". 

Na konferencji prasowej Danuta Kuroń podsumowała prace Zespołu Dobrych Usług, który powstał, m.in. by "pomóc KOD w uporządkowaniu informacji o finansach". 

Na początku stycznia "Rzeczpospolita" i portal Onet podały, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy lidera KOD Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Chodzi o faktury na łączną kwotę 91 tys. 143,5 zł za usługi informatyczne, jakie firma Kijowskiego wykonała dla Komitetu. Kijowski mówił wtedy, że pieniądze, które trafiły na konto spółki MKM-Studio, nie pochodzą "z puszek", lecz z darowizn. Zapowiedział również, że przedstawi informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy finansowania. Przeprosił za przyczynienie się do kryzysowej sytuacji w KOD. 

Zadaniem Zespołu Dobrych Usług nie było wydawanie rozstrzygających opinii, tylko zebranie i wypunktowanie zdarzeń, które przyczyniły się do zaistniałej sytuacji. "Zarząd nie prowadził profesjonalnej księgowości oraz bieżącej, pełnej dokumentacji wpływów wydatków" - głosi konkluzja prac zespołu. 

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook