Jedynie prawda jest ciekawa


Kijowski: "Polska potrzebuje silnego KOD-u"

11.05.2017

"Uważam, że mam dobry program dla Polski i dobry program dla KOD-u" - mówił w czwartek lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, prezentując swój program w wyborach na szefa ruchu.

Jego hasło to "Polska przyszłości to państwo społeczne" zakłada odejście od podziału na Polskę socjalną i liberalną. 

Na czwartkowej konferencji prasowej Kijowski przedstawił swój program w wyborach na przewodniczącego zarządu głównego Komitetu Obrony Demokracji. Jak tłumaczył, kandyduje na przewodniczącego KOD, ponieważ uważa, że "Polska potrzebuje silnego KOD-u". Jak dodał, on sam "ma dobry program dla Polski i dobry program dla KOD-u". 

Wybory na szefa Komitetu Obrony Demokracji zaplanowano na drugą połowę maja. Swoją kandydaturę na to stanowisko zadeklarował także Krzysztof Łoziński. 

Program Kijowskiego pod hasłem "Polska przyszłości to państwo społeczne" zakłada odejście od podziału na Polskę socjalną i liberalną. "To jest podział, który fałszuje rzeczywistość" - mówił na konferencji Kijowski. "Chciałbym, aby Polska była państwem społecznym" - dodał. 

W swoim programie Kijowski zwraca uwagę na "dewastację instytucji państwa polskiego przez partię rządzącą". Jego zdaniem, do odbudowy potrzebne jest "powszechne porozumienie i pogłębiona dyskusja, jak uniknąć błędów popełnionych w przeszłości". 

"Konieczna jest jakaś forma okrągłego stołu - debaty między wszystkimi siłami politycznymi i nurtami ideologicznymi, politykami i obywatelami, naukowcami i praktykami" - czytamy w programie wyborczym. 

Lider KOD wskazywał także, że partia rządząca cieszy się ponad 20 proc. poparciem, co w jego opinii oznacza, że ponad 20 proc społeczeństwa "popiera działania niszczące Polskę". "Trzeba wszystkich zaprosić do społeczności" - podkreśla Kijowski. "Wykluczenie jakiejś grupy skazuje cały plan na niepowodzenie. Każdy jest inny i musi być zaproszony do debaty, różnorodność stanowi siłę" - dodał. 

Kijowski uzasadniając, dlaczego jego program w przeważającej większości skupia się na Polsce, wyjaśnił, że racją istnienia KOD-u jest to, co zrobi dla Polski. "Jaka ma być Polska determinuje jaki ma być KOD" - ocenił. 

Jako jedno z zadań KOD-u, wskazywał konieczność wspierania powstawania "niezależnych instytucji obiektywizujących publiczną debatę oraz rzetelnie informujących". 

Na konferencji prasowej Danuta Kuroń podsumowała prace Zespołu Dobrych Usług, który powstał, m.in. by "pomóc KOD w uporządkowaniu informacji o finansach". 

Na początku stycznia "Rzeczpospolita" i portal Onet podały, że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do firmy lidera KOD Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny Kijowskiej. Chodzi o faktury na łączną kwotę 91 tys. 143,5 zł za usługi informatyczne, jakie firma Kijowskiego wykonała dla Komitetu. Kijowski mówił wtedy, że pieniądze, które trafiły na konto spółki MKM-Studio, nie pochodzą "z puszek", lecz z darowizn. Zapowiedział również, że przedstawi informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy finansowania. Przeprosił za przyczynienie się do kryzysowej sytuacji w KOD. 

Zadaniem Zespołu Dobrych Usług nie było wydawanie rozstrzygających opinii, tylko zebranie i wypunktowanie zdarzeń, które przyczyniły się do zaistniałej sytuacji. "Zarząd nie prowadził profesjonalnej księgowości oraz bieżącej, pełnej dokumentacji wpływów wydatków" - głosi konkluzja prac zespołu. 

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 8. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook