Jedynie prawda jest ciekawa


Kierowcy nie będą anonimowi

13.03.2014

Trybunał Konstytucyjny uznał, że karanie właścicieli pojazdów za niewskazanie kierującego autem jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tym samym zamknięta została kolejna furtka, dzięki której można było uniknąć mandatów.

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy na łamach gazety, właściciele samochodów nie będą mogli już skarżyć się na kary za niepodanie personaliów kierowcy w momencie, gdy auto zostało "złapane" na łamaniu prawa.

Obowiązek wskazania kierującego wynika z art. 78 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym, a za jego niewykonanie, zgodnie z art. 96 par. 3 k.w. grozi kara grzywny (do 5 tys. zł). Choć lubelski sąd zakwestionował te zapisy, to jednak Trybunał Konstytucyjny rozwiał wątpliwości - taki sposób karania jest zgodny z konstytucją.

Sędziowie będą kontynuować temat kierowców. "Wniosek PG ma szerszy zakres niż przedstawiona przez sąd pytający. Prokurator zakwestionował zgodność tego przepisu także z art. 42 ust. 3, czyli zasadą domniemania niewinności" - przekonują przedstawiciele Prokuratora Generalnego.

LL, DGP

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook