Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kiedy kanonizacja Jana Pawła II?

26.12.2012

Prawdopodobna data kanonizacji papieża Polaka to 20 października 2013 roku – donoszą "Wiadomości". Proces kanonizacyjny Jana Pawła II podobno dobiega już końca i trwają starania, by uroczystość kanonizacyjna zbiegła się z 35. rocznicą inauguracji jego pontyfikatu.

Warunkiem kanonizacji jest kult lokalny. Jednak w przypadku Jana Pawła II w Polsce i w diecezji rzymskiej, to kanonizacja jest formalnym dowodem kultu powszechnego. Dziś wierni na całym świecie proszą papieża Polaka o wstawiennictwo i tłumnie odwiedzają miejsca, gdzie pielgrzymują jego relikwie.

W czasie procesu beatyfikacyjnego badane jest wnikliwie życie i cnoty kandydata na ołtarze z uwzględnieniem głosów sceptyków. Konieczne jest też znalezienie cudu za jego wstawiennictwem. W procesie kanonizacyjnym konieczne jest wykazanie kolejnego cudu.

Cud już prawdopodobnie wybrano. Teraz zatwierdzają go: komisja lekarzy, komisja teologów, komisja kardynałów. Trwają dyskusje, aż do rozwiania wątpliwości. Na końcu prefekt Kongregacji uda się do papieża po zgodę na kanonizację. Jego przedmiot jest ściśle strzeżony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

"Jest wielce prawdopodobne, że kanonizacja odbędzie się rzeczywiście już niedługo, bo na zakończenie Roku Wiary, w październiku" – mówi o. Dariusz Kowalczyk SJ – wykładowca na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie.

Dokładnie w niedzielę najbliższą daty 22 października, w kalendarzu kościelnym dnia zadedykowanego błogosławionemu Janowi Pawłowi II i 35. rocznicy inauguracji jego pontyfikatu, kiedy zachęcał mówiąc: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”

Rok Wiary kończy się 24 listopada 2013 roku. Grupa zwolenników, by go uczcić kanonizacją Jana Pawła II rośnie, zwłaszcza że rok ten ogłoszono w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II.

Za jesiennym terminem kanonizacji przemawia też fakt, że 85–letniemu Benedyktowi XVI zależy na tym, by to sam kanonizował swojego poprzednika. 73–letni dziś kardynał Stanisław Dziwisz też ucieszyłby się z kanonizacji, która odbyłaby się jeszcze przed jego emeryturą i w sprzyjającej dziś atmosferze w Watykanie. Mówi się, że Benedykt XVI do marca wyda zgodę na kanonizację.


mall, tvp.info
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. betkasi 29.07.2015

  Szydło do Kopacz: Robi wyjazdowy kabaret rządu

  Beata Szydło mianem "orszaku z meblami" nazwała wyjazdowe posiedzenie rządu, na które z Warszawy dowożono... krzesła i stoły. W Słubicach - bo tam jest w środę wiceszefowa PiS - nie zabrakło też mocnego przekazu o służbie zdrowia.

 2. grabarczyk-andrzej-stef 29.07.2015

  Postępowanie ws. Grabarczyka umorzone

  „Dokumenty poświadczające nieprawdę zostały wykorzystane w ramach wewnętrznej procedury”.

 3. walesaToy2907 29.07.2015

  Wałęsa ciepło o Kulczyku: Byliśmy jak bracia

  „Bardzo ubolewam, zaskoczył mnie. Szkoda. To był człowiek wyjątkowy”.

 4. ewa-kopacz-dopalacze1 29.07.2015

  Kopacz zapowiada walkę z dopalaczami

  „Cenne jest przyłączenie się do paktu ludzi, którzy mają wielki autorytet, jak Jurek Osiak czy Marcin Gortat”.

 5. mailwpolitycepl 29.07.2015

  Macierewicz: Musimy wyjaśnić katastrofę smoleńską

  „Jeśli państwo nie chce zająć się katastrofą, to żaden organ międzynarodowy się tym nie zajmie.”

 6. KopEwa1 29.07.2015

  Kopacz: "Nie chcę żyć w republice wyznaniowej"

  Ewa Kopacz straszy w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" nieodpowiedzialnością wydatków, jakie planuje PiS, ograniczeniem wolności, sugeruje nieuczciwość politykom Prawa i Sprawiedliwości.

 7. kulczykpapkaminskiSI 29.07.2015

  Nie żyje Jan Kulczyk

  W wieku 65 zmarł jeden z największych polskich przedsiębiorców - Jan Kulczyk. O śmierci biznesmena poinformował w środę Kulczyk Holding SA.

 8. konferencjawsskosk 28.07.2015

  Stabilna sytuacja i zyski sektora SKOK

  Apel o zaprzestanie politycznej nagonki na spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Facebook