Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kiedy kanonizacja Jana Pawła II?

26.12.2012

Prawdopodobna data kanonizacji papieża Polaka to 20 października 2013 roku – donoszą "Wiadomości". Proces kanonizacyjny Jana Pawła II podobno dobiega już końca i trwają starania, by uroczystość kanonizacyjna zbiegła się z 35. rocznicą inauguracji jego pontyfikatu.

Warunkiem kanonizacji jest kult lokalny. Jednak w przypadku Jana Pawła II w Polsce i w diecezji rzymskiej, to kanonizacja jest formalnym dowodem kultu powszechnego. Dziś wierni na całym świecie proszą papieża Polaka o wstawiennictwo i tłumnie odwiedzają miejsca, gdzie pielgrzymują jego relikwie.

W czasie procesu beatyfikacyjnego badane jest wnikliwie życie i cnoty kandydata na ołtarze z uwzględnieniem głosów sceptyków. Konieczne jest też znalezienie cudu za jego wstawiennictwem. W procesie kanonizacyjnym konieczne jest wykazanie kolejnego cudu.

Cud już prawdopodobnie wybrano. Teraz zatwierdzają go: komisja lekarzy, komisja teologów, komisja kardynałów. Trwają dyskusje, aż do rozwiania wątpliwości. Na końcu prefekt Kongregacji uda się do papieża po zgodę na kanonizację. Jego przedmiot jest ściśle strzeżony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

"Jest wielce prawdopodobne, że kanonizacja odbędzie się rzeczywiście już niedługo, bo na zakończenie Roku Wiary, w październiku" – mówi o. Dariusz Kowalczyk SJ – wykładowca na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie.

Dokładnie w niedzielę najbliższą daty 22 października, w kalendarzu kościelnym dnia zadedykowanego błogosławionemu Janowi Pawłowi II i 35. rocznicy inauguracji jego pontyfikatu, kiedy zachęcał mówiąc: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”

Rok Wiary kończy się 24 listopada 2013 roku. Grupa zwolenników, by go uczcić kanonizacją Jana Pawła II rośnie, zwłaszcza że rok ten ogłoszono w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II.

Za jesiennym terminem kanonizacji przemawia też fakt, że 85–letniemu Benedyktowi XVI zależy na tym, by to sam kanonizował swojego poprzednika. 73–letni dziś kardynał Stanisław Dziwisz też ucieszyłby się z kanonizacji, która odbyłaby się jeszcze przed jego emeryturą i w sprzyjającej dziś atmosferze w Watykanie. Mówi się, że Benedykt XVI do marca wyda zgodę na kanonizację.


mall, tvp.info
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. TECZOWISI 30.05.2015

  Nowicka odblokowana przez policję

  "Różowy" pochód prowadzony w Gdańsku przez Wandę Nowicką i Roberta Biedronia spotkał się z protestem. W sukurs uczestnikom homo-marszu ruszyła policja.

 2. kukizz 30.05.2015

  Kukiz z JOW-ami w TV?

  Paweł Kukiz – chce wystąpić do TVP o czas antenowy. Chce na małym ekranie rozpocząć akcję informacyjną na temat Jednomandatowych Okręgów Wyborczych przed referendum zaplanowanym na wrzesień.

 3. mid-15528070 30.05.2015

  Komorowski odwiedził Wielkopolskę

  Ustępujący prezydent podziękował mieszkańcom Wielkopolski za 5 lat współpracy.

 4. kwiatkowskiududySI 30.05.2015

  Kwiatkowski ministrem w kancelarii Dudy

  "Chciałbym, by w kancelarii było jak najwięcej młodych polityków. Uważam, że taka jest wola wyborców” – przekonywał prezydent-elekt w wywiadzie dla Polsat News.

 5. zolnierze-nato 29.05.2015

  Manewry wojsk NATO w Polsce

  Około 15 tys. żołnierzy z 22 państw weźmie udział w serii ćwiczeń wojskowych.

 6. wspolnotasi 29.05.2015

  Andrzej Duda: Potrzebujemy poczucia wspólnoty!

  "Są wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać."

 7. andrzejdudawilanow 29.05.2015

  Andrzej Duda odebrał akt elekcyjny

  Proszę, żeby w okresie przejściowym nie dokonywano zmian ustrojowych, ani takich które mogą rodzić konflikty - zaapelował do rządu prezydent elekt Andrzej Duda po odebraniu uchwały PKW potwierdzającej jego wybór.

 8. mid-15529004 29.05.2015

  Spotkanie Kopacz-Cameron

  "Nie ma mowy o tym, żeby polski rząd zgodził się na jakiekolwiek rozwiązania dyskryminujące dla polskich obywateli."

Facebook