Jedynie prawda jest ciekawa


Kibice zgromadzili się na Jasnej Górze

07.01.2017

Przedstawiciele środowiska kibiców piłkarskich po raz dziewiąty przybyli w sobotę na Jasną Górę. Podczas mszy duszpasterz środowisk kibicowskich ks. Jarosław Wąsowicz ogłosił nową inicjatywę, jaką ma być różaniec kibiców. Wkrótce ruszy strona internetowa na ten temat.

"Chciałbym abyśmy naszą tegoroczną pielgrzymką podjęli nową inicjatywę: żywego różańca kibiców, trwającego na modlitwie za Polskę, za nasze środowisko, za nasze rodziny; byśmy stawali się coraz lepsi" - powiedział w homilii ks. Wąsowicz. Dodał, że strona internetowa tego wydarzenia będzie udostępniona w najbliższych dniach. Będzie tam można wpisać się do tej "żywej wspólnoty modlitwy". "Jedna dziesiątka różańca dziennie to niewielkie poświęcenie, a wiele może w naszym życiu zmienić" - mówił w homilii duszpasterz kibiców. W słowie do zgromadzonych ks. Wąsowicz wskazał, że organizowane od dziewięciu lat jasnogórskie spotkanie środowiska kibiców pod nazwą "Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców" to - jak ocenił - "świadectwo wiary i patriotyzmu" jego uczestników. Transparenty i klubowe szaliki kibiców - "barwy, którą noszą w sercu" - poświęcił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

Z pielgrzymami spotkał się prezes IPN Jarosław Szarek. Podczas mszy, będącej głównym punktem pielgrzymki, modlono się nie tylko w intencjach kibiców i klubów sportowych, ale także m.in. w intencji ojczyzny, prezydenta i rządzących - "za polski rząd, za parlament; aby światło rozbłysłej nadziei, jakie dają ostatnie przemiany w naszym kraju, nigdy nie zgasło; o światło Ducha Świętego dla opozycji, by potrafiła odnaleźć się dla dobra ojczyzny". 

Ks. Wąsowicz wskazał, by na wydarzenia ostatnich tygodni ubiegłego roku w Polsce, oraz na wszystko co dzieje się wokół nas, patrzeć - jak mówił "oczami wiary". "Będziemy wówczas jasno widzieli, co pochodzi od Boga, a co nie jest od niego" - powiedział. W homilii duszpasterz nawiązał również do przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz 75. rocznicy męczeństwa pięciu wychowanków Oratorium Salezjańskiego z Poznania - żołnierzy Narodowej Organizacji Bojowej, zgilotynowanych w 1942 r. w Dreźnie i beatyfikowanych - wśród innych męczenników - przez Jana Pawła II. 

"W 75. rocznicę ukonstytuowania się Narodowych Sił Zbrojnych z różnych organizacji konspiracji narodowej chcemy oddać hołd tym niezłomnym rycerzom naszej walki o niepodległość, przywołać przed Panem Bogiem ich imiona, bo wierzymy, że są zapisane w niebie. Dla polskiej historii odzyskujemy pamięć o naszych bohaterach od kilkunastu lat, także dzięki zaangażowaniu kibiców. W przestrzeni państwowej - dopiero w ostatnich latach, za sprawą Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych, państwowych pochówków z wojskowymi honorami i udziałem w nich prezydenta RP, premier i ministrów naszego rządu. Moglibyśmy rzec - nareszcie" - powiedział ks. Wąsowicz, przypominając, że wśród żołnierzy NSZ było bardzo wielu młodych ludzi. "My, podobnie jak nasi patroni, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, błogosławiona poznańska piątka męczenników II wojny światowej, nie chcemy Polski bez Boga i religii; chcemy chrześcijańskiej Europy, bo tylko odwołanie się do fundamentalnych wartości, które kształtowały tożsamość starego kontynentu, może pomóc jej dzisiaj obronić się przed unicestwieniem - z różańcami w ręku" - dodał ks. Wąsowicz. 

Na zakończenie homilii uczestnicy pielgrzymki odmówili historyczną modlitwę żołnierzy NSZ. Duszpasterz kibiców wspominał też obchodzone w 2017 r. 300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, wskazując na znaczenie częstochowskiego sanktuarium i kultu Matki Bożej Częstochowskiej. "Do dzisiaj to święte miejsce jest duchowym centrum naszego narodu. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami tego, że do dobrego zwyczaju zawierzania trudnych spraw ojczyzny Panu Bogu przez wstawiennictwo Królowej Polski wrócili nasi włodarze. To dobre świadectwo dla nas wszystkich" - ocenił. 

Ks. Wąsowicz mówił także o przypadającej w tym roku 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-leciu objawień fatimskich. W tym kontekście zachęcał do wzięcia udziału w inicjatywie "żywego różańca kibiców". Chętni do wzięcia udziału w niej będą mogli deklarować uczestnictwo na stronie internetowej www.rozanieckibicow.pl. Patronami poszczególnych grup różańcowych, mają być święci i błogosławieni Polacy. W programie sobotniej pielgrzymki znalazła się również projekcja filmu "Siła modlitwy", opowiadającego o życiu kibica Lechii Gdańsk Andrzeja Duffeka - brata zmarłego w 2005 r. Tadeusz Duffeka, pomysłodawcy pielgrzymki kibiców na Jasną Górę, która zyskała ogólnopolski wymiar.

Kibice przedstawili również treść petycji, którą wystosowali do premier Beaty Szydło i ministrów. "Z zadowoleniem przyjmujemy do wiadomości, że zdecydowana większość naszych postulatów jest rozpatrywana pozytywnie przez polski rząd i wdrażana w życie. Cieszy nas szczególnie kwestia przywilejów i ochrony prawnej wobec Żołnierzy Niezłomnych - wyklętych przez władze komunistyczne.Mocną stroną polskiego rządu jest, splatająca się z powyższą kwestią, aktywna pomoc dla obywatelskich oddolnych inicjatyw patriotycznych, sławiących i przypominających polskich bohaterów podczas inscenizacji historycznych, pokazów filmowych, sztuk teatralnych itp." - czytamy w petycji. 

Kibicie w liście do premier Szyło, podkreślili swoje poparcie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz apelowali o niezatrzymywanie się w zmianach Ojczyzny na lepsze."Jednocześnie informujemy i zapewniamy, że w popieramy działania rządu i większości parlamentu, mające na celu uzdrowienie sytuacji w Polsce i przywrócenia w niej normalności. Apelujemy o nie zatrzymywanie się w naprawie naszej Ojczyzny, ani o nie uleganie presji wywieranej przez zrozpaczoną utraconymi beneficjami opozycję i dygnitarzy unijnych. Wykazywana przez rząd stanowczość, sumienność i żelazna konsekwencja w działaniu dla dobra Polski zawsze będą się cieszyły poparciem i uznaniem polskiego środowiska kibicowskiego" - czytamy w petycji.


kk/PAP
[fot. Twitter/Ultras Polska]

Warto poczytać

 1. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi od środy rodzicami osób niepełnosprawnych.

 2. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 8. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook