Jedynie prawda jest ciekawa


Kibice zgromadzili się na Jasnej Górze

07.01.2017

Przedstawiciele środowiska kibiców piłkarskich po raz dziewiąty przybyli w sobotę na Jasną Górę. Podczas mszy duszpasterz środowisk kibicowskich ks. Jarosław Wąsowicz ogłosił nową inicjatywę, jaką ma być różaniec kibiców. Wkrótce ruszy strona internetowa na ten temat.

"Chciałbym abyśmy naszą tegoroczną pielgrzymką podjęli nową inicjatywę: żywego różańca kibiców, trwającego na modlitwie za Polskę, za nasze środowisko, za nasze rodziny; byśmy stawali się coraz lepsi" - powiedział w homilii ks. Wąsowicz. Dodał, że strona internetowa tego wydarzenia będzie udostępniona w najbliższych dniach. Będzie tam można wpisać się do tej "żywej wspólnoty modlitwy". "Jedna dziesiątka różańca dziennie to niewielkie poświęcenie, a wiele może w naszym życiu zmienić" - mówił w homilii duszpasterz kibiców. W słowie do zgromadzonych ks. Wąsowicz wskazał, że organizowane od dziewięciu lat jasnogórskie spotkanie środowiska kibiców pod nazwą "Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców" to - jak ocenił - "świadectwo wiary i patriotyzmu" jego uczestników. Transparenty i klubowe szaliki kibiców - "barwy, którą noszą w sercu" - poświęcił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

Z pielgrzymami spotkał się prezes IPN Jarosław Szarek. Podczas mszy, będącej głównym punktem pielgrzymki, modlono się nie tylko w intencjach kibiców i klubów sportowych, ale także m.in. w intencji ojczyzny, prezydenta i rządzących - "za polski rząd, za parlament; aby światło rozbłysłej nadziei, jakie dają ostatnie przemiany w naszym kraju, nigdy nie zgasło; o światło Ducha Świętego dla opozycji, by potrafiła odnaleźć się dla dobra ojczyzny". 

Ks. Wąsowicz wskazał, by na wydarzenia ostatnich tygodni ubiegłego roku w Polsce, oraz na wszystko co dzieje się wokół nas, patrzeć - jak mówił "oczami wiary". "Będziemy wówczas jasno widzieli, co pochodzi od Boga, a co nie jest od niego" - powiedział. W homilii duszpasterz nawiązał również do przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz 75. rocznicy męczeństwa pięciu wychowanków Oratorium Salezjańskiego z Poznania - żołnierzy Narodowej Organizacji Bojowej, zgilotynowanych w 1942 r. w Dreźnie i beatyfikowanych - wśród innych męczenników - przez Jana Pawła II. 

"W 75. rocznicę ukonstytuowania się Narodowych Sił Zbrojnych z różnych organizacji konspiracji narodowej chcemy oddać hołd tym niezłomnym rycerzom naszej walki o niepodległość, przywołać przed Panem Bogiem ich imiona, bo wierzymy, że są zapisane w niebie. Dla polskiej historii odzyskujemy pamięć o naszych bohaterach od kilkunastu lat, także dzięki zaangażowaniu kibiców. W przestrzeni państwowej - dopiero w ostatnich latach, za sprawą Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych, państwowych pochówków z wojskowymi honorami i udziałem w nich prezydenta RP, premier i ministrów naszego rządu. Moglibyśmy rzec - nareszcie" - powiedział ks. Wąsowicz, przypominając, że wśród żołnierzy NSZ było bardzo wielu młodych ludzi. "My, podobnie jak nasi patroni, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, błogosławiona poznańska piątka męczenników II wojny światowej, nie chcemy Polski bez Boga i religii; chcemy chrześcijańskiej Europy, bo tylko odwołanie się do fundamentalnych wartości, które kształtowały tożsamość starego kontynentu, może pomóc jej dzisiaj obronić się przed unicestwieniem - z różańcami w ręku" - dodał ks. Wąsowicz. 

Na zakończenie homilii uczestnicy pielgrzymki odmówili historyczną modlitwę żołnierzy NSZ. Duszpasterz kibiców wspominał też obchodzone w 2017 r. 300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, wskazując na znaczenie częstochowskiego sanktuarium i kultu Matki Bożej Częstochowskiej. "Do dzisiaj to święte miejsce jest duchowym centrum naszego narodu. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami tego, że do dobrego zwyczaju zawierzania trudnych spraw ojczyzny Panu Bogu przez wstawiennictwo Królowej Polski wrócili nasi włodarze. To dobre świadectwo dla nas wszystkich" - ocenił. 

Ks. Wąsowicz mówił także o przypadającej w tym roku 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-leciu objawień fatimskich. W tym kontekście zachęcał do wzięcia udziału w inicjatywie "żywego różańca kibiców". Chętni do wzięcia udziału w niej będą mogli deklarować uczestnictwo na stronie internetowej www.rozanieckibicow.pl. Patronami poszczególnych grup różańcowych, mają być święci i błogosławieni Polacy. W programie sobotniej pielgrzymki znalazła się również projekcja filmu "Siła modlitwy", opowiadającego o życiu kibica Lechii Gdańsk Andrzeja Duffeka - brata zmarłego w 2005 r. Tadeusz Duffeka, pomysłodawcy pielgrzymki kibiców na Jasną Górę, która zyskała ogólnopolski wymiar.

Kibice przedstawili również treść petycji, którą wystosowali do premier Beaty Szydło i ministrów. "Z zadowoleniem przyjmujemy do wiadomości, że zdecydowana większość naszych postulatów jest rozpatrywana pozytywnie przez polski rząd i wdrażana w życie. Cieszy nas szczególnie kwestia przywilejów i ochrony prawnej wobec Żołnierzy Niezłomnych - wyklętych przez władze komunistyczne.Mocną stroną polskiego rządu jest, splatająca się z powyższą kwestią, aktywna pomoc dla obywatelskich oddolnych inicjatyw patriotycznych, sławiących i przypominających polskich bohaterów podczas inscenizacji historycznych, pokazów filmowych, sztuk teatralnych itp." - czytamy w petycji. 

Kibicie w liście do premier Szyło, podkreślili swoje poparcie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz apelowali o niezatrzymywanie się w zmianach Ojczyzny na lepsze."Jednocześnie informujemy i zapewniamy, że w popieramy działania rządu i większości parlamentu, mające na celu uzdrowienie sytuacji w Polsce i przywrócenia w niej normalności. Apelujemy o nie zatrzymywanie się w naprawie naszej Ojczyzny, ani o nie uleganie presji wywieranej przez zrozpaczoną utraconymi beneficjami opozycję i dygnitarzy unijnych. Wykazywana przez rząd stanowczość, sumienność i żelazna konsekwencja w działaniu dla dobra Polski zawsze będą się cieszyły poparciem i uznaniem polskiego środowiska kibicowskiego" - czytamy w petycji.


kk/PAP
[fot. Twitter/Ultras Polska]

Warto poczytać

 1. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 2. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 3. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 4. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 5. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 6. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 7. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 8. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook