Jedynie prawda jest ciekawa

Kerry bez przełomu

05.11.2013

Trudno mówić o przełomie w jakiejkolwiek kwestii; nie zawarto żadnej umowy, nie zwiększono współpracy, jedynym konkretem był temat tarczy antyrakietowej - ocenili politolodzy po wizycie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce.

Zdaniem politologa Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa z Wojskowej Akademii Technicznej, Kerry zapewniając, iż Stany Zjednoczone zrealizują budowę tarczy antyrakietowej, chciał uspokoić polską opinię publiczną.

Podkreślił jednak, że sekretarz stanu USA dodał dwa niepokojące szczegóły. - Powiedział, że tarcza będzie zbudowana ok. 2018 r. - to osłabienie twardego zobowiązania, które wcześniej brzmiało, że tarcza powstanie najpóźniej w 2018 r. (...) Drugi szczegół to zapowiedź dodatkowych konsultacji dyplomatycznych przed budową bazy antyrakiet na Pomorzu - mówił politolog.

Według niego dodatkowe konsultacje prawdopodobnie oznaczają zmianę planów ws. tarczy. - Pytanie, w jakim kierunku ta zmiana pójdzie? Może w kierunku okrojenia planu, być może odsunięcia w dalszą przyszłość? - dodał Kostrzewa-Zorbas.

Politolog zaznaczył, że podczas wizyty Kerry'ego Polska i USA nie zawarły żadnej umowy, nie zdecydowały o zwiększeniu współpracy, a jedynie chwalono obecne stosunki polsko amerykańskie i historię.

Kostrzewa-Zorbas ocenił, że program wizyty sekretarza stanu USA w Polsce był "z innej epoki - wczesnego nawiązywania stosunków z wolną Polską".

Z kolei Tomasz Płudowski z Collegium Civitas uważa, że jeśli chodzi o powód wizyty Kerrego w Polsce, jesteśmy skazani na przypuszczenia. - Oficjalne informacje są bardzo oszczędne. Trudno mówić o przełomie w jakiejkolwiek kwestii, co skłania do przypuszczeń, że prawdziwy powód wizyty nie jest jawny. Jedyne konkrety dotyczą tarczy antyrakietowej - zaznaczył politolog.

Zwrócił uwagę na "emocjonalny charakter" wizyty amerykańskiego sekretarza stanu m.in. na grobie b. premiera Tadeusza Mazowieckiego. - Wizyta uczyniła zadość Polakom, którzy byli rozczarowani nieobecnością prezydenta USA Baracka Obamy na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego. Obama był krytykowany także za ogłoszenie zmiany planów ws. tarczy antyrakietowej 17 września (2009 r.) – takie znaki i symbole są bardzo ważne i decydują o odbiorze polityka. Wizyta Kerry'ego nadrobiła niedociągnięcia ze strony USA w tej kwestii - powiedział politolog.

Sekretarz stanu USA zakończył we wtorek po południu wizytę w Polsce. Warszawa była jedyną stolicą europejską na trasie podróży amerykańskiego polityka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook