Jedynie prawda jest ciekawa


Kempa zapewnia: Było kworum

04.01.2017

W bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie wykazać, że podczas głosowań w Sali Kolumnowej Sejmu było kworum - powiedziała w środę szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Poinformowała, że głosujący wówczas posłowie składają do marszałka Sejmu oświadczenia, w których potwierdzają ten fakt.

"Każdy z nas (posłów) złożył oświadczenie dotyczące głosowania, każdy z nas jest w wstanie powiedzieć, kto obok kogo siedział. Jesteśmy w stanie po raz kolejny państwu wykazać - którzy wątpią - że byliśmy na sali w zdecydowanie większej większości, niż to przewidują przepisy regulaminu w Sejmie" - powiedziała Kempa, która była gościem TVP1. 

"Żeby nie było, że my wciąż jesteśmy atakowani jakobyśmy byli i nie głosowali, że nie było kworum" - podkreśliła minister. 

"Moim zdaniem w bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie wykazać, że było kworum" - dodała. 

Na pytanie czy prostszym sposobem na dowiedzenie kworum nie byłoby opublikowanie wszystkich nagrań z Sali Kolumnowej Sejmu Kempa odparła, że chodzi o kwestię "przepisów dotyczących ujawniania czy udostępniania tych nagrań, które służą przede wszystkim bezpieczeństwu". Kempa podkreśliła, że "nikt nie miałby problemu" z głosowaniami na Sali Kolumnowej, gdyby opozycja nie robiła "awantur". Według szefowej kancelarii premiera okupacja sali obrad Sejmu przez posłów opozycji jest to "protest dla protestu". 

"Budżet został przyjęty i to jest bardzo ważne. Ci państwo chcieliby bardzo, żeby ten budżet nie był przyjęty, żeby był chaos w kraju, żeby były zawirowania, żeby nie można było wypłacać chociażby 500 plus czy realizować innych ważnych programów, które przyjęliśmy w ciągu ostatniego roku" - powiedziała Kempa. 

Dodała, że senackie prace nad budżetem odbywają się "bardzo spokojnie". 

"I mam nadzieję, że budżet jak najszybciej trafi na biurko pana prezydenta". Zdaniem Kempy zapowiedź kontynuowania sejmowego protestu podczas najbliższego posiedzenia Sejmu to "awanturnictwo, zwykłe awanturnictwo". 

"Ja osobiście tych zapowiedzi się nie boję. Oni by bardzo chcieli, żeby były tego typu obrazki (...) pod tytułem wynoszenie posłów z sali. Nie sądzę, żeby do takiej sytuacji doszło. Naprawdę w sposób spokojny, zdecydowany będziemy obradować. Myślę, że pójdą po rozum do głowy, z tego co wiem się łamią" - zaznaczyła minister. 

Kempa podkreśliła, że Sejm jest przygotowany do obradowania, przygotowane są dodatkowe "maszynki do głosowania, żeby nie było potem, że jakiegoś kworum nie ma". 

"Chociaż naprawdę było" - zaznaczyła. 

Komentując sylwestrowy zagraniczny wyjazd lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru powiedziała: 

"Jak wakacje to z własnym mężem i dziećmi. To jest fakt nie tyle prywatny, co polityczny. Od polityka wymaga się zdecydowanie więcej, szczególnie takiego polityka, który kreuje się podobno na lidera opozycji. Jest to mało poważne, ale i z drugiej strony taki mały skandal" - powiedziała Kempa. 

"Od polityka wymaga się więcej, polityk musi być wiarygodny" - dodała. 

Nieobecność Petru w czasie, gdy w sali obrad Sejmu od 16 grudnia trwa protest posłów PO i Nowoczesnej stała się przedmiotem zainteresowania mediów w poniedziałek, po tym, jak w internecie pojawiło się jego zdjęcie na pokładzie samolotu, na którym widać go wraz z wiceszefową Nowoczesnej, posłanką Joanną Schmidt. 

Od 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. 

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16. grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 5. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook