Jedynie prawda jest ciekawa


KE zapewnia, że jest neutralna wobec Polski

30.05.2017

KE kolejny raz zapewniła, że jest neutralna politycznie, a procedurę ochrony praworządności wobec Polski prowadzi jako strażnik unijnych traktatów.

Komisja Europejska kolejny raz zapewniła we wtorek, że jest neutralna politycznie, a procedurę ochrony praworządności wobec Polski prowadzi jako strażnik unijnych traktatów.

- Oczywiście jesteśmy +niewidomi politycznie+, ponieważ jesteśmy strażnikiem traktatu. Będziemy chronić rządy prawa, które są centralną wartością i filarem w UE, gdyby byłby zagrożone w jakimkolwiek kraju członkowskim — powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

To ciąg dalszy poniedziałkowego oświadczenia, w którym KE broniła swojego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, któremu szef MSZ Witold Waszczykowski zarzucił „osobistą krucjatę” wobec polskich władz.

- Wczoraj nie chodziło o Polskę, ale o wyjaśnienie struktury i funkcjonowania Komisji Europejskiej, co zrobilibyśmy również w każdym innym kontekście — zapewniła Andreewa.

- Komentarz dotyczący neutralności politycznej został wygłoszony w nawiązaniu do procedury praworządności — dodała.

W poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas zarzucił Waszczykowskiemu, że „nie rozumie roli, struktury i kompetencji Komisji”. Jak przekonywał, jeśli chodzi o dialog z Polską dotyczący praworządności, KE jest daltonistą politycznym i jest gotowa do zaangażowania się w rozmowę tak szybko jak to możliwe.

Było to odniesienie się do wywiadu Waszczykowskiego udzielonego europejskiej edycji serwisu „Politico” na marginesie konferencji o bezpieczeństwie GLOBSEC, która trwała od piątku do niedzieli w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji ocenił w nim, że wiceszef Timmermans prowadzi „osobistą krucjatę”, gdyż sprawy, o które oskarża Polskę, zostały już dawno naprawione przez Sejm.

Chodzi m.in. o spór między Warszawą a Komisją Europejską o Trybunał Konstytucyjny. Bruksela prowadzi od ponad roku procedurę ochrony praworządności wobec Polski, wskazując m.in., że polskie władze powinny wykonać wyroki Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którymi stanowiska sędziów TK ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem w październiku 2015 r. (obecna większość sejmowa wybrała na ich miejsce inne osoby).

Rząd podkreśla z kolei, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi, a zmiany w prawie „w sposób kompleksowy i ostateczny” regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

[fot. pixabay.com]

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook