Jedynie prawda jest ciekawa

„Kazik” o podatku od tabletów: za taką jałmużnę dziękuję

15.10.2014

„Udławcie się tą jałmużną z pieniędzy ukradzionych pierwej prostemu a uczciwemu człowiekowi”.

Znany i ceniony muzyk Kazik Staszewski nie ukrywa oburzenia dotyczącego pomysłów na nowy podatek, którym miałby zostać obłożony zakup tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Pomysłodawcy przekonują, że wpływy z tego tytułu powinny trafiać do autorów, którzy tracą na piractwie.

Jak się okazuje Staszewski nie jest zwolennikiem tego projektu. „Pomysł obłożenia podatkiem różnych ustrojstw uważam za skandaliczny. Każdy podatek jest złem, bowiem zabiera nam uczciwie zarobione pieniądze (nieuczciwie zarobione przeważnie są nieopodatkowane) pod groźbą sankcji prawnej. W imię wyższych racji – takich jak na przykład bezpieczeństwo wewnętrzne czy zewnętrzne - rozsądnie jest się czasem na nie godzić. Niemniej coraz więcej podatkowych ruchów jest już niczym innym jak ordynarnym skokiem na kasę po to by utrzymać w jakiej takiej stabilności coraz bardziej dysfunkcjonalne i niedrożne państwo wraz z armią głównie bezużytecznych i pasożytniczych urzędników” - tłumaczy Staszewski.

Dodaje, że „jako argument za usankcjonowaniem tego złodziejstwa kolejnego podaje się między innymi swego rodzaju zadośćuczynienie artystom, których muzyka jest na tych ustrojstwach grana”. „Otóż ja za taką jałmużnę dziękuję. Najpierw państwo zabiera mi jako artyście ( a wszyscy artyści to...) 100 pln w postaci coraz wyższych podatków, by potem obłożyć jeszcze innym podatkiem ustrojstwa, zedrzeć z kupujących je posiadaczy i użytkowników (koniec końców każdy podatek od sprzedaży uderza w użytkownika, który kupuje ustrojstwo - producenci wliczą go sobie w cenę), utworzyć kolejne etaty by tę grabież usankcjonować i podzielić (między urzędników i artystów w stosunku,powiedzmy 7:3) i oddać mi po roku 1 pln” - zaznacza Kazik.

Swój tekst kończy: „Doprawdy udławcie się tą jałmużną z pieniędzy ukradzionych pierwej prostemu a uczciwemu człowiekowi".

Nic dodać, nic ująć...

TK
[Fot. Aotearoa/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook