Jedynie prawda jest ciekawa

Każdy zapłaci na media publiczne

16.03.2016

W życie wejdzie nowa ustawa regulująca opłatę abonamentową.

Do końca marca powstać ma tzw. duża ustawa medialna. Będzie ona określała sposób wyłaniania nowych władz mediów publicznych oraz sposób finansowania.

Powstanie Rada Mediów Narodowych, która przejmie część kompetencji KRRiTV. Czabański zapewnia jednak, że to nie Rada będzie wybierała prezesów radia i telewizji. Te stanowiska zostaną obsadzone w wyniku konkursu. Władze mediów państwowych będą podlegały kadencyjności. Nie ustalono jeszcze jak długie mają to być kadencje.

Okazuje się, że do Rady Mediów Narodowych wejdą też przedstawiciele opozycji parlamentarnej. Wybierani będą przez Sejm. W skład Rady wejdzie 5 osób.

Krzysztof Czabański w rozmowie z onet.pl rozwiał wątpliwości co do jednej z najważniejszych kontrowersji. Media prywatne, komercyjne nie będą musiały płacić składek na rzecz mediów publicznych.

Nowa ustawa wprowadza też nowy sposób finansowania mediów publicznych. Nie będzie już abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zastąpi go stała opłata w wysokości 15 zł od każdego gospodarstwa domowego, włączona do opłaty z prąd. Będzie to główne źródło utrzymania państwowych mediów. Z opłaty zwolnieni będą obywatele powyżej 75-ego roku życia.

Mly/wirtualnemedia.pl

fot. [wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook