Jedynie prawda jest ciekawa


Katował Żołnierzy Wyklętych, pójdzie siedzieć. Śmiesznie niski wyrok

12.04.2018
1270ubowiec
Katował Żołnierzy Wyklętych, pójdzie siedzieć. Śmiesznie niski wyrok

Na dwa lata i trzy miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Dębicy (Podkarpackie) byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie Mariana S.

Wyrok zapadł w poniedziałek. Poinformowała o nim w środę naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Beata Śmiechowska.

Marian S. został oskarżony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Jesienią 1952 r. dopuścił się zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości. Według prokuratorów IPN, Marian S. fizycznie i psychicznie znęcał się "nad pozbawionymi wolności co najmniej dwoma członkami Żołnierzy Wolnej Polski w celu zmuszenia ich do złożenia wyjaśnień określonej treści".

Członków tej organizacji wielokrotnie przesłuchiwał o różnych porach. Przesłuchania były długotrwałe. Zatrzymanych wyzywał "słowami wulgarnymi i obraźliwymi". Bił ich w twarz, kopał. Zmuszał do stania pod ścianą i uderzał po różnych częściach ciała. Marian S. wypowiadał wobec nich także groźby karalne.

 Za zarzucane mu czyny sąd wymierzył łączną karę dwóch lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.(PAP)

autor: Alfred Kyc, fot. Pixabay


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook