Jedynie prawda jest ciekawa


Katolickie nabożeństwo w byłym niemieckim obozie śmierci

04.11.2012

Droga krzyżowa w byłym Auschwitz II-Birkenau odprawiana jest od blisko 30 lat lat. Genezą sięga do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym Birkenau i odprawił mszę.

W intencji ofiar niemieckich obozów zagłady, sowieckich łagrów i wszystkich systemów totalitarnych modliło się w niedzielę kilka tysięcy wiernych podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawionego w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

To 30-letnia tradycja zapoczątkowana podczas pierwszej pielgrzmi Jana Pawał II do ojczyzny.

Nabożeństwu przewodniczył dziekan oświęcimski prałat Krzysztof Straub. Wierni, między innymi strażacy, samorządowcy i przedstawiciele różnych parafii, nieśli ogromny krzyż. Marsz modlitewny przeszedł spod Bramy Głównej byłego obozu, czyli z miejsca, gdzie rozpoczynała się dla wielu tysięcy ludzi obozowa droga cierpienia, do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince, położonego tuż za drutami byłego obozu Birkenau.

Podczas stacji Drogi Krzyżowej, które zlokalizowane zostały między innymi przy rampie, gdzie od wiosny 1944 roku kończyły bieg transporty ze skazanymi na zagładę Żydami, przy ruinach krematoriów, a także przy Centralnej Saunie, gdzie Niemcy rejestrowali więźniów i przyjmowali do obozu, wierni nawiązywali do życia i śmierci Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża. Między stacjami odmawiali różaniec.

Zdaniem uczestniczki nabożeństwa, prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miasta Oświęcim, Heleny Wisły były niemiecki obóz nie do końca jest miejscem upadku ludzkości. "To, że tu jesteśmy i dajemy świadectwo prawdzie, jest czymś ponad zło, które tu się dokonało. Jest coraz więcej ludzi, którzy chcą dążyć do dobra" - podkreśliła.

Uroczystość zwieńczyła msza św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince.

PAP/ Slaw

[FOTO: PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook