Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Katolickie nabożeństwo w byłym niemieckim obozie śmierci

04.11.2012

Droga krzyżowa w byłym Auschwitz II-Birkenau odprawiana jest od blisko 30 lat lat. Genezą sięga do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym Birkenau i odprawił mszę.

W intencji ofiar niemieckich obozów zagłady, sowieckich łagrów i wszystkich systemów totalitarnych modliło się w niedzielę kilka tysięcy wiernych podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawionego w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

To 30-letnia tradycja zapoczątkowana podczas pierwszej pielgrzmi Jana Pawał II do ojczyzny.

Nabożeństwu przewodniczył dziekan oświęcimski prałat Krzysztof Straub. Wierni, między innymi strażacy, samorządowcy i przedstawiciele różnych parafii, nieśli ogromny krzyż. Marsz modlitewny przeszedł spod Bramy Głównej byłego obozu, czyli z miejsca, gdzie rozpoczynała się dla wielu tysięcy ludzi obozowa droga cierpienia, do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince, położonego tuż za drutami byłego obozu Birkenau.

Podczas stacji Drogi Krzyżowej, które zlokalizowane zostały między innymi przy rampie, gdzie od wiosny 1944 roku kończyły bieg transporty ze skazanymi na zagładę Żydami, przy ruinach krematoriów, a także przy Centralnej Saunie, gdzie Niemcy rejestrowali więźniów i przyjmowali do obozu, wierni nawiązywali do życia i śmierci Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża. Między stacjami odmawiali różaniec.

Zdaniem uczestniczki nabożeństwa, prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miasta Oświęcim, Heleny Wisły były niemiecki obóz nie do końca jest miejscem upadku ludzkości. "To, że tu jesteśmy i dajemy świadectwo prawdzie, jest czymś ponad zło, które tu się dokonało. Jest coraz więcej ludzi, którzy chcą dążyć do dobra" - podkreśliła.

Uroczystość zwieńczyła msza św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince.

PAP/ Slaw

[FOTO: PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 2. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 3. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 4. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 5. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 6. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 7. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook