Jedynie prawda jest ciekawa


Karta warszawiaka pod lupą GIODO

14.01.2014

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął kontrolę w stołecznym Zarządzie Transportu Miejskiego. Dotyczy ona przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka - podała we wtorek rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

"Od 13 stycznia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prowadzi w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie kontrolę dotyczącą przetwarzania danych osobowych na potrzeby wydania i obsługi Karty warszawiaka oraz Karty młodego warszawiaka pod kątem zgodności z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych" - powiedziała PAP we wtorek Kałużyńska-Jasak.

Inspekcja ma potrwać około tygodnia. Dopiero później - jak zastrzegła rzeczniczka - będzie możliwe udzielenie szczegółowych informacji. Rzecznik prasowy ZTM Igor Krajnow potwierdził we wtorek fakt kontroli, ale nie chciał sprawy komentować.

Według Kałużyńskiej-Jasak sprawdzanie przetwarzania danych osobowych przez ZTM rozpoczęło się z urzędu, "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

W listopadzie 2013 r. w jednym z wywiadów prasowych GIODO Wojciech Wiewiórowski ocenił, że zastrzeżenia budzi pozyskiwanie przez gminy na potrzeby kart mieszkańca danych z urzędów skarbowych. "Generalnie gminy nie mogą pozyskiwać tego typu danych, jeżeli nie ma specjalnej, szczególnej podstawy prawnej, która by je do tego uprawniała" - powiedział Wiewiórowski "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Ocenił też, że samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki.

W uchwale Rady warszawy dotyczącej Karty zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym. Do wniosku o wydanie Karty nie trzeba dołączać PIT-u. Jak zapowiadano, to, czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. Resort miał nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych danej osoby, a jedynie sprawdzać i informować miasto o tym, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

Do ubiegłego tygodnia do ZTM wpłynęło 207 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, a wydano 89 tys. hologramów do naklejania na kartę miejską lub inny nośnik biletu komunikacji miejskiej. Wnioski wpływają do ZTM od 3 grudnia.

Posiadacze Karty warszawiaka mogą korzystać ze zniżek przy zakupie długookresowych biletów komunikacji miejskiej, a także w miejskich pływalniach. Stołeczny ratusz zaznacza, że zniżki w przyszłości obejmą też miejskie teatry, ośrodki kultury; do udziału w programie są również zaproszone podmioty prywatne.

Aby otrzymać Kartę warszawiaka lub Kartę młodego warszawiaka (przysługuje osobom do 20. roku życia lub studentom do 26. roku życia, których rodzice rozliczają podatek w Warszawie), wystarczy złożyć wniosek przez internet (www.ztm.waw.pl) albo osobiście w Punkcie Obsługi Pasażerów czy w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dzielnicach lub wysłać go pocztą na adres ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa) - wnioski są do pobrania na stronie ZTM.

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. Adamowicz19022018 22.02.2018

  Błagał Wałęsa, prosiła Platforma. Prezydent Gdańska jest nieugięty: "Moja decyzja jest ostateczna"

  "Prezydent nie zmienia zdania" powiedziała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

 2. 1270walesa 22.02.2018

  Wałęsa najbardziej prawdopodobnym kandydatem na prezydenta Gdańska

  Europoseł Jarosław Wałęsa to najbardziej prawdopodobny kandydat PO na prezydenta Gdańska

 3. 1270premiermateysz 22.02.2018

  Morawiecki: do 2020 roku 15 proc. energii z OZE

  Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

 4. Schetyna21022018 21.02.2018

  Warszawski polityk odchodzi z PO: Platforma Schetyny nie jest moją partią

  Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zapowiedział, że wystąpi z PO. Jako powód podał nieumiejętność przeciwstawienia się PiS i sposób sprawowania władzy w partii: ograniczanie wewnętrznej demokracji i brak dyskusji programowej

 5. MZDSPW 21.02.2018

  Jeden wpis, a mówi tak wiele o skuteczności walki z kłamliwymi określeniami na temat Polski

  Internauta postanowił zakpić z powołanego nowego zespołu rządowego o wyjątkowo długiej i trudnej do zapamiętania nazwie

 6. ONRwiki 21.02.2018

  Napisał o ONR "faszyści". Sąd go uniewinnił

  Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił w środę lokalnego działacza Partii Razem Roberta K. od zarzutu pomówienia organizatora II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizator marszu, działacz ONR, poczuł się dotknięty tym, że Robert K. nazwał uczestników marszu faszystami i rasistami

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook