Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

12.12.2017
1270swop
Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

Kard. Nycz spotkał się we wtorek z wiernymi archidiecezji warszawskiej oraz darczyńcami Świątyni Opatrzności Bożej.

Jak zaznaczył hierarcha, najważniejszym celem tego miejsca jest "prowadzenie ludzi do Boga". "Celem tego miejsca jest to, co służy wierze - a więc kultura, ta w najwyższym wydaniu. Ostatni rok funkcjonowania tego miejsca to znakomicie potwierdził, zarówno w wymiarze kulturalnym, ale także liturgicznym" - zaznaczył metropolita warszawski.

Kard. Nycz przypomniał, że w znajdującym się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej Panteonie Wielkich Polaków upamiętnione zostały osoby zasłużone dla historii Polski. Zaznaczył, że powstaje tu także muzeum papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

"W tym roku, który nadchodzi, czekają nas także w tym miejscu ważne uroczystości, do których organizowania wszystkich zapraszam" - zapowiedział kard. Nycz. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o Święto Dziękczynienia, które odbędzie się 3 czerwca 2018 r.

"Będzie ono mocno nastawione na dziękczynienie za 100 lat odzyskania niepodległości po długim, mrocznym okresie rozbiorów.  Chcemy pokazać rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości odegrali różni ludzie i za to podziękować. Chcemy, nie wyodrębniając się z innych, całorocznych uroczystości, bardzo mocno podziękować za ludzi Kościoła, którzy w czasach rozbiorów, na przełomie XIX i XX w., i w całym wieku XVIII, odegrali ogromną rolę u początków Polski wolnej, a także w jej odzyskaniu. I mam na myśli ludzi Kościoła wszystkich: biskupów, kapłanów i przede wszystkim ludzi świeckich - wielkich katolików, którzy budowali wolność polską" - podkreślił kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, świątynia ma ukazać "wkład Kościoła" w odzyskanie niepodległości. Dodał, że Kościół będzie także aktywnie uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, zaplanowanych na 11 listopada.

Jak zaznaczył proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego tu sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w świątyni w mijającym roku, były Święto Dziękczynienia i Święto Niepodległości.

"Ta świątynia to jedno wielkie +dziękuję+, przez które chcemy uaktywnić na całą naszą ojczyznę. Dlatego Święto Dziękczynienia to zdecydowanie najmocniejsze wydarzenie. W Święto Niepodległości gromadzimy ludzi wokół idei patriotyzmu i dziękczynienia za ojczyznę" - wyjaśnił.

Przypomniał, że w ostatnim czasie do Świątyni Opatrzności Bożej przeniesiona została Brama Miłosierdzia - oryginalna brama, przez którą przechodził papież Franciszek wraz z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

Decyzję o wzniesieniu w Warszawie świątyni Świętej Bożej Opatrzności podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Król Stanisław August Poniatowski planował wybudowanie kościoła na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego.

Do zobowiązania Sejmu Czteroletniego powrócono trzy lata po odzyskaniu niepodległości - sejmową uchwałą z 17 marca 1921 r. Tym razem świątynia miała powstać na Polu Mokotowskim - jednak do 1939 r. zdołano jedynie przygotować plac pod budowę. Wybuch wojny i okupacja hitlerowska, a później niechęć władz komunistycznych udaremniły realizację projektu na kilkadziesiąt lat.

Po 1989 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp wystąpił z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni podczas obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku. Inicjatywę poparły Sejm, Senat, Rada Warszawy i samorządy innych miast. Dwa lata później powołano Fundację Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, a w 1999 r. ogłoszono konkurs architektoniczny. Budowę rozpoczęto w 2002 r. jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Ostatecznie kościół wzniesiono na Polach Wilanowskich i otwarto 11 listopada 2016 r.

(PAP)

autor: Iwona Żurek

fot. parafiaopatrznoscibozej.pl

 

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 8. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook