Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

12.12.2017
1270swop
Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

Kard. Nycz spotkał się we wtorek z wiernymi archidiecezji warszawskiej oraz darczyńcami Świątyni Opatrzności Bożej.

Jak zaznaczył hierarcha, najważniejszym celem tego miejsca jest "prowadzenie ludzi do Boga". "Celem tego miejsca jest to, co służy wierze - a więc kultura, ta w najwyższym wydaniu. Ostatni rok funkcjonowania tego miejsca to znakomicie potwierdził, zarówno w wymiarze kulturalnym, ale także liturgicznym" - zaznaczył metropolita warszawski.

Kard. Nycz przypomniał, że w znajdującym się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej Panteonie Wielkich Polaków upamiętnione zostały osoby zasłużone dla historii Polski. Zaznaczył, że powstaje tu także muzeum papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

"W tym roku, który nadchodzi, czekają nas także w tym miejscu ważne uroczystości, do których organizowania wszystkich zapraszam" - zapowiedział kard. Nycz. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o Święto Dziękczynienia, które odbędzie się 3 czerwca 2018 r.

"Będzie ono mocno nastawione na dziękczynienie za 100 lat odzyskania niepodległości po długim, mrocznym okresie rozbiorów.  Chcemy pokazać rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości odegrali różni ludzie i za to podziękować. Chcemy, nie wyodrębniając się z innych, całorocznych uroczystości, bardzo mocno podziękować za ludzi Kościoła, którzy w czasach rozbiorów, na przełomie XIX i XX w., i w całym wieku XVIII, odegrali ogromną rolę u początków Polski wolnej, a także w jej odzyskaniu. I mam na myśli ludzi Kościoła wszystkich: biskupów, kapłanów i przede wszystkim ludzi świeckich - wielkich katolików, którzy budowali wolność polską" - podkreślił kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, świątynia ma ukazać "wkład Kościoła" w odzyskanie niepodległości. Dodał, że Kościół będzie także aktywnie uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, zaplanowanych na 11 listopada.

Jak zaznaczył proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego tu sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w świątyni w mijającym roku, były Święto Dziękczynienia i Święto Niepodległości.

"Ta świątynia to jedno wielkie +dziękuję+, przez które chcemy uaktywnić na całą naszą ojczyznę. Dlatego Święto Dziękczynienia to zdecydowanie najmocniejsze wydarzenie. W Święto Niepodległości gromadzimy ludzi wokół idei patriotyzmu i dziękczynienia za ojczyznę" - wyjaśnił.

Przypomniał, że w ostatnim czasie do Świątyni Opatrzności Bożej przeniesiona została Brama Miłosierdzia - oryginalna brama, przez którą przechodził papież Franciszek wraz z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

Decyzję o wzniesieniu w Warszawie świątyni Świętej Bożej Opatrzności podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Król Stanisław August Poniatowski planował wybudowanie kościoła na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego.

Do zobowiązania Sejmu Czteroletniego powrócono trzy lata po odzyskaniu niepodległości - sejmową uchwałą z 17 marca 1921 r. Tym razem świątynia miała powstać na Polu Mokotowskim - jednak do 1939 r. zdołano jedynie przygotować plac pod budowę. Wybuch wojny i okupacja hitlerowska, a później niechęć władz komunistycznych udaremniły realizację projektu na kilkadziesiąt lat.

Po 1989 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp wystąpił z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni podczas obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku. Inicjatywę poparły Sejm, Senat, Rada Warszawy i samorządy innych miast. Dwa lata później powołano Fundację Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, a w 1999 r. ogłoszono konkurs architektoniczny. Budowę rozpoczęto w 2002 r. jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Ostatecznie kościół wzniesiono na Polach Wilanowskich i otwarto 11 listopada 2016 r.

(PAP)

autor: Iwona Żurek

fot. parafiaopatrznoscibozej.pl

 

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 4. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 5. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 6. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 7. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 8. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook