Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kard. Nycz: Ocaleli w naszych sercach i pamięci

02.03.2012

Na zakończenie uroczystości związanych z Dniem Żołnierzy Wyklętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił w warszawskiej archikatedrze Św. Jana mszę św. w intencji prześladowanych i pomordowanych żołnierzy niezłomnych, którzy do końca walczyli o wolną Polskę.

Katedra po brzegi wypełniła się licznymi kombatantami, pocztami sztandarowymi organizacji społecznych, politykami oraz rzeszą warszawiaków pragnących również tu oddać hołd Żołnierzom Wyklętym.

Ks. kardynał przypomniał, że ten dzień przypada w Wielkim Poście, okresie kiedy niezwykle ważnym apelem jest wezwanie do nawracania się i naprawienia krzywd. I wspominając tragiczny los żołnierzy antykomunistycznego podziemia, wskazywał na konieczność przywrócenia pamięci tym bohaterom, którzy nie godzili się na zniewolenie Ojczyzny, a którzy na lata zostali skazani przez komunistów na zapomnienie.

Kardynał Nycz wskazał na trzy daty, które były kamieniami milowymi w odkrywaniu chwały wyklętych bohaterów: 1989 r, kiedy ostatecznie upadła kurtyna milczenia o nich; 1993 r., kiedy Liga Republikańska zorganizowała po raz pierwszy wystawę o żołnierzach, którzy po wojnie nie złożyli broni - i tę wystawę nazwali "Żołnierze Wyklęci", oraz 1999 r. - kiedy powstał Instytut Pamięci Narodowej. Docierając do źródeł, ukazywał on to, co się naprawdę wtedy działo. Wiem, jak przeżywali to krewni tych ludzi, zamordowanych, prześladowanych.

Dziś możemy powiedzieć, że oni ocaleli w naszych sercach i pamięci.

Ks. kard. przypomniał, że spośród blisko 200 tysięcy - jak szacuje się liczbę żołnierzy, którzy nie poszli na współpracę z komunistami - 8 tysięcy zostało skazanych na karę śmierci - ponad 4 tysiące wyroków zostało wykonanych. Polecam Bogu miłosiernemu, by sądził ich łaskawie - mówił ks. kardynał o oprawcach żołnierzy niezłomnych.

Na zakończenie, kard. Nycz podziękował młodym, którzy w sztafecie pokoleń podtrzymują pamięć o polskich bohaterach i o powinnościach wobec Ojczyzny.

Zobacz koniecznie:

Uroczystości przed b. Aresztem Śledczym UB
- Trójmiasto czci pamięć Żołnierzy Wyklętych
Posterunek Wyklętych w Warszawie
Wystawa z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Śląsku
Jarosław Kaczyński wzywa do pamięci o bohaterach
Odsłonięto pomnik poświęcony "Żołnierzom Wyklętym"
"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"
"Żywe lekcje historii"

not. zrk., BC
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook