Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: Ocaleli w naszych sercach i pamięci

02.03.2012

Na zakończenie uroczystości związanych z Dniem Żołnierzy Wyklętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił w warszawskiej archikatedrze Św. Jana mszę św. w intencji prześladowanych i pomordowanych żołnierzy niezłomnych, którzy do końca walczyli o wolną Polskę.

Katedra po brzegi wypełniła się licznymi kombatantami, pocztami sztandarowymi organizacji społecznych, politykami oraz rzeszą warszawiaków pragnących również tu oddać hołd Żołnierzom Wyklętym.

Ks. kardynał przypomniał, że ten dzień przypada w Wielkim Poście, okresie kiedy niezwykle ważnym apelem jest wezwanie do nawracania się i naprawienia krzywd. I wspominając tragiczny los żołnierzy antykomunistycznego podziemia, wskazywał na konieczność przywrócenia pamięci tym bohaterom, którzy nie godzili się na zniewolenie Ojczyzny, a którzy na lata zostali skazani przez komunistów na zapomnienie.

Kardynał Nycz wskazał na trzy daty, które były kamieniami milowymi w odkrywaniu chwały wyklętych bohaterów: 1989 r, kiedy ostatecznie upadła kurtyna milczenia o nich; 1993 r., kiedy Liga Republikańska zorganizowała po raz pierwszy wystawę o żołnierzach, którzy po wojnie nie złożyli broni - i tę wystawę nazwali "Żołnierze Wyklęci", oraz 1999 r. - kiedy powstał Instytut Pamięci Narodowej. Docierając do źródeł, ukazywał on to, co się naprawdę wtedy działo. Wiem, jak przeżywali to krewni tych ludzi, zamordowanych, prześladowanych.

Dziś możemy powiedzieć, że oni ocaleli w naszych sercach i pamięci.

Ks. kard. przypomniał, że spośród blisko 200 tysięcy - jak szacuje się liczbę żołnierzy, którzy nie poszli na współpracę z komunistami - 8 tysięcy zostało skazanych na karę śmierci - ponad 4 tysiące wyroków zostało wykonanych. Polecam Bogu miłosiernemu, by sądził ich łaskawie - mówił ks. kardynał o oprawcach żołnierzy niezłomnych.

Na zakończenie, kard. Nycz podziękował młodym, którzy w sztafecie pokoleń podtrzymują pamięć o polskich bohaterach i o powinnościach wobec Ojczyzny.

Zobacz koniecznie:

Uroczystości przed b. Aresztem Śledczym UB
- Trójmiasto czci pamięć Żołnierzy Wyklętych
Posterunek Wyklętych w Warszawie
Wystawa z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Śląsku
Jarosław Kaczyński wzywa do pamięci o bohaterach
Odsłonięto pomnik poświęcony "Żołnierzom Wyklętym"
"Byli żołnierzami najwspanialszej armii na świecie"
"Żywe lekcje historii"

not. zrk., BC
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook