Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Macharski spoczął w katedrze na Wawelu

05.08.2016

Trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego spoczęła w piątek w krypcie biskupów krakowskich w Katedrze na Wawelu. Zostawił głęboki ślad na tej ziemi i w ludzkich sercach - mówił o zmarłym w homilii mszy pogrzebowej jego następca, kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Franciszek Macharski, w latach 1979-2005 metropolita krakowski, zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

Msza św. pogrzebowa została odprawiona pod przewodnictwem kard. Dziwisza na placu przed Katedrą na Wawelu. Odprawiali ją z nim liczni przedstawiciele duchowieństwa: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi. W uroczystości wzięły udział najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, a także najbliższa rodzona zmarłego i tłumy wiernych. Wśród zgromadzonych byli też liczni senatorowie, posłowie oraz władze województwa małopolskiego i miasta Krakowa.

Na wieku trumny kard. Macharskiego wyłożono Ewangeliarz oraz infułę biskupią - znak urzędu pasterskiego, a oprócz tego inne symbole kapłaństwa: kielich i patenę mszalną oraz stułę. Podczas uroczystości nie przewidziano przemówień ani składania kondolencji.

Na początku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej odczytał telegram od papieża Franciszka. ">>Jezu, ufam Tobie<< - to biskupie zawołanie było dewizą jego życia i pasterskiej posługi" - napisał papież przypominając, że że dane mu było nawiedzić kard. Macharskiego podczas niedawnej wizyty w Krakowie.

Jak czytano w telegramie, kard. Macharski "pełnił posługę z oddaniem jako duszpasterz, profesor, rektor Seminarium Duchownego, do dnia, w którym Pan polecił mu podjąć spuściznę św. Stanisława i swego bezpośredniego poprzednika Karola Wojtyły, dziś św. Jana Pawła II, na stolicy biskupiej w Krakowie". "W ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swej chwały!" - zakończył Franciszek.

W homilii kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że b. metropolita krakowski odszedł nazajutrz po Światowych Dniach Młodzieży - "dniach, w których Kraków rozbrzmiewał wielobarwną i wielojęzyczną rzeszą i radością setek tysięcy młodych chrześcijan z całego świata". "Kardynał Franciszek był człowiekiem głębokiej wiary" - podkreślił Dziwisz dodając, że między jego wiarą a życiem nie było rozdźwięku - dlatego szybko stał się autorytetem w środowisku krakowskim, w Polsce i Kościele.

Mówił on, że głęboka wiara i nadzieja kard. Macharskiego, ale także jego wyczucie spraw społecznych, umożliwiły w okresie stanu wojennego oraz w trudnych momentach transformacji ustrojowych po 1990 r., przeprowadzenie wiernych archidiecezji krakowskiej przez "Morze Czerwone skomplikowanej polskiej rzeczywistości". "Z jednej strony w czasach stanu wojennego uczył roztropności, nie ryzykowania ponad potrzebę, z drugiej strony bronił uwięzionych, organizował pomoc dla ich rodzin, powołał Arcybiskupi Komitet Pomocy, upominał się o respektowanie praw człowieka i swobód obywatelskich. Kościół Krakowski był w tym czasie oazą wolności dla niezależnej polskiej kultury. Gromadził dysydentów, ludzi mediów, sztuki i nauki" - ocenił hierarcha.

Kard. Dziwisz podkreślił, że kard. Macharski nigdy Kościoła nie upolityczniał, o czym świadczy jego nauczanie, bo chciał, aby Kościół był domem dla ludzi różnych opcji politycznych, a równocześnie przestrzenią otwartych dyskusji światopoglądowych i autentycznego dialogu, tak międzyreligijnego, jak i kulturowego. Podkreślił, że Macharski przykładem swego życia i duszpasterskimi staraniami praktykował kult Miłosierdzia Bożego. Jego przejawem było nawiązanie do wielowiekowych tradycji charytatywnych Kościoła Krakowskiego, widoczne poprzez wiele różnorodnych dzieł miłosierdzia, zwłaszcza po reaktywowaniu w Polsce Caritas w 1990 r.

"Kardynał Franciszek Macharski zostawia nam przykład człowieka i pasterza dobrego, troskliwego, i jednocześnie ubogiego, o prostym stylu życia" - mówił w homilii Dziwisz.

Po nabożeństwie trumna z ciałem b. metropolity krakowskiego została wniesiona do katedry przez księży z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r. Do świątyni weszli także przedstawiciele najbliższej rodziny, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i inni oficjele.

Trumna została położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława, a następnie po modlitwach, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, pochowana w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją. Kard. Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (1867-1951). W trakcie składanie trumny do grobu bił Dzwon Zygmunta.

Tradycja kościelna przewiduje, że miejsce pochówku biskupa znajduje się "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni - w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept. W przypadku katedry na Wawelu miejscem centralnym jest konfesja św. Stanisława - nazywana także "ołtarzem Ojczyzny", bo w tym miejscu władcy składali wota i trofea wojenne.

Krypta biskupów krakowskich powstała w XVII wieku. Kard. Macharski jest siódmym duchownym pochowanym w tym miejscu. Jako pierwszy spoczął tam fundator konfesji św. Stanisława bp Marcin Szyszkowski. Leżą tam także biskupi: Kazimierz Łubieński, Jan Małachowski, Karol Skórkowski, kard. Albin Dunajewski i kard. Adam Stefan Sapieha.


ak/PAP

[fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 2. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 3. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 4. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 5. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 6. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 7. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook