Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz: Orężem Jana Pawła II była ewangelia

01.05.2013

- Jan Paweł II nie miał żadnej armii. Nie dysponował zbrojną siłą. Jego orężem była Ewangelia i zawarta w niej prawda o Bogu i człowieku – mówił 1 maja kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach, odprawionej z okazji 2. rocznicy beatyfikacji Ojca Świętego.

Metropolita krakowski zaznaczył, że Jan Paweł II wniósł istotny wkład w obalenie totalitarnego systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jan Paweł II nie miał żadnej armii. Nie dysponował zbrojną siłą. Jego orężem była Ewangelia i zawarta w niej prawda o Bogu i człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, a więc powołanym do miłości i do życia w Bogu. Przez cały swój pontyfikat Ojciec Święty głosił niezmordowanie Ewangelię” - powiedział kard. Dziwisz.

Jego zdaniem pomimo tego, że od śmierci Ojca Świętego minęło osiem lat, nadal jednak jesteśmy świadkami jego niezwykłej obecności w wierze i w życiu współczesnego Kościoła.

„Uświadomiliśmy sobie w Krakowie, że naszym przywilejem i obowiązkiem jest zachować, pogłębiać i rozwijać nauczanie Jana Pawła II i jednocześnie przekazać ten dar następnym pokoleniom. Dlatego realizujemy ambitny projekt, wznosząc Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” - zwrócił uwagę metropolita krakowski.

Kardynał podkreślił, że Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji. „Chcemy docierać do szukających prawdy i sensu życia. Chcemy docierać do obojętnych i wątpiących, pokazując im, że warto postawić na Chrystusa, że warto i trzeba na Nim budować, bo tylko On ma słowa życia wiecznego” - podkreślił hierarcha.

Podczas uroczystości kardynał w dolnym kościele centrum możemy uroczyści poświęcił ołtarz z relikwią krwi bł. Jana Pawła II. „Ten ołtarz z jego relikwią w krypcie kościoła będzie nam zawsze przypominał, że dziedzictwo wiary, świętości i nauczania Jana Pawła II jest dla nas niejako opoką, fundamentem, punktem odniesienia w dziele ewangelizacji” - powiedział.

Zachęcał także wiernych, aby często przychodzić do tego ołtarza. „Przychodźcie ze swoimi dziećmi, tymi jeszcze na rękach czy już dorastającymi. Pan Jezus czeka na nie, by je przytulić do swego serca i pobłogosławić” - mówił kard. Dziwisz.

„Przeżywamy Rok Wiary, ogłoszony jeszcze przez Ojca Świętego Benedykta XVI, który w obliczu słabnących sił postanowił służyć Kościołowi swoją modlitwą, milczeniem i cierpieniem. Jesteśmy mu za to szczerze wdzięczni. Radujemy się równocześnie z pontyfikatu Papieża Franciszka, który zdobywa sobie ludzkie serca swoją pokorą, ubogim i prostym stylem życia” - powiedział metropolita krakowski.

W uroczystościach z okazji 2. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II uczestniczyli m.in. duchowni z archidiecezji krakowskiej, młodzież, dzieci i mieszkańcy Krakowa.

W czasie Eucharystii kard. Dziwisz dokonał aktu poświęcenia ołtarza eucharystycznego w Kościele Relikwii, w którym obecnie odprawiane są Msze św. sprawowane w sanktuarium. Po zaplanowanym na 23 czerwca br. poświęceniu górnej części świątyni, uroczyste Msze św. zostaną przeniesione do głównego kościoła Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

W dniach 1, 2, 3 maja Sanktuarium zaprasza na Eucharystie odprawiane o stałych porach, w godz. 8.00, 10.00, 12.00, 17.00.

1 maja odbędą się także dwa koncerty organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. O godz. 16.00 pod Oknem Papieskim (ul. Franciszkańska 3) wystąpi Anna Treter z zespołem. Do nieba polecą też balony, aby w ten sposób podziękować za beatyfikację Jana Pawła II.

Uroczysty koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II rozpocznie się o godz. 19.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego (ul. Zwierzyniecka 1). Wystąpi Chór i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. W programie znajdzie się kilkanaście pieśni z repertuaru Chóru i Orkiestry w tym m in.: Barka, Czarna Madonna, Ave Maria, Kukułeczka, Kalina, Dwa Serduszka i inni.

ll, KAI

[Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook