Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kard. Dziwisz: Orężem Jana Pawła II była ewangelia

01.05.2013

- Jan Paweł II nie miał żadnej armii. Nie dysponował zbrojną siłą. Jego orężem była Ewangelia i zawarta w niej prawda o Bogu i człowieku – mówił 1 maja kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach, odprawionej z okazji 2. rocznicy beatyfikacji Ojca Świętego.

Metropolita krakowski zaznaczył, że Jan Paweł II wniósł istotny wkład w obalenie totalitarnego systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jan Paweł II nie miał żadnej armii. Nie dysponował zbrojną siłą. Jego orężem była Ewangelia i zawarta w niej prawda o Bogu i człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże, a więc powołanym do miłości i do życia w Bogu. Przez cały swój pontyfikat Ojciec Święty głosił niezmordowanie Ewangelię” - powiedział kard. Dziwisz.

Jego zdaniem pomimo tego, że od śmierci Ojca Świętego minęło osiem lat, nadal jednak jesteśmy świadkami jego niezwykłej obecności w wierze i w życiu współczesnego Kościoła.

„Uświadomiliśmy sobie w Krakowie, że naszym przywilejem i obowiązkiem jest zachować, pogłębiać i rozwijać nauczanie Jana Pawła II i jednocześnie przekazać ten dar następnym pokoleniom. Dlatego realizujemy ambitny projekt, wznosząc Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” - zwrócił uwagę metropolita krakowski.

Kardynał podkreślił, że Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji. „Chcemy docierać do szukających prawdy i sensu życia. Chcemy docierać do obojętnych i wątpiących, pokazując im, że warto postawić na Chrystusa, że warto i trzeba na Nim budować, bo tylko On ma słowa życia wiecznego” - podkreślił hierarcha.

Podczas uroczystości kardynał w dolnym kościele centrum możemy uroczyści poświęcił ołtarz z relikwią krwi bł. Jana Pawła II. „Ten ołtarz z jego relikwią w krypcie kościoła będzie nam zawsze przypominał, że dziedzictwo wiary, świętości i nauczania Jana Pawła II jest dla nas niejako opoką, fundamentem, punktem odniesienia w dziele ewangelizacji” - powiedział.

Zachęcał także wiernych, aby często przychodzić do tego ołtarza. „Przychodźcie ze swoimi dziećmi, tymi jeszcze na rękach czy już dorastającymi. Pan Jezus czeka na nie, by je przytulić do swego serca i pobłogosławić” - mówił kard. Dziwisz.

„Przeżywamy Rok Wiary, ogłoszony jeszcze przez Ojca Świętego Benedykta XVI, który w obliczu słabnących sił postanowił służyć Kościołowi swoją modlitwą, milczeniem i cierpieniem. Jesteśmy mu za to szczerze wdzięczni. Radujemy się równocześnie z pontyfikatu Papieża Franciszka, który zdobywa sobie ludzkie serca swoją pokorą, ubogim i prostym stylem życia” - powiedział metropolita krakowski.

W uroczystościach z okazji 2. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II uczestniczyli m.in. duchowni z archidiecezji krakowskiej, młodzież, dzieci i mieszkańcy Krakowa.

W czasie Eucharystii kard. Dziwisz dokonał aktu poświęcenia ołtarza eucharystycznego w Kościele Relikwii, w którym obecnie odprawiane są Msze św. sprawowane w sanktuarium. Po zaplanowanym na 23 czerwca br. poświęceniu górnej części świątyni, uroczyste Msze św. zostaną przeniesione do głównego kościoła Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

W dniach 1, 2, 3 maja Sanktuarium zaprasza na Eucharystie odprawiane o stałych porach, w godz. 8.00, 10.00, 12.00, 17.00.

1 maja odbędą się także dwa koncerty organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. O godz. 16.00 pod Oknem Papieskim (ul. Franciszkańska 3) wystąpi Anna Treter z zespołem. Do nieba polecą też balony, aby w ten sposób podziękować za beatyfikację Jana Pawła II.

Uroczysty koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II rozpocznie się o godz. 19.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego (ul. Zwierzyniecka 1). Wystąpi Chór i Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. W programie znajdzie się kilkanaście pieśni z repertuaru Chóru i Orkiestry w tym m in.: Barka, Czarna Madonna, Ave Maria, Kukułeczka, Kalina, Dwa Serduszka i inni.

ll, KAI

[Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

Facebook