Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz odznaczony Orderem Orła Białego

28.01.2017

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę Order Orła Białego kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Całe dotychczasowe życie kard. Dziwisza było znamienitą zasługą dla Polski - przekonywał prezydent. Dziwisz powiedział, że przyjmuje Order z należytym wzruszeniem.

Order został nadany w uznaniu "znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi". 

"Dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, (to) wielki honor, że mogę dziś odznaczyć tym najważniejszym i najstarszym polskim orderem jego eminencję księdza kardynała Stanisława Dziwisza" - powiedział prezydent. Jak przypomniał, Order Orła Białego jest nadawany za znamienite zasługi dla kraju. Zdaniem Dudy, całe dotychczasowe życie kard. Dziwisza było "znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej Polskiej". Jak ocenił, droga Dziwisza była "drogą życia dla Boga, dla bliźnich, Kościoła, ale także dla Polski". 

Prezydent ocenił że działania Dziwisza miały znaczenie nie tylko religijne i duchowe, ale także wielkie znaczenie państwowe, historyczne i dziejowe. "Ten pierwszy moment, to 13 maja 1981 roku, przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie, kiedy wystrzelone przez zamachowca kule dosięgnęły naszego wielkiego świętego Jana Pawła II, wszyscy Polacy zamarli, serca stanęły tu w zniewolonej wtedy Polsce. Ojciec Święty, nasz, dopiero dwa lata na Stolicy Piotrowej, dosięgnięty kulami zamachowca. Wtedy ten moment, o którym eminencja mówił, że kiedy Ojciec Święty osuwał się w ramiona waszej eminencji mówiąc, że został trafiony w brzuch, eminencja relacjonując to, mówił: +wtedy jakaś siła wkroczyła w to wszystko+" - powiedział Duda. 

Jak ocenił, nikt z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić, co by było dla Polski, dla naszej historii, dla naszego "wtedy" i dla naszego "dzisiaj", gdyby wtedy Ojca Świętego zabrakło. 

Prezydent dziękował Dziwiszowi w imieniu Rzeczypospolitej za to, że wyraził zgodę na to, "aby swoją drogę tutaj w Katedrze Wawelskiej zakończył prezydent Lech Kaczyński". "I dla mnie jeszcze osobiście niezwykle ważna sprawa - mianowicie to, że mogła wraz z nim spocząć tutaj jego żona, że eminencja powiedział wtedy +małżeństwa się nie rozdziela+" - zaznaczył. 

Zdaniem Dudy, Dziwisz "budował pozytywny wizerunek Polski na świecie" a jego działania były wielką promocją Polski. Przypomniał też, że to dzięki Dziwiszowi, Kraków stał się gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. 

Kard. Stanisław Dziwisz, odbierając odznaczenie powiedział, że "z należytym wzruszeniem przyjmuje Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej". "Starałem się zrozumieć, dlaczego dziś podjął pan prezydent decyzję o odznaczeniu mnie tą wysoką godnością. Dzień bowiem jest szczególny. Dzisiaj, po ponad jedenastu latach służby Kościołowi Krakowskiemu, przekazałem stery łodzi tej wyjątkowej wspólnoty wiary mojemu następcy - księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu" - powiedział kardynał. 

Jak stwierdził, przyjmuje odznaczenie "jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski". "Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także mojej ojczyźnie Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie" - powiedział kardynał Dziwisz. 

Przyznał także, że "służba w Krakowie jest zobowiązująca" i zawsze zdawał sobie sprawę, "jak wspaniałym klejnotem w koronie Rzeczypospolitej (...) jest podwawelski Gród z jego dziedzictwem nauki i kultury, wiary i świętości". 

Kardynał wspomniał ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które - jego zdaniem - "odsłoniły przed światem piękno Polski, bogactwo jej kultury i sztuki". "To było nasze wspólne dzieło. Wyrosło ono ze zgodnej współpracy Kościoła, władz państwowych i samorządowych miasta Krakowa, regionu Małopolski oraz władz centralnych, a także wielu wspólnot, środowisk, instytucji i pojedynczych osób. To był sprawdzian drzemiących w nas pokładów dobra, pragnień i zdolności" - podkreślił były metropolita krakowski. 

Dziękując za uhonorowanie kardynał zapewnił: "Będę się starał nadal służyć sprawie, która nas wszystkich łączy. Tej sprawie na imię Polska". 

Uroczystość odbyła się w sobotę w Kapitularzu Katedry na Wawelu po ingresie nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. 

Urodzony w Rabie Wyżnej k. Nowego Targu kard. Stanisław Dziwisz został metropolitą krakowskim w czerwcu 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem. Kierowanie archidiecezją krakowską abp Dziwisz przejął od kard. Franciszka Macharskiego. Za motto swej posługi w Krakowie przyjął słowa Jana Pawła II: "Człowiek jest drogą Kościoła". 

W kwietniu 2014 r. w związku z ukończeniem 75 lat kardynał zgodnie z przepisami Prawa kanonicznego złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z zajmowanego stanowiska, ale wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjął się dalszej posługi. 8 grudnia 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację ks. kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego i mianował nowym metropolitą krakowskim abpa Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego metropolitę łódzkiego. 

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Jest nadawany za zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.

ak/PAP

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook