Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz: nauka jest służbą

01.10.2012

Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii z okazji inauguracji 649. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kolegiacie św. Anny w Krakowie zgromadzili się licznie profesorowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz studenci.

Kard. Stanisław Dziwisz dobitnie podkreślił w homilii, że powołaniem uniwersytetu jest służba, która przybiera charakterystyczną formę, a jest nią poszukiwanie prawdy, odkrywanie jej i dzielenie się nią. „Służą więc ludzie, którzy korzystają z daru inteligencji i starają się zrozumieć otaczający świat, człowieka, podejmując często żmudne i wieloletnie badania w laboratoriach czy bibliotekach. Służą ludzie, którzy zdobywaną wiedzą dzielą się z innymi, a zwłaszcza z nowym pokoleniem studentów, wprowadzając ich w fascynujący świat nauki, formując ich umysły i serca, aby w dojrzałym życiu służyli człowiekowi” - podkreślił hierarcha.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz, niezbędnym warunkiem służby jest pokora, czyli życie w prawdzie o nas samych, o naszej wielkości, o naszych zwycięstwach, ale i porażkach. „Warunkiem służby jest gotowość zapominania o sobie, by dostrzec drugiego człowieka potrzebującego naszej pomocy. Warunkiem służby jest otwarta i życzliwa postawa” - stwierdził metropolita krakowski.


Według niego uniwersytet jest szczególnym i uprzywilejowanym miejscem spotkania ludzi o różnych poglądach, o odmiennym spojrzeniu na wiele spraw. „Królewską drogą dochodzenia do prawdy jest dialog, a szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który jest ostatecznym źródłem dobra, prawdy i piękna” - zaznaczył kardynał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Uniwersytet Jagielloński odegrał nieprzeciętną rolę w dziejach Krakowa, rzeźbiąc jego duchowe oblicze. „Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury, a Kościół krakowski był i jest głęboko złączony z uniwersytetem poprzez swoich najlepszych synów” - wyjaśniał. Kardynał podkreślił, że Jan Paweł II był dumny ze swoich bliskich związków z uniwersytetem. „Sporo na nim otrzymał, a potem spłacał dług wdzięczności i rozsławiał jego imię podejmując służbę w Kościele Powszechnym, przemawiając na areopagach i stając się jednym z przywódców duchowego świata” - powiedział kard. Dziwisz.

Po Mszy Św. tradycyjny pochód profesorski przeszedł ulicami Krakowa do Auditorium Maximum gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. W uroczystości wzięli udział studenci oraz kadra dydaktyczna uczelni, a także duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych, Małopolski oraz Krakowa.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook