Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz: nauka jest służbą

01.10.2012

Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii z okazji inauguracji 649. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kolegiacie św. Anny w Krakowie zgromadzili się licznie profesorowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz studenci.

Kard. Stanisław Dziwisz dobitnie podkreślił w homilii, że powołaniem uniwersytetu jest służba, która przybiera charakterystyczną formę, a jest nią poszukiwanie prawdy, odkrywanie jej i dzielenie się nią. „Służą więc ludzie, którzy korzystają z daru inteligencji i starają się zrozumieć otaczający świat, człowieka, podejmując często żmudne i wieloletnie badania w laboratoriach czy bibliotekach. Służą ludzie, którzy zdobywaną wiedzą dzielą się z innymi, a zwłaszcza z nowym pokoleniem studentów, wprowadzając ich w fascynujący świat nauki, formując ich umysły i serca, aby w dojrzałym życiu służyli człowiekowi” - podkreślił hierarcha.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz, niezbędnym warunkiem służby jest pokora, czyli życie w prawdzie o nas samych, o naszej wielkości, o naszych zwycięstwach, ale i porażkach. „Warunkiem służby jest gotowość zapominania o sobie, by dostrzec drugiego człowieka potrzebującego naszej pomocy. Warunkiem służby jest otwarta i życzliwa postawa” - stwierdził metropolita krakowski.


Według niego uniwersytet jest szczególnym i uprzywilejowanym miejscem spotkania ludzi o różnych poglądach, o odmiennym spojrzeniu na wiele spraw. „Królewską drogą dochodzenia do prawdy jest dialog, a szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który jest ostatecznym źródłem dobra, prawdy i piękna” - zaznaczył kardynał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Uniwersytet Jagielloński odegrał nieprzeciętną rolę w dziejach Krakowa, rzeźbiąc jego duchowe oblicze. „Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury, a Kościół krakowski był i jest głęboko złączony z uniwersytetem poprzez swoich najlepszych synów” - wyjaśniał. Kardynał podkreślił, że Jan Paweł II był dumny ze swoich bliskich związków z uniwersytetem. „Sporo na nim otrzymał, a potem spłacał dług wdzięczności i rozsławiał jego imię podejmując służbę w Kościele Powszechnym, przemawiając na areopagach i stając się jednym z przywódców duchowego świata” - powiedział kard. Dziwisz.

Po Mszy Św. tradycyjny pochód profesorski przeszedł ulicami Krakowa do Auditorium Maximum gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. W uroczystości wzięli udział studenci oraz kadra dydaktyczna uczelni, a także duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych, Małopolski oraz Krakowa.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 7. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 8. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook