Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz: nauka jest służbą

01.10.2012

Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii z okazji inauguracji 649. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kolegiacie św. Anny w Krakowie zgromadzili się licznie profesorowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz studenci.

Kard. Stanisław Dziwisz dobitnie podkreślił w homilii, że powołaniem uniwersytetu jest służba, która przybiera charakterystyczną formę, a jest nią poszukiwanie prawdy, odkrywanie jej i dzielenie się nią. „Służą więc ludzie, którzy korzystają z daru inteligencji i starają się zrozumieć otaczający świat, człowieka, podejmując często żmudne i wieloletnie badania w laboratoriach czy bibliotekach. Służą ludzie, którzy zdobywaną wiedzą dzielą się z innymi, a zwłaszcza z nowym pokoleniem studentów, wprowadzając ich w fascynujący świat nauki, formując ich umysły i serca, aby w dojrzałym życiu służyli człowiekowi” - podkreślił hierarcha.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz, niezbędnym warunkiem służby jest pokora, czyli życie w prawdzie o nas samych, o naszej wielkości, o naszych zwycięstwach, ale i porażkach. „Warunkiem służby jest gotowość zapominania o sobie, by dostrzec drugiego człowieka potrzebującego naszej pomocy. Warunkiem służby jest otwarta i życzliwa postawa” - stwierdził metropolita krakowski.


Według niego uniwersytet jest szczególnym i uprzywilejowanym miejscem spotkania ludzi o różnych poglądach, o odmiennym spojrzeniu na wiele spraw. „Królewską drogą dochodzenia do prawdy jest dialog, a szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który jest ostatecznym źródłem dobra, prawdy i piękna” - zaznaczył kardynał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Uniwersytet Jagielloński odegrał nieprzeciętną rolę w dziejach Krakowa, rzeźbiąc jego duchowe oblicze. „Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury, a Kościół krakowski był i jest głęboko złączony z uniwersytetem poprzez swoich najlepszych synów” - wyjaśniał. Kardynał podkreślił, że Jan Paweł II był dumny ze swoich bliskich związków z uniwersytetem. „Sporo na nim otrzymał, a potem spłacał dług wdzięczności i rozsławiał jego imię podejmując służbę w Kościele Powszechnym, przemawiając na areopagach i stając się jednym z przywódców duchowego świata” - powiedział kard. Dziwisz.

Po Mszy Św. tradycyjny pochód profesorski przeszedł ulicami Krakowa do Auditorium Maximum gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. W uroczystości wzięli udział studenci oraz kadra dydaktyczna uczelni, a także duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych, Małopolski oraz Krakowa.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook