Jedynie prawda jest ciekawa

Kard. Dziwisz: nauka jest służbą

01.10.2012

Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii z okazji inauguracji 649. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kolegiacie św. Anny w Krakowie zgromadzili się licznie profesorowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz studenci.

Kard. Stanisław Dziwisz dobitnie podkreślił w homilii, że powołaniem uniwersytetu jest służba, która przybiera charakterystyczną formę, a jest nią poszukiwanie prawdy, odkrywanie jej i dzielenie się nią. „Służą więc ludzie, którzy korzystają z daru inteligencji i starają się zrozumieć otaczający świat, człowieka, podejmując często żmudne i wieloletnie badania w laboratoriach czy bibliotekach. Służą ludzie, którzy zdobywaną wiedzą dzielą się z innymi, a zwłaszcza z nowym pokoleniem studentów, wprowadzając ich w fascynujący świat nauki, formując ich umysły i serca, aby w dojrzałym życiu służyli człowiekowi” - podkreślił hierarcha.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz, niezbędnym warunkiem służby jest pokora, czyli życie w prawdzie o nas samych, o naszej wielkości, o naszych zwycięstwach, ale i porażkach. „Warunkiem służby jest gotowość zapominania o sobie, by dostrzec drugiego człowieka potrzebującego naszej pomocy. Warunkiem służby jest otwarta i życzliwa postawa” - stwierdził metropolita krakowski.


Według niego uniwersytet jest szczególnym i uprzywilejowanym miejscem spotkania ludzi o różnych poglądach, o odmiennym spojrzeniu na wiele spraw. „Królewską drogą dochodzenia do prawdy jest dialog, a szukanie i poznawanie prawdy zbliża naukowca do Boga, który jest ostatecznym źródłem dobra, prawdy i piękna” - zaznaczył kardynał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Uniwersytet Jagielloński odegrał nieprzeciętną rolę w dziejach Krakowa, rzeźbiąc jego duchowe oblicze. „Kraków zawdzięcza uniwersytetowi cząstkę swojej tożsamości, Polska zawdzięcza pokaźne dziedzictwo kultury, a Kościół krakowski był i jest głęboko złączony z uniwersytetem poprzez swoich najlepszych synów” - wyjaśniał. Kardynał podkreślił, że Jan Paweł II był dumny ze swoich bliskich związków z uniwersytetem. „Sporo na nim otrzymał, a potem spłacał dług wdzięczności i rozsławiał jego imię podejmując służbę w Kościele Powszechnym, przemawiając na areopagach i stając się jednym z przywódców duchowego świata” - powiedział kard. Dziwisz.

Po Mszy Św. tradycyjny pochód profesorski przeszedł ulicami Krakowa do Auditorium Maximum gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. W uroczystości wzięli udział studenci oraz kadra dydaktyczna uczelni, a także duchowieństwo i przedstawiciele władz państwowych, Małopolski oraz Krakowa.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook