Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kard. Dziwisz: kanonizacja nastąpi niebawem

01.05.2012

Kanonizacja Jana Pawła II nastąpi niebawem - zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem kardynał Stanisław Dziwisz. Były sekretarz papieża, obecnie metropolita krakowski twierdzi, że proces kanonizacyjny przebiegnie sprawnie i szybko. Dokładnie rok temu Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym.

W pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża Polaka główne obchody dziękczynne odbędą się w Krakowie. Pielgrzymi będą się modlić w budowanym Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. Według szacunków, na uroczystość do Krakowa przyjedzie nawet 5 tysięcy wiernych. Obchody rozpoczną się przed godz. 11 litanią do błogosławionego i mszą świętą, którą odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

– Będziemy się modlić między innymi o jak najszybszą kanonizację. Beatyfikacja jest kultem w rejonie, a kanonizacja obejmuje cały świat. Dlatego zależy nam na tym, aby Ojciec Święty był jak najszybciej kanonizowany – mówi dyrektor Centrum, ksiądz Jan Kabziński.

Msza zostanie odprawiona przy ołtarzu polowym na placu przed Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II.

Po południu przed oknem papieskim przy ulicy Franciszkańskiej odbędą się koncerty.

Uroczystości sprzed roku

Rok temu, przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika Jana Pawła II – błogosławionym. Uroczystość odbyła się na placu św. Piotra w Watykanie. Mszę beatyfikacyjną koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z całego świata.

Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii.

Nadzieje wiernych, że papież Polak zostanie uznany za świętego jak najszybciej, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w kwietniu 2005 roku. Zgromadzeni wówczas na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”.

Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. Korzystając z przysługującego mu prawa, uchylił regułę pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Proces beatyfikacji rozpoczął się w 2005 roku, czyli w roku jego śmierci.

Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym przez Benedykta XVI po zatwierdzeniu przez komisje lekarskie i teologiczne uzdrowienia francuskiej siostry zakonnej Marie-Simone Pierre z choroby Parkinsona.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przypadła w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Po beatyfikacji Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem rozpoczął się proces kanonizacji. Dopiero po jego zakończeniu papież Polak może być uznany za świętego.

TVP/IAR

[fot.PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Jan Paweł II

,

kanonizacja

,

beatyfikacja

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook