Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Dziwisz: kanonizacja nastąpi niebawem

01.05.2012

Kanonizacja Jana Pawła II nastąpi niebawem - zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem kardynał Stanisław Dziwisz. Były sekretarz papieża, obecnie metropolita krakowski twierdzi, że proces kanonizacyjny przebiegnie sprawnie i szybko. Dokładnie rok temu Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym.

W pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża Polaka główne obchody dziękczynne odbędą się w Krakowie. Pielgrzymi będą się modlić w budowanym Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. Według szacunków, na uroczystość do Krakowa przyjedzie nawet 5 tysięcy wiernych. Obchody rozpoczną się przed godz. 11 litanią do błogosławionego i mszą świętą, którą odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

– Będziemy się modlić między innymi o jak najszybszą kanonizację. Beatyfikacja jest kultem w rejonie, a kanonizacja obejmuje cały świat. Dlatego zależy nam na tym, aby Ojciec Święty był jak najszybciej kanonizowany – mówi dyrektor Centrum, ksiądz Jan Kabziński.

Msza zostanie odprawiona przy ołtarzu polowym na placu przed Sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II.

Po południu przed oknem papieskim przy ulicy Franciszkańskiej odbędą się koncerty.

Uroczystości sprzed roku

Rok temu, przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika Jana Pawła II – błogosławionym. Uroczystość odbyła się na placu św. Piotra w Watykanie. Mszę beatyfikacyjną koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z całego świata.

Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii.

Nadzieje wiernych, że papież Polak zostanie uznany za świętego jak najszybciej, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w kwietniu 2005 roku. Zgromadzeni wówczas na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”.

Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. Korzystając z przysługującego mu prawa, uchylił regułę pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Proces beatyfikacji rozpoczął się w 2005 roku, czyli w roku jego śmierci.

Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym przez Benedykta XVI po zatwierdzeniu przez komisje lekarskie i teologiczne uzdrowienia francuskiej siostry zakonnej Marie-Simone Pierre z choroby Parkinsona.

Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przypadła w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Po beatyfikacji Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem rozpoczął się proces kanonizacji. Dopiero po jego zakończeniu papież Polak może być uznany za świętego.

TVP/IAR

[fot.PAP/EPA]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook