Jedynie prawda jest ciekawa


Kapłani pomodlą się za błogosławionego

18.10.2011

Blisko 700 kapłanów, wcielonych przymusowo w trakcie studiów do wojska przez komunistyczne władze, będzie modlić się dziś przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki w Jego Sanktuarium w Warszawie. Uroczystość odbędzie się w przeddzień 27. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego, który jako kleryk musiał służyć jako żołnierz.

Mszy świętej, sprawowanej przez około 700 kapłanów, w tym 9 biskupów, będzie przewodniczyć biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Homilię wygłosi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kleryk-żołnierz w latach 1965-67.

Ksiądz Jerzy odbywał przymusową zasadniczą służbę wojskową w latach 1966-1968 - na początku drugiego roku studiów - w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach. Był tam wielokrotnie szykanowany za odwagę wyznawania wiary.

Katarzyna Soborak, kierownik Ośrodka Domumentacji Życia i Kultu błogosławionego księdza Jerzego i notariusz Jego procesie beatyfikacyjnym przypomina w rozmowie z Polskim Radiem, że ksiądz Jerzy był prześladowany za to, że nie pozwolił zdjąć sobie różańca z palca i medalika z szyi, musiał też odbywać surowe kary za prowadzenie modlitw i z wojska wrócił ciężko chory.

Ksiądz Jerzy musiał też w wojsku za karę stać przez godzinę boso na zimnym betonie, obładowany metalowym plecakiem, z maską na twarzy. Stał tak przed dowódca, który go wyśmiewał - Ale ksiądz Jerzy przetrzymał to wszystko, bo miał silną wiarę. W jednym z listów do rodziców napisał: "Ani groźbami, ani torturami nie udało się mnie złamać." I dodał: "Jak słodko jest cierpieć dla Pana Jezusa" - przypomina ksiądz Michał Kotowski z parafii św. Stanisaława Kostki i Sanktuarium błogosławionego księdza Popiełuszki.
Ksiądz Michał Kotowski podkreśla, że brutalne działania dowódców i oficerów politycznych miały zniechęcić kleryków do kapłaństwa.

Według historyków przymusową służbę wojskową w latach 1955-1980 odbyło około 3000 kleryków.

IAR
[fot. Wikimedio.org]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook