Jedynie prawda jest ciekawa


Kantar Public: Polacy pozytywnie o prezydencie i premier

24.04.2017

50 proc. ankietowanych źle ocenia działalność rządu, pozytywnie o pracy Rady Ministrów mówi 41 proc. badanych - wynika z sondażu Kantar Public. 48 proc. ankietowanych dobrze ocenia pracę premier, 44 proc. - źle. Dobrze o działalności prezydenta mówi 49 proc., źle - 42 proc.

Według przeprowadzonego w kwietniu sondażu wśród łącznie 50 proc. ankietowanych ma krytyczną opinię o działalności rządu: 15 proc. uważa, że Rada Ministrów działa zdecydowanie źle, a 35 proc. - że raczej źle. W grupie - 41 proc. - dobrze wypowiadających się o pracy rządu: 5 proc. ocenia, że pracuje on zdecydowanie dobrze, 36 proc., że raczej dobrze. 9 proc. badanych nie wyraziło opinii na temat działalności rządu. 

W porównaniu z sondażem z marca odsetek ocen pozytywnych działalności rządu wzrósł o 3 punkty proc., a ocen negatywnych spadł o 1 punkt proc. Łącznie 48 proc. badanych oceniło pozytywnie pracę premier Beaty Szydło, z czego zdecydowanie dobrze - 9 proc. badanych, a raczej dobrze - 39 proc. Natomiast 44 proc. ankietowanych wystawiło premier negatywną ocenę, w tym 17 proc. - oceniło ją zdecydowanie negatywnie, a 27 proc. - raczej negatywnie. 8 proc. badanych nie wyraziło zdania na temat tego, czy Beata Szydło dobrze wypełnia obowiązki premiera. W porównaniu z wynikami z marca o 8 punktów proc. wzrósł odsetek ocen pozytywnych pracy premier, a odsetek ocen negatywnych zmniejszył się o 3 punkty proc. W sondażu proszono też o ocenę pracy prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem łącznie 49 proc. badanych dobrze wypełnia on obowiązki prezydenta, z czego 11 proc. uważa, że zdecydowanie dobrze, a 38 - raczej dobrze. 

Negatywną ocenę wystawiło łącznie 42 proc. badanych, z czego 17 proc. uważa, że Andrzej Duda zdecydowanie źle wypełnia obowiązki prezydenta, a 25 proc., że raczej źle. 9 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie ocenić działalności prezydenta. W stosunku do sondażu z marca grupa pozytywnie oceniających działalność prezydenta wzrosła o 5 punktów proc., a odsetek ocen negatywnych spadł o 3 punkty proc. "Kwiecień przyniósł poprawę ocen działalności premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy, a także nieznaczną poprawę oceny rządu. 

Premier i prezydent są postrzegani lepiej głównie dzięki opiniom osób zainteresowanych polityką, więc można przypuszczać, że poprawili notowania dzięki swojej aktywności w ostatnim miesiącu np. zdecydowanej postawie prezydenta w kwestii armii, czy wystąpieniach podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej" - zauważa Kantar Public. "Zarówno działalność Beaty Szydło, jak i Andrzeja Dudy częściej oceniana jest dobrze niż źle. Poprawa notowań premier nie przełożyła się jednak automatycznie na poprawę ocen rządu, który nadal ma więcej przeciwników niż zwolenników. Prawdopodobnie kontrowersyjna działalność niektórych ministrów wpływa na to, że działalność rządu postrzegana jest wyraźnie gorzej niż jego szefowej" - dodaje Kantar Public. Sondaż został przeprowadzone w dniach 6-11 kwietnia 2017 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1067 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook