Jedynie prawda jest ciekawa


M. Kanownik: "Musimy utrudnić oszustom funkcjonowanie na rynku"

18.07.2017

- Należy tworzyć cały szereg czynności, które będą niwelować ryzyko wejścia w transakcję z nieuczciwym kontrahentem - ocenił w Wywiadzie Gospodarczym telewizji wpolsce.pl prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Michał Kanownik

M. Kanownik odniósł się do problemów przedsiębiorców z weryfikacją całego łańcucha dostaw. Według niego "dziś przedsiębiorca co najwyżej może spróbować zweryfikować swojego pierwszego kontrahenta i dostawcę, ale nawet to jest ograniczone - może sprawdzić tylko czy ma biura, sekretarkę itd. Nie ma możliwości, ale też czasu na bycie detektywem". Zauważył też, że ustawa o VAT nakłada na przedsiębiorce obowiązek weryfikowania kontrahentów w całym cyklu łańcucha dystrybucyjnego. - Jeśli gdzieś znajdzie się oszust podatkowy, czy nieuczciwy przedsiębiorca, to odpowiedzialność poniesie też ten uczciwy. To jest niezdrowa sytuacja, to zadanie powinno być wykonywane przez administrację skarbową. - powiedział.

Odpowiadając na problem dotyczący tego, że najczęściej oszusta można zdiagnozować już post factum, zauważył że należy „tworzyć cały szereg czynności, które będą niwelować ryzyko wejścia w transakcję z nieuczciwym kontrahentem." – Musimy utrudnić oszustom funkcjonowanie na rynku jako pozornie uczciwe podmioty – powiedział.

M. Kanownik zauważył, że przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju kodeks dobrych praktyk kontrolnych jest dobrym posunięciem. - Mogę bić brawo i mówić nareszcie. Apelowaliśmy o ten ruch ministerstwa od roku i cieszymy się, że uznano to za dobry pomysł. Ważne żeby te dobre praktyki działały dwustronnie, żeby były wskazówką dla przedsiębiorcy i kontroli skarbowej – stwierdził. – Szykujemy własne propozycje w tej sprawie jako branża która od 2012 aktywnie apeluje o uszczelnienie systemu VAT-owego. Mamy nadzieję że te propozycje zostaną uwzględnione w Kodeksie Dobrych Praktyk – dodał wskazując, że propozycje będą dotyczyły nie nakładania na przedsiębiorcę zbyt wygórowanych żądań. „Mniej czasu i energii na analizowanie swojego ryzyka, a więcej na działalność gospodarczą” - podsumował.

Odpowiadając na pytanie dotyczące oszustów, zauważył że „oszust podatkowy to element bardzo dobrze zorganizowanego systemu wyłudzania VAT i innych podatków.” - Od strony formalnej dokumentowej jest w stanie bardzo dobrze przygotować się d tego żeby wyglądać na uczciwego podatnika. Trzeba być bardzo czujnym i elastycznie podchodzić do tego kodeksu, może nawet w przyszłości rozszerzyć o nowe elementy żeby to oszust gonił za nowymi zmianami, a nie odwrotnie - dodał.

Czy kodeks i wprowadzany przez ministerstwo „Split Payment” - wdrożenie podzielnej płatności za towar oraz za podatek VAT, będą razem współgrać? - To się uzupełnia – przekonywał Kanownik. - KDP, jest potrzebny na już i mam nadzieję że wkrótce powstanie. Split payment świetnie go uzupełni. Zakładam że po wejściu w życie to ta ustawa stanie się głównym narzędziem weryfikacyjnym co do tego, czy ja mogę handlować z daną osobą, czy nie - dodał zauważając, że ustawa powinna wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku.

Jak dodał M. Kanownik, w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań punktowych, wprowadzenie tzw "split payment" będzie zmianą systemową. Według niego, fakt że Polska będzie prekursorem takiego rozwiązania, nie stanowi problemu. - Jeżeli Europa Zachodnia nie stosuje tego systemu i ma cały czas problem z karuzelami vatowymi, to być może nie warto czekać na nich, ale być pionierem rozwiązań, niech oni uczą się od nas – zauważył. - Nie widzę na rynku lepszego, bardziej kompleksowego, systemowego rozwiązania, które radziłoby sobie z wyłudzeniami – stwierdził.

Jak dodał prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, do projektu można mieć wiele wątpliwości, jednak jest on „głęboko przekonany że warto ponieść koszt tego rozwiązania żeby rozwiązać ryzyko wpadnięcia w karuzelę przez przedsiębiorcę.”- Nie boję się o przedsiębiorców, natomiast o to, czy banki będą zdolne w dniu wejścia w życie ustawy zapewnić żeby przedsiębiorca ma konto VAT-owe. To jest największe wyzwanie w tym systemie. Nie tyle boję się tego systemu, mam wątpliwości co do tego jak to będzie funkcjonowało w praktyce - przekonywał.

Od wielu lat powtarzam, że oszustwa podatkowe na vat, cit, pit, każdym podatku, biją bardzo mocno w budżet państwa, ale w równym stopniu uderzają w uczciwe przedsiębiorstwa, które nie mogą konkurować z oszustami, bo ci będą tańsi i szybsi. Jest zbieżność interesów pomiędzy przedsiębiorcami i budżetem państwa - podsumował.

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook