Jedynie prawda jest ciekawa

Kanonizacja Jana Pawła II możliwa w Polsce

11.05.2012

Jak informuje "Rzeczpospolita" , kanonizacja Jana Pawła II może zostać przeprowadzona w Polsce. Ogłoszenie świętości błogosławionego miałoby się odbyć w 2015 r.

"Ogłoszenie świętości bł. Jana Pawła II przez Benedykta XVI miałoby się odbyć przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2015 r. To pomysł dyskutowany na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii w Polsce i Watykanie" - pisze "Rzeczpospolita". - "Byłoby to wydarzenie symboliczne: kanonizacja nastąpiłaby w dziesiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w mieście bliskim sercu papieża, wśród młodych, których Dni zainaugurował w 1985 r."

Z informacji gazety wynika, że "ważną wskazówką, czy jest na to szansa, będzie decyzja Stolicy Apostolskiej w sprawie Światowych Dni Młodzieży w 2015 r. Starania o to, by odbyły się w Krakowie, podjął kard. Stanisław Dziwisz już w sierpniu ubiegłego roku. Jesienią zaproszenie do odwiedzenia Polski w 2015 r. wysłał papieżowi episkopat Polski oraz – oddzielnie – metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który zaprosił Benedykta XVI na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Wprawdzie rocznica przypada w 2016 r., ale przygotowania rozpoczęłyby się rok wcześniej."

Papieska Rada ds. Spraw Świeckich przychylnie wyraziła się o możliwości zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, ale równocześnie rozważa się też lokalizację uroczystości na kontynencie afrykańskim. Minusem Krakowa może być to, że miasto jest za małe na tak liczne spotkanie. Impreza na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat gromadzi coraz więcej uczestników. Dziś na katechezy z udziałem młodych gości z całego świata potrzeba 280 kościołów, a Kraków ma ich 120. Rozważana jest więc też wersja organizacji Dni równocześnie w Krakowie i na Śląsku lub w Warszawie.

"O tym, gdzie odbędą się Dni w 2015 r., dowiemy się oficjalnie za rok, na zakończenie ŚDM w Rio de Janerio" - informuje "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita"/AT
[fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook