Jedynie prawda jest ciekawa


Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

24.05.2017

Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

W komisji ma być czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

Pozytywną opinię komisji ustawodawczej uzyskali kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta; PO - poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Negatywnie zaopiniowany kandydat Nowoczesnej - poseł Meysztowicz powiedział komisji, że jego bratanek jest stroną postępowania przed sądem o zwrot nieruchomości w stolicy. "To niezręczna sytuacja i dla pana, i pana bratanka; pana udział w komisji może wpłynąć na decyzje organu" - skomentowała Krystyna Pawłowicz (PiS).

"Dlatego o tym powiedziałem, żeby komisja mogła podjąć decyzję; poddaję się jej ocenie" - tłumaczył Meysztowicz. Zapowiedział, że zwróci się do bratanka, by na czas działania komisji wystąpił o zawieszenie postępowania.

Powinowactwo w linii bocznej z osobą, która ma takie roszczenie, wyłącza z mocy ustawy członka komisji - mówili posłowie PiS. "Powinien pan honorowo zrezygnować; niech Nowoczesna wystawi nowego kandydata" - oświadczył Andrzej Matusiewicz (PiS). "To decyzja klubu; nie wykluczam tego" - odparł Meysztowicz.

Wniósł o wyłączenie go z głosowania w komisji do czasu decyzji klubu. Komisja jednak zaopiniowała go negatywnie.

Opinię w jego sprawie ma na wniosek Nowoczesnej przygotować Biuro Analiz Sejmowych. "Gdyby była ona negatywna, mój klub zgłosi nową kandydaturę" - zapowiedział Meysztowicz. Dodał zarazem, że wtedy powstanie problem, bo minął już termin zgłoszeń kandydatów na członków komisji, wyznaczony przez marszałka Sejmu. "Czy nie dojdzie do sytuacji, w której mój klub będzie pozbawiony uczestnictwa w komisji?"- pytał Meysztowicz.

"Opinia komisji nie jest wiążąca dla Sejmu" - podkreślał szef komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS). Dodał, że opinia BAS co do Meysztowicza powinna być znana w czwartek, przed głosowaniem Izby.

Pozytywnie zaopiniowany kandydat do komisji, komornik Kondratko, prezentując się przed komisją ustawodawczą mówił m.in., że orzekał w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Przemyślu. Mosiński podkreślał, że ma wiedzę w zakresie gospodarowania nieruchomościami, m.in. z czasów, gdy był we władzach NSZZ "S". Lisiecki był burmistrzem dzielnicy Warszawa Praga-Północ; jest też zarządcą nieruchomości. Kaleta mówił, że reprywatyzacją zajmuje się, od kiedy jest rzecznikiem Ministra Sprawiedliwości. Kropiwnicki, doktor prawa, twierdził, że członkowie komisji nie powinni mieć

doświadczenia ws. gruntów warszawskich. Meysztowicz jako wojewoda małopolski zajmował się sprawami własnościowymi. Zieliński obsługiwał prawnie przedsiębiorców, mających wiele nieruchomości. Opaliński to radca prawny i doktor prawa.

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Ustawę o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa", na której mocy powołana ma być komisja weryfikacyjna, Sejm uchwalił 9 marca. 31 marca podpisał ją prezydent.

Opozycja podkreślała, że komisja będzie wkraczała w kompetencje władzy sądowniczej, ale nie będzie niezawisła jako swoisty "trybunał ludowy". Przedstawiciele rządu mówili o przywróceniu elementarnego poczucia sprawiedliwości i naprawieniu krzywd.

Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. Wtedy komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia. Od decyzji komisji przysługiwać będzie skarga do sądu administracyjnego.

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N. Trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

ansa/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 4. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 5. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 6. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 7. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook