Jedynie prawda jest ciekawa


Kancelaria Prezydenta odpowiada na orzeczenie SN

31.05.2017

Minister Mucha i minister Łapiński zwołali konferencję prasową, na której ustosunkowali się do orzeczenia Sądu Najwyższego wedle, którego prezydent Andrzej Duda nie mógł skorzystać z prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego.

"Ta sprawa pokazuje jak pilna i konieczna jest zmiana Konstytucji, która będzie precyzyjna na tyle, że w celu interpretacji jednego zdania nie będzie potrzebnych kilku sędziów, którzy będą pracować przez kilka miesięcy i nie będzie potrzeby odwoływania się do Konstytucji Marcowej. Polska demokracji, a nie sędziokracji" - podkreślił minister Krzysztof Łapiński.

Obecny również na konferencji prasowej Paweł Mucha podkreślił, że uchwała Sądu Najwyższego nie ma mocy prawnej. "Nie ulega wątpliwości, że prawo łaski jest prerogatywą prezydenta RP, która niepodległa żadnej kontroli. Sąd Najwyższy nie może ingerować w sferę prerogatyw prezydenta. W naszej opinii uchwała podjęta przez Sąd Najwyższy nie ma należytej podstawy prawnej. (…) W naszym przekonaniu stanowisko prokuratura generalnego był stanowiskiem właściwym. W zakresie prawa łaski mieści się kompetencja prezydenta do dokonywania prawa łaski przez akt abolicji" - tłumaczył.

Odpowiadając na pytanie, czy Mariusz Kamiński może nadal sprawować swoją funkcję i czy jest niewinny, odpowiedział: "Tak, Mariusz Kamiński jest osoba ułaskawioną. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby minister Kamiński nie mógł pełnić swoich obowiązków".

W sprawie orzeczenia Sądu Najwyższego wypowiedziała się prof. Krystyna Pawłowicz. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z portalem wPolityce.pl podkreśliła, że „odpowiedź Sądu Najwyższego nie ma żadnego znaczenia ani dla prezydenta, ani dla Mariusza Kamińskiego ani dla pozostałych osób. Prezydent już podjął decyzję w tej sprawie i jest ona ważna”.

W podobnym tonie wypowiedział się karnista prof. Piotr Kruszyński, który zaznaczył, że środowa uchwała Sądu Najwyższego ws. stosowania prawa łaski przez prezydenta jest „całkowicie nietrafna, żeby nie powiedzieć że błędna”."Akt łaski prezydenta jest w mocy, ale sąd odwoławczy musi wydać orzeczenie w sprawie apelacji Mariusza Kamińskiego" - ocenił z kolei Piotr Łukasz Andrzejewski, adwokat i sędzia Trybunału Stanu po środowej uchwale Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i szefów CBA.

kk/wPolityce.pl

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook