Jedynie prawda jest ciekawa


Pałac otwarty na inicjatywy spoleczne

06.08.2015

Andrzej Duda przemówił do warszawiaków na Krakowskim Przedmieściu. "Pałac Prezydencki będzie otwarty na duże, reprezentatywne inicjatywy społeczne" - zadeklarował. Zapewniał, że jeśli się nie sprawdzi, to będzie prezydentem pięć lat i odejdzie.

"Ja nie żartowałem, że ten Pałac będzie otwarty. Będzie otwarty na wszystkie duże inicjatywy społeczne, które są reprezentatywne. Bo oczywiście prezydent nie jest w stanie przyjąć każdego obywatela, ale reprezentatywne grupy społeczne i inicjatywy - tak. Pałac Prezydencki będzie na nie otwarty" - zapewnił Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na zakończenie uroczystości inaugurujących prezydenturę.

Jak powiedział przed Pałacem Prezydenckim, trzeba dyskutować o postulatach obywatelskich, bo "ludzie muszą wreszcie mieć poczucie, że mają coś do powiedzenia w swoim państwie".

Duda przekonywał, że naprawa Rzeczypospolitej jest "konieczna we wszystkich dziedzinach życia" i "to jest sprawa najtrudniejsza". Do tego potrzebna jest jedność, bo zniszczyć, podzielić, burzyć jest łatwo, a odbudować, podnieść jest bardzo trudno - dodał prezydent.

Jak mówił, przed Polakami jest "ogromne zadanie". Mam świadomość trudności i mam świadomość tego, że jeżeli się nie sprawdzę, nie dam rady, to będę prezydentem pięć lat i odejdę z żalem i wstydem - deklarował. Ale - jak podkreślił - do tej pory zawsze mu się udawało. I nie widzę powodu, by tym razem nie miało mi się udać - zaznaczył prezydent.

Zapowiedział, że będzie apelował i wychodził z inicjatywami. Proszę tylko, byście mnie wspierali - zwrócił się do zebranych przed Pałacem Prezydenckim.

Majowe wybory prezydenckie - zdaniem Dudy - przywróciły Polakom morale i pokazały, że można pielęgnować demokrację. "Naprawa Rzeczypospolitej jest możliwa. Ja wierzę w to głęboko i wierzcie mi, będę pracował, zrobię wszystko, co w mojej mocy, by to, co obiecałem i więcej, zrealizować" - zapewnił.

Dziękował zgromadzonym za spotkanie. "Wszystko się uda, zobaczycie! Tylko musimy tego chcieć i musimy wierzyć! Do zobaczenia!" - zwrócił się do tłumu zebranych.

CAŁE PRZEMÓWIENIE:

Gdy dochodziłem do Pałacu jeden z panów, którzy są pośród państwa powiedział: „panie prezydencie jeszcze troszkę”. Rzeczywiście jeszcze troszkę, pięć lat!
Szanowni Państwo! Mówiłem rano o wzajemnym szacunku, współdziałaniu, tworzeniu wspólnoty. Mówiłem o tym mocno od dłuższego czasu, ponieważ to państwo mówiliście mi na naszych spotkaniach, że to jest dziś problem nawet w obrębie rodzin.

Bardzo nam potrzeba swoistej odnowy wspólnoty, i to nie takiej, żebyśmy się zbierali w momentach kryzysowych, gdy jesteśmy zgnębieni przez komunę i wybucha „Solidarność” czy, gdy umiera nasz Ojciec Święty. Wtedy też byliśmy razem. Dlaczego to się dzieje, gdy jest kryzys, gdy Polakom łamią się serca, jak tu pod tym Pałacem 10 kwietnia, czy w dniach następnych. Ludzie byli razem, modlili się, płakali, potrafili stać kilkanaście godzin w kolejce, by pokłonić się Parze Prezydenckiej. Byliśmy razem, potem znów nas ktoś podzielił. Wierzę w to, że jesteśmy to w stanie przełamać, że nie musi być tak, że podział będzie znikał tylko, gdy coś się stanie, gdy mamy tragedię, gdy rozumiemy, że coś utraciliśmy, albo możemy utracić.

Rzeczywiście możemy utracić, może nie gwałtownie, ale tracimy powoli nasz kraj, gdy znikają koleje instytucje, czy to połączenia komunikacyjne, czy szkoły, muzea, instytucje kultury, domy kultury. To się dzieje, może nie w Warszawie, ale wystarczy pojechać do mniejszych miast, do byłych miast wojewódzkich, by to zobaczyć.
Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tych, którzy mówią, że nie da się obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo budżet się zawali. To są bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę a pieniądze znajdą się natychmiast. Problem polega na czymś innym. Ta zmiana, o której mówiłem, naprawa Rzeczypospolitej jest potrzebna we wszystkich dziedzinach. To jest sprawa najważniejsza, to jest trudno zrobić. I dlatego potrzebna jest jedność. Zniszczyć jest łatwo, podnieść jest trudno. I dlatego mam świadomość trudności, mam świadomość, że jeśli się nie sprawdzę, jeśli nie dam rady, to będę przez pięć lat i odejdę z żalem i wstydem. Tyle, że do tej pory zawsze mi się udawało, i nie widzę powodu, by tym razem miałoby być inaczej. Dlatego będę działał, proponował, wychodził z inicjatywami. Proszę tylko, żebyście mnie wspierali.

Nie żartowałem mówiąc, że ten Pałac będzie otwarty. Tak, on będzie otwarty. Na wszystkie duże inicjatywy społeczne, które są reprezentatywne. Pałac Prezydenckie będzie na nie otwarty, na postulaty obywatelskie. Trzeba o nich rozmawiać, bo ludzie muszą mieć poczucie, że ich zdanie się liczy. Te wybory przywróciły nam morale, po wyborach samorządowych, pokazały że można pielęgnować demokrację. A zatem, że naprawa Polski jest możliwa. Wierzę w to i będę na to pracował. Będę działał, by moje zapowiedzi zrealizować.

Dziękuję Wam, że jesteście ze mną w tym upale, że nadal ze mną jesteście. Do zobaczenia. Wszystko się uda, tylko musimy tego chcieć, musimy w to wierzyć.
Prezydent Andrzej Duda złożył dziś przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. W drodze przez warszawskie ulice towarzyszyły mu rzesze Polaków, którzy chcieli zobaczyć na żywo nowego prezydenta Rzeczypospolitej.
Nad morzem patriotów powiewały setki flag narodowych i transparentów, którymi warszawiacy powitali swojego prezydenta. Krzyczano: „Witaj w domu”.
Nasz oczekiwany Panie Prezydencie, obejmujesz urząd w „Pańskie Przemienienie”. Ufamy, że Polskę czeka odrodzenie! — czytamy na jednej z tabliczek stworzonych dla Andrzeja Dudy.

ansa/PAP

[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook