Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kancelaria Kopacz łamie prawo?

10.08.2015

KPRM nie publikuje od dziewięciu miesięcy wyników kontroli instytucji publicznych. To sprzeczne z prawem alarmują eksperci. Tymczasem kancelaria Ewy Kopacz zasłania się ochroną danych osobowych.

Jak informuje Radio Maryja, problemy zaczęły się po kontroli kancelarii w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącej nieprawidłowości w agencji. Jej pracownicy zaskarżyli ujawnienie danych osobowych do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Inspektor zakwestionował sposób publikacji dokumentów przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Kancelaria premiera od dłuższego czasu nie upubliczniła żadnego raportu z kontroli, które przeprowadziła.

Taka sytuacja nie może mieć miejsca podkreślają prawnicy oraz organizacje walczące o jawność życia publicznego. Wskazują oni jednocześnie, że kancelaria premiera łamie prawo.

Jak wyjaśnia Beata Kempa, powoływanie się przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na rozporządzenia Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych to zasłona dymna.

- Dlatego, że gdyby pani premier podjęła decyzję o anonimizacji danych wzorem np. publikacji akt ze śledztwa – akt prokuratorskich i innych, które wymagają tego, aby dane osobowe nie były dostępne dla obywateli, to wszystko można było by podać do publicznej wiadomości. Wówczas można by było pokazać sam sens kontroli czyli mechanizm wydatkowania środków – na co te kwoty zostały przeznaczone, cel, sposób realizacji zadań publicznych. Nie ma potrzeby powoływania się, zasłaniania zarządzeniami, czy kwestiami przepisów, dotyczących ochrony danych osobowych. Myślę, że są to działania obliczone na ukrycie rzeczywistego obrazu tego, co dzieje się w poszczególnych działach polskiego rządu - podkreśla Beata Kempa.

Wcześniejsze kontrole przeprowadzane przez kancelarię pozwoliły na wykrycie wielu patologii oraz wszczęcie postępowań prokuratorskich. Ujawniono między innymi nadmierne wydatki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy nepotyzm w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

mmil/Radio Maryja

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Ewa Kopacz

,

KPRM

,

dane osobowe

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook