Jedynie prawda jest ciekawa


Kancelaria Kopacz łamie prawo?

10.08.2015

KPRM nie publikuje od dziewięciu miesięcy wyników kontroli instytucji publicznych. To sprzeczne z prawem alarmują eksperci. Tymczasem kancelaria Ewy Kopacz zasłania się ochroną danych osobowych.

Jak informuje Radio Maryja, problemy zaczęły się po kontroli kancelarii w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącej nieprawidłowości w agencji. Jej pracownicy zaskarżyli ujawnienie danych osobowych do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Inspektor zakwestionował sposób publikacji dokumentów przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Kancelaria premiera od dłuższego czasu nie upubliczniła żadnego raportu z kontroli, które przeprowadziła.

Taka sytuacja nie może mieć miejsca podkreślają prawnicy oraz organizacje walczące o jawność życia publicznego. Wskazują oni jednocześnie, że kancelaria premiera łamie prawo.

Jak wyjaśnia Beata Kempa, powoływanie się przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na rozporządzenia Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych to zasłona dymna.

- Dlatego, że gdyby pani premier podjęła decyzję o anonimizacji danych wzorem np. publikacji akt ze śledztwa – akt prokuratorskich i innych, które wymagają tego, aby dane osobowe nie były dostępne dla obywateli, to wszystko można było by podać do publicznej wiadomości. Wówczas można by było pokazać sam sens kontroli czyli mechanizm wydatkowania środków – na co te kwoty zostały przeznaczone, cel, sposób realizacji zadań publicznych. Nie ma potrzeby powoływania się, zasłaniania zarządzeniami, czy kwestiami przepisów, dotyczących ochrony danych osobowych. Myślę, że są to działania obliczone na ukrycie rzeczywistego obrazu tego, co dzieje się w poszczególnych działach polskiego rządu - podkreśla Beata Kempa.

Wcześniejsze kontrole przeprowadzane przez kancelarię pozwoliły na wykrycie wielu patologii oraz wszczęcie postępowań prokuratorskich. Ujawniono między innymi nadmierne wydatki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy nepotyzm w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

mmil/Radio Maryja

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook