Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kancelaria Kopacz łamie prawo?

10.08.2015

KPRM nie publikuje od dziewięciu miesięcy wyników kontroli instytucji publicznych. To sprzeczne z prawem alarmują eksperci. Tymczasem kancelaria Ewy Kopacz zasłania się ochroną danych osobowych.

Jak informuje Radio Maryja, problemy zaczęły się po kontroli kancelarii w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącej nieprawidłowości w agencji. Jej pracownicy zaskarżyli ujawnienie danych osobowych do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Inspektor zakwestionował sposób publikacji dokumentów przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Kancelaria premiera od dłuższego czasu nie upubliczniła żadnego raportu z kontroli, które przeprowadziła.

Taka sytuacja nie może mieć miejsca podkreślają prawnicy oraz organizacje walczące o jawność życia publicznego. Wskazują oni jednocześnie, że kancelaria premiera łamie prawo.

Jak wyjaśnia Beata Kempa, powoływanie się przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na rozporządzenia Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych to zasłona dymna.

- Dlatego, że gdyby pani premier podjęła decyzję o anonimizacji danych wzorem np. publikacji akt ze śledztwa – akt prokuratorskich i innych, które wymagają tego, aby dane osobowe nie były dostępne dla obywateli, to wszystko można było by podać do publicznej wiadomości. Wówczas można by było pokazać sam sens kontroli czyli mechanizm wydatkowania środków – na co te kwoty zostały przeznaczone, cel, sposób realizacji zadań publicznych. Nie ma potrzeby powoływania się, zasłaniania zarządzeniami, czy kwestiami przepisów, dotyczących ochrony danych osobowych. Myślę, że są to działania obliczone na ukrycie rzeczywistego obrazu tego, co dzieje się w poszczególnych działach polskiego rządu - podkreśla Beata Kempa.

Wcześniejsze kontrole przeprowadzane przez kancelarię pozwoliły na wykrycie wielu patologii oraz wszczęcie postępowań prokuratorskich. Ujawniono między innymi nadmierne wydatki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy nepotyzm w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

mmil/Radio Maryja

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Ewa Kopacz

,

KPRM

,

dane osobowe

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook