Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kamiński: Żądamy konkretnej informacji o skali korupcji

22.11.2013

Marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że wniosek o powołanie komisji śledczej ws. doniesień o korupcji m.in. w b. MSWiA trafił do oceny prawnej, a wniosek o informację w tej samej sprawie - do sejmowej speckomisji. W Sejmie opozycja domagała się wyjaśnień od przedstawicieli rządu.

Klub PiS wnioskował o informację premiera, szefa CBA i prokuratora generalnego w tej sprawie, a klub Solidarnej Polski złożył wniosek o powołanie komisji śledczej. Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk z mównicy sejmowej wnioskował o zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów z udziałem premiera Donalda Tuska i wicepremiera Janusza Piechocińskiego, by podjąć „pilne działania, związane z powołaniem komisji śledczej”.

„W tym tygodniu ujawniono informację o gigantycznej aferze korupcyjnej jaka miała miejsce w rządzie. Doszło do zatrzymania ponad 20 osób i 48 przeszukań. (...) Ujawnione przez CBA informacje wskazują, że skala korupcji, jaka ma miejsce przy przetargach na sieci teleinformatyczne, ma gigantyczny charakter. Konieczne jest, aby Sejm zajął się wyjaśnieniem tej sprawy” - uzasadniał Mularczyk.

„Panie premierze, jako Polacy oczekujemy, że pan w tej sprawie zabierze głos i da zielone światło do powstania sejmowej komisji śledczej. W przeciwnym przypadku sprawa w prokuraturze będzie trwała latami” - mówił przewodniczący klubu SP.

Poseł PiS, b. szef CBA Mariusz Kamiński domagał się z kolei, by do porządku obrad bieżącego posiedzenia Sejmu wprowadzić informację na temat na afery korupcyjnej. Mówił, że „rak korupcji dotknął MSZ, MSW, KGP i GUS”. „Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jaka jest rzeczywista skala korupcji w naszym kraju. Żądamy konkretnej i rzetelnej informacji” - powiedział poseł PiS. „Panie premierze, co z tarczą antykorupcyjną, czy otrzymał pan od służb informację na temat tej gigantycznej afery (...) i co pan z tą wiedza zrobił” - pytał Kamiński.

Krystyna Łybacka (SLD) zwróciła z kolei uwagę, że prawie rok temu klub SLD wystąpił o informację na temat korupcji związanej z realizacją projektu pl.ID. „To nie jest sprawa z tego tygodnia, to jest sprawa co najmniej sprzed dwóch lat” - podkreśliła.

W reakcji na wystąpienia posłów marszałek Sejmu ogłosiła przerwę i zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów, gdzie spotkali się przedstawiciele klubów sejmowych. Po wznowieniu obrad posłowie opozycji domagali się informacji o decyzjach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w sprawie wniosków o informację i powołanie komisji śledczej.

Kopacz poinformowała, że wniosek o powołanie komisji śledczej został skierowany do oceny prawnej, a wniosek o przedstawienie informacji, „decyzją Konwentu i Prezydium” został przekazany do sejmowej komisji ds. służb specjalnych. „Taka jest decyzja Konwentu Seniorów i tej decyzji zmieniać nie będziemy” - zaznaczyła.

Głos zabrał także poseł Twojego Ruchu Armand Ryfiński. „Panie premierze, minister pana rządu pan Radosław Sikorski sam powiedział, że jego resort jest przeżarty korupcją w całości praktycznie, w takim razie powinien się podać do dymisji” - mówił. Jak ocenił, są tylko pojedyncze ministerstwa, gdzie nie ma podejrzeń korupcji, ani niejasnych sytuacji.

Do tej wypowiedzi Ryfińskiego odniósł się szef MSZ. „Zanim zaleje nas tsunami demagogii w sprawie skutecznej akcji CBA chciałbym sprostować nieporozumienie, które się wkradło w wypowiedź posła Ryfińskiego” - powiedział Sikorski. Minister dodał, że chodzi o jego środową wypowiedź dla radiowej Trójki, ale - jak podkreślił - dziennikarz pytał go o to, czy MSZ jest „dotknięte”, a nie „przeżarte” rakiem korupcji.

„To rzeczywiście był błąd na stronie internetowej programu trzeciego Polskiego Radia. Ja nie powiedziałem, ani nie przyznałem jakoby MSZ było przeżarte korupcją. Dziennikarz pytał, czy zostało dotknięte korupcją i oczywiście nie będę zaprzeczał oczywistemu faktowi, że w wyniku wielomiesięcznej współpracy między MSZ a CBA postawiono zarzuty jednej z urzędniczek na 4,5 tys.  pracowników MSZ” - wyjaśnił minister. Jak zaznaczył, „ta urzędniczka została tego samego dnia wydalona ze służby zagranicznej”. „Bardzo proszę o niebudowanie argumentów na podstawie przekręconych lub nieistniejących cytatów” - powiedział Sikorski.

Głos zabrała też posłanka SP Beata Kempa. „Dość złodziejstwu, dość łapówkarstwu, dość wypompowywania pieniędzy z naszych kieszeni, by kilku kolesi czuło się w tym kraju dobrze” - mówiła. „Jakbyście byli tak naprawdę uczciwi i nie mielibyście nic do ukrycia, to komisji śledczej powinien przewodniczyć przedstawiciel opozycji, całej zjednoczonej dzisiaj opozycji, przeciwko złodziejstwu i łapówkarstwu, bo to dzisiaj cechuje wasze rządy” - zwróciła się do przedstawicieli PO.

Z kolei poseł PiS Andrzej Duda mówił, że „jest to największa afera korupcyjna jaka zdarzyła się w Polsce w ostatnich latach”. „Od 6 lat w tej izbie słyszymy, że największa zbrodnią jest walka z korupcją. Od czasu kiedy rządzicie korupcja przybrała takie rozmiary jakich Polska nie widziała jeszcze nigdy po 1989 roku. Od początku waszych rządów jest pełne przyzwolenie na korupcję” – mówił Duda pod adresem polityków PO.

W reakcji na wypowiedzi opozycji głos zabrał szef klubu Platformy Rafał Grupiński. „Skuteczne działanie służb, ściganie korupcji, aresztowanie ludzi podejrzanych o korupcję, nie daje wam prawa obrażać PO, urzędników, ministrów i tych, którzy wykonują porządnie swoje zadania” - powiedział Grupiński. „Nie wolno wam obrażać innych ludzi tylko za to, że dzisiaj Polska jest chroniona przed korupcją” - dodał szef klubu PO. Zapowiedział też wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Dudy w związku z jego piątkową wypowiedzią.

CBA zatrzymało w ostatnich dniach 20 osób podejrzewanych o korupcję. Ma to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Wśród zatrzymanych byli wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, Monika F. była już naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ oraz 15 przedstawicieli firm informatycznych.

PAP/aż

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. mid-17529062 29.05.2017

  Prezydent o ważnej roli samorządów

  Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

 2. CHAD060217030t58aeb530m800xec9cb92e 29.05.2017

  Bochenek: Politycy PO przez lata kłamali

  To bardzo smutna sprawa, pokazuje, że politycy PO przez lata kłamali; pokazuje, że nie dopełniono podstawowych procedur - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował informację o tym, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób.

 3. wypadekoswiecim1270x714s5vs5vsss 29.05.2017

  RMF FM: Premier miała poważne obrażenia

  „Według ekspertów, do których dotarli dziennikarze radia, obrażenia premier należy zakwalifikować nawet jako zagrażające życiu”.

 4. BronislawKwiatkowskigraves52vss 29.05.2017

  PK potwierdza: W grobie były także inne szczątki

  W grobie gen. Bronisława Komorowskiego znaleziono w czasie ekshumacji szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

 5. CHAD160516503t573ddda4m800x074345a7 29.05.2017

  Mazurek: Państwo PO nie zdało egzaminu

  "Mam przekonanie graniczące z pewnością, że po dzisiejszych informacjach nikt nie zarzuci nam, że prokuratura działa pod dyktando PiS, bo to nieprawda" - powiedziała w Sejmie Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

 6. mid-17527010 29.05.2017

  HGW stanie przed Komisją Weryfikacyjną

  W poniedziałek popołudniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

 7. gromnato54vg5b65 29.05.2017

  Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

  "Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę”.

 8. warsaw-6984161270x714aav1av21asv1 29.05.2017

  Ruszają prace Komisji Weryfikacyjnej

  Pierwsze posiedzenie komisji będzie miało charakter organizacyjny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook