Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: To rząd PO podsłuchiwał Piniora

02.12.2016

Jako koordynator służb specjalnych chcę zaprotestować przeciwko upolitycznianiu sprawy Józefa Piniora, ponieważ mamy do czynienia z sytuacją korupcyjną —apelował w Sejmie koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Kamiński zwrócił się do posłów, aby nie doszukiwali się w zatrzymaniu byłego opozycjonisty działań politycznych.

Kamiński mówił, że Pinior stwierdził, iż obecny rząd zafundował mu życie w państwie policyjnym, życie na podsłuchu i "zaapelował do opozycji, aby na przykładzie tej sprawy organizować protesty". Koordynator służb specjalnych podkreślił, że działania operacyjne CBA w sprawie dot. Piniora zaczęły się wiosną 2015 r. i zakończyły jesienią 2015 r. przed wyborami parlamentarnymi.

Jak mówił Kamiński, rzeczywiście wobec ówczesnego senatora PO stosowano zaawansowane działania operacyjne. Dodał, że wszystkie wnioski związane z kontrolą operacyjną, czyli tzw. podsłuchem, były zrealizowane na wniosek ówczesnego szefa CBA Pawła Wojtunika, za zgodą ówczesnego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. "Przez pół roku te działania trwały i zakończyły się przed wyborami parlamentarnymi" - powiedział Kamiński.

Koordynator specsłużb powiedział, że w jego ocenie i ocenie obecnego szefa CBA, "były to działania zasadne, w pełni uzasadnione, związane z kryminalnym charakterem tej sprawy". "Apeluję do wysokiej izby o nieupolitycznianie tej sprawy" - powiedział Kamiński.

Podkreślił, że jako człowiekowi związanemu z ideą solidarności i b. opozycjoniście jest mu niezwykle przykro, że człowiek tak zasłużony dla Solidarności, dla wolności w Polsce, jak Pinior, "wiele lat po tych wydarzeniach, których był legendą, rzeczywiście, jest podejrzewany, i w opinii CBA i prokuratury dopuścił się czynów korupcyjnych".

"To bardzo przykre dla nas wszystkich, ale mamy tutaj do czynienia z sytuacją o charakterze kryminalnym. Wszelkie jej upolitycznianie jest całkowicie bezzasadne" - powiedział Kamiński. "A jeśli ktoś temu panu zafundował życie na podsłuchu, to rząd Platformy Obywatelskiej. Przez pół roku w tym czasie był podsłuchiwany, wasz senator, wasz kolega i były ku temu powody w mojej ocenie" - powiedział Kamiński.

B. senator Józef Pinior, wraz z 10 innymi osobami, został zatrzymany przez CBA we wtorek. Pinior jest podejrzany o korupcję, usłyszał dwa zarzuty, grozi mu do 8 lat więzienia. Poznański wydział zamiejscowy PK wystąpił o tymczasowy areszt dla b. senatora, jego asystenta oraz biznesmena Krystiana S. Zdaniem prokuratury, wniosek o areszt uzasadniała obawa matactwa procesowego.

W czwartek wieczorem poznański sąd rejonowy zdecydował, że Pinior oraz dwie inne osoby, wobec których prokuratura wnioskowała o areszt, wyjdą na wolność. Prokuratura Krajowa zapowiedziała zażalenie na tę decyzję.

Po wyjściu z sali sądowej Pinior zapewnił o swojej niewinności. "Jak jestem politykiem przez ostatnie 40 lat, nigdy mi się nie zdarzyło, abym moje interwencje poselskie czy senatorskie wiązał z jakimikolwiek korzyściami majątkowymi" - podkreślił.

Pinior podkreślił, że nie zgadzał się z materiałem przygotowanym przez CBA i prokuraturę. Zarzucane mu czyny nazwał "absurdalnymi" i stwierdził, że przez ostatnie dni czuł się jak w świecie Kafki. Dodał, że sytuacja, w jakiej się znalazł, przypomina mu "sytuację sprzed 35 lat".

"Szósta rano, podsłuchy, życie na podsłuchach. Niestety w tej chwili w takim jesteśmy miejscu w Polsce, musimy zrobić wszystko, żeby w Polsce obronić liberalną demokrację i rządy prawa. To jest w tej chwili najważniejsze i powinno łączyć wszystkie środowiska, wszystkie partie polityczne. Rządy prawa są wartością, która jest wspólna dla lewicy, prawicy, centrum; wszystkich Polaków i Polek" - zaznaczył. 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 5. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 6. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 7. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook