Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński o inwigilacji i Maju

24.02.2016

„Stwierdzam z ogromną przykrością, w jakim chaosie funkcjonowały służby pod waszymi rządami. Skutki tego ponosimy my” - mówił Mariusz Kamiński podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Jak mówił koordynator ds. służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło, przedstawiał „parę podstawowych informacji nt. komendanta Maja” i okoliczności jego odwołania. 

„Wedle informacji, jakie zebrałem w związku ze sprawą komendanta Maja… W roku 2013 i 2014 roku CBA prowadziło działania związane z korupcją w jednym z miast. W toku działań operacyjnych pojawił się wątek komendanta Maja. Zebrane materiały wskazywały na możliwość popełnienia przestępstwa przez komendanta Maja” - mówił Kamiński. 

I tłumaczył, że już w maju 2014 roku do prokuratury w Łodzi wpłynęło zawiadomienie w sprawie komendanta Maja. 

„CBA jest podporządkowane bezpośrednio premierowi RP. Szef CBA powinien przekazywać istotne informacje z punktu interesów państwa premierowi. (…) W maju 2014 CBA przekazuje materiały operacyjne prokuraturze, a w tym samym czasie ABW prowadzi postępowanie w sprawie wydania certyfikatu bezpieczeństwa dot. informacji niejawnych, a także certyfikatu dot. informacji niejawnych z NATO i UE” — kontynuował. 

Zdaniem Kamińskiego było to działanie niedopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. 

„Jedna służba rozpracowuje komendanta Maja, ma przekonanie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa. A w tym samym czasie druga służba, odpowiedzialna za przestrzeganie najwyższych standardów, jeśli chodzi o poświadczenia dostępu do informacji tajnych. (…) Sytuacja jest absolutnie niezrozumiała i budząca najwyższy niepokój” — zaznaczył były szef CBA. 

„Przypomnę, że CBA rozpracowywała komendanta, przekazała informacje do prokuratury, a to nie wpłynęło w ogóle na karierę komendanta Maja.” — dodawał koordynator ds. służb specjalnych. 

Kamiński obarczał odpowiedzialnością za chaos przy nominacji komendanta Maja ekipę Platformy Obywatelskiej i PSL. 

„Mamy prawo być zaskoczeni i zdziwieni - jako ci, którzy przejęli władzę po Was - jak funkcjonowały służby i jak zapadały decyzje! Jak to możliwe, że osoba podejrzewana pełni dalej niezwykle ważne funkcje w policji?! To był jeden z najważniejszych policjantów w kraju. (…) Jak to się stało, że mimo tego, że materiały został zebrane, a prokuratura wszczyna śledztwo, ten człowiek dostaje dostęp do informacji niejawnych?!” — zaznaczył. 

„Wy oskarżacie nas?! Proszę państwa, ja o całej sprawie dowiedziałem się od szefa CBA już po nominacji. To były pierwsze dni jego funkcjonowania - jego poprzedni nie przekazał tej informacji i nie traktował jej jako sprawy ważnej”— dodawał. 

Mariusz Kamiński przekonywał, że poprzednia ekipa rządząca powinna zachowywać się inaczej. 

„Dla mnie było rzeczą oczywistą, że pierwszą rzeczą, jaką powinien wykonać szef CBA, to nawiązać kontakt z prokuraturą. (…) Czy wątek komendanta Maja został zweryfikowany? Do takiego spotkania doszło z mojej inicjatywy: szef CBA otrzymał informacje od prokuratora Seremeta, że śledztwo trwa, a wątek komendanta Maja nie został zakończony żadną konkluzją - mimo upływu 1,5 roku. Jak stwierdził Prokurator Generalny, on nie jest w stanie wypowiedzieć się jednoznacznie, czy komendant Maj może usłyszeć zarzuty, czy nie. Taką informację przekazałem ministrowi spraw wewnętrznych” — tłumaczył. 

„Mogę być zaskoczony, że ta sprawa nie została wyjaśniona przez 1,5 roku i że ten człowiek pełnił niezwykle ważne funkcje w policji” — dodawał. 

„Jeżeli tak łatwo rzucacie oskarżeniami wobec ministra spraw wewnętrznych, to ja nie będę was oskarżał. Stwierdzam z ogromną przykrością, w jakim chaosie funkcjonowały służby pod waszymi rządami. Skutki tego ponosimy my. Jeżeli pyta pan mnie, jaka była moja rekomendacja do ministra spraw wewnętrznych, to ja uznałem, iż w związku z tym, że materiał operacyjny wygląda poważnie i niebezpiecznie z punktu widzenia możliwości postawienia komendantowi Majowi zarzutów, uznałem, że dużo lepszym rozwiązaniem jest to, by komendant Maj przestał pełnić funkcję komendanta głównego policji.” 

„BSW zbiera materiały na ważnego policjanta, CBA prowadzi działania, prokuratura prowadzi działania - a Wy udajecie, że tego nie wiedzieliście? Być może, ale to pokazuje miarę spuścizny państwowej, jaką po Was odziedziczyliśmy. Niekompetentne działania! Jak można takiej osobie przyznać certyfikat bezpieczeństwa? Czy minister spraw wewnętrznych wiedział? Czy premier był poinformowany?” — nie krył oburzenia koordynator ds. służb specjalnych. 

„Chcę oficjalnie poinformować, że do końca miesiąca trwa audyt w służbach specjalnych. W ramach tego audytu badany jest wątek inwigilacji dziennikarzy - istnieje lista 48 dziennikarzy, którzy w czasach rządów PO i PSL byli inwigilowani przez ABW” — poinformował podczas komisji ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. 

Koordynator ds. służb specjalnych nawiązał do tematu w związku z wypowiedzią pana posła Wójcika nawiązującą do sprawy inwigilacji dziennikarzy i rzekomych fałszów, jakie w tym zakresie padały. 

Kamiński zapowiedział, że lista inwigilowanych dziennikarzy, sposób inwigilacji zostaną przekazane posłom w komisji ds. służb specjalnych po zakończeniu audytu. 

„Mówię z całą odpowiedzialnością o 48 dziennikarzach, którzy byli inwigilowani. Nie przesądzam, czy były to działania legalne czy nielegalne, bo audyt nie został jeszcze dokończony.” — zaznaczył były szef CBA. 

Komisja była w całości poświęcona sprawie komendanta Maja i kulisów jego odwołania.

PAP

[fot.wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook