Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: Niczego nie zaniechamy

02.12.2015

W przyszłym tygodniu powinny być przygotowane i dyskutowane założenia ustawy antyterrorystycznej - powiedział PAP minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Projekt po Nowym Roku powinien trafić do Sejmu - zadeklarował.

Kamiński powiedział PAP, że w środę w MSWiA odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu, z udziałem ministra SWiA Mariusza Błaszczaka, szefów służb specjalnych oraz szefów służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Prace nad projektem Kamiński będzie nadzorował osobiście wraz z ministrem SWiA.

„Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu ustawy antyterrorystycznej. Wzmacniamy Centrum Antyterrorystyczne ABW” - podkreślił w rozmowie z Kamiński. W jego ocenie CAT ABW to ważny instrument, „który należy rozwijać, bo jest niezwykle przydatny, jeżeli chodzi o  monitorowanie zagrożeń i wymianę informacji”.

„Na pewno niczego tutaj nie zaniechamy” - zapewnił.

Kamiński przypomniał, że ustawa powinna powstać jak najszybciej, bo w połowie przyszłego roku czekają nas dwa duże wydarzenia - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka w Krakowie.

„To ogromne wydarzenia, jeśli chodzi o skalę - zwłaszcza to z udziałem papieża i na pewno musimy być bardzo przygotowani pod każdym kątem - również w sensie formalnym” - tłumaczył powody opracowania specjalnej ustawy.

„Musimy przewidywać wszelkiego rodzaju sytuacje - nie możemy improwizować, jeśli takie zagrożenie się pojawi” - dodał minister.

„Miejmy nadzieję, że takie zagrożenie nigdy nie będzie realne w naszym kraju, bo w tej chwili takich zagrożeń nie ma. Ale gdyby się pojawiły - musimy być już teraz przygotowani na każdą sytuację” - powiedział Kamiński.

W jego ocenie przed opracowaniem założeń za wcześnie mówić o szczegółach ustawy.

„Ale intencja jest taka - żeby państwo błyskawicznie, zgodnie z pewnymi procedurami przygotowanymi państwo reagowało i wszystkie służby państwa reagowały. Żeby nie pojawiały się nagle jakieś formalne problemy, absurdalne w kontekście potencjalnych sytuacji związanych z aktami terroru” - mówił minister.

Według niego spotkania w sprawie projektu ustawy będą odbywały się regularnie.

„Już w najbliższym czasie będziemy dyskutowali o konkretnych założeniach projektu, które będą bazą dla samej treści ustawy” - zaznaczył.

„Chcemy, żeby ten projekt trafił szybko po Nowym Roku do Sejmu i jak najszybciej był procedowany, tak, aby w związku z tymi dwoma dużymi wydarzeniami - żebyśmy byli przygotowani na wszelką ewentualność” - zadeklarował Kamiński.

„Oczywiście wiąże się to też z bieżącymi zagrożeniami, bo niestety te zagrożenia terrorystyczne w Europie są, póki co nie w naszym kraju, ale my nie możemy niczego zaniedbać” - powiedział PAP koordynator ds. służb specjalnych.

Powstanie ustawy zapowiedział też minister Błaszczak. Opracowaniem jej zajmuje się międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych.

Sytuacja po zamachach w Paryżu, kierunki do założeń dla przyszłej ustawy antyterrorystycznej oraz zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. to główne tematy międzyresortowego zespołu ds. zagrożeń terrorystycznych, który w środę zebrał się w MSWiA.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz wspomniany wcześniej minister - koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także przedstawiciele kierownictwa służb specjalnych.

Jak poinformowało MSWiA, podczas spotkania przedstawiono informacje na temat zamachów w Paryżu, do których doszło 13 listopada, obecnej sytuacji we Francji oraz jej ewentualnego wpływu na poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

„W tym kontekście rozmawiano również o wymianie informacji z zagranicznymi służbami partnerskimi” - podał resort na stronie internetowej.

Jak poinformowano, podczas posiedzenia rekomendowano utrzymanie najniższego poziomu zagrożenia atakiem terrorystycznym w Polsce.

Uczestnicy spotkania omówili także stan przygotowań służb do zabezpieczenia pielgrzymki papieża Franciszka do Polski oraz organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 r.

„Ponadto podczas posiedzenia odbyła się wstępna dyskusja dotycząca kierunków do założeń dla przyszłej ustawy antyterrorystycznej” - poinformowało MSWiA.

Pod koniec listopada szef MSWiA mówił w Sejmie, że we współpracy z koordynatorem ds. służb specjalnych, zostanie przygotowany projekt ustawy antyterrorystycznej. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński mówił wtedy PAP, że podczas spotkania zespołu ds. zagrożeń terrorystycznych zostaną m.in. przeanalizowane rozwiązania i przepisy prawne dot. przeciwdziałania terroryzmowi.

W grudniu 2014 r. ówczesny rząd przyjął „Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019”. Przewiduje on m.in. udoskonalenie procedur w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym oraz wzmocnienie przygotowania służb i instytucji. Program został przygotowany w MSW, we współpracy z innymi służbami oraz instytucjami wchodzących w skład międzyresortowego zespołu ds. zagrożeń terrorystycznych.

AM/PAP

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]


Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook