Jedynie prawda jest ciekawa


IPN chce przenieść groby z Łączki

18.04.2014

Plany zorganizowania uroczystego pogrzebu ofiar z Łączki wciąż są realne, jednak coraz trudniejsze do zrealizowania w tym roku w związku z upływem czasu – przyznał prezes IPN Łukasz Kamiński.

Na przeszkody natrafiły nie tylko ekshumacje, ale także plany budowy panteonu narodowego na Łączce. Jak zauważa Kamiński te problemy są do rozwiązania, jednak ciągnie się za nimi skomplikowana sytuacja formalno-prawna, bowiem na miejscach pochówku Żołnierzy Wyklętych stawiane były kolejne nagrobki – zresztą często oprawców.

„To jest konflikt nie tylko na przykład praw rodzin ofiar terroru stalinowskiego, ale zarówno rodzin tych osób, które zostały później pochowane. Jest to wręcz sytuacja pewnej dwoistości prawnej, bo jeśli mówimy o tych bardziej współczesnych pochówkach, to tutaj mamy ustawę o cmentarzach z 1959 roku. Natomiast w przypadku ofiar terroru stalinowskiego, są to groby, które w świetle polskiego prawa są grobami wojennymi i je reguluje odrębna ustawa, i trzeba po prostu pogodzić te dwie rzeczywistości” - tłumaczy prezes IPN.

W tym przypadku prokurator nie może nakazać ekshumacji czy przeniesienia nagrobków umieszczanych na Łączce w późniejszych latach. Jednak zdaniem Kamińskiego, aby można było godnie upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, groby które są dziś w obrębie Łączki, „powinny zniknąć, po prostu powinny w sposób godny zostać przeniesione w inne miejsce.” Prezes IPN dodaje, że jest to możliwe, acz trudne, gdyż praktycznie niemożliwe jest porozumienie się z rodzinami osób, których nagrobki są na tamtym terenie.

Łukasz Kamiński odnosi się także do spekulacji dotyczących identyfikacji generała Nila i rotmistrza Pileckiego. Możliwy jest zarówno scenariusz, w którym wśród ekshumowanych są szczątki wspomnianych bohaterów, natomiast „nie jest to jeszcze stuprocentowa pewność. Trwają badania genetyczne. Jak wiadomo, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu wzbogaciła się o nowy sprzęt, no i przede wszystkim liczymy, że w trzecim etapie wydobędziemy kilkadziesiąt dalszych szczątków ofiar. Tak więc wciąż mamy nadzieję na identyfikację także i tych naszych bohaterów.”

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 2. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

 3. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 4. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 5. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 6. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 7. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook