Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

IPN chce przenieść groby z Łączki

18.04.2014

Plany zorganizowania uroczystego pogrzebu ofiar z Łączki wciąż są realne, jednak coraz trudniejsze do zrealizowania w tym roku w związku z upływem czasu – przyznał prezes IPN Łukasz Kamiński.

Na przeszkody natrafiły nie tylko ekshumacje, ale także plany budowy panteonu narodowego na Łączce. Jak zauważa Kamiński te problemy są do rozwiązania, jednak ciągnie się za nimi skomplikowana sytuacja formalno-prawna, bowiem na miejscach pochówku Żołnierzy Wyklętych stawiane były kolejne nagrobki – zresztą często oprawców.

„To jest konflikt nie tylko na przykład praw rodzin ofiar terroru stalinowskiego, ale zarówno rodzin tych osób, które zostały później pochowane. Jest to wręcz sytuacja pewnej dwoistości prawnej, bo jeśli mówimy o tych bardziej współczesnych pochówkach, to tutaj mamy ustawę o cmentarzach z 1959 roku. Natomiast w przypadku ofiar terroru stalinowskiego, są to groby, które w świetle polskiego prawa są grobami wojennymi i je reguluje odrębna ustawa, i trzeba po prostu pogodzić te dwie rzeczywistości” - tłumaczy prezes IPN.

W tym przypadku prokurator nie może nakazać ekshumacji czy przeniesienia nagrobków umieszczanych na Łączce w późniejszych latach. Jednak zdaniem Kamińskiego, aby można było godnie upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, groby które są dziś w obrębie Łączki, „powinny zniknąć, po prostu powinny w sposób godny zostać przeniesione w inne miejsce.” Prezes IPN dodaje, że jest to możliwe, acz trudne, gdyż praktycznie niemożliwe jest porozumienie się z rodzinami osób, których nagrobki są na tamtym terenie.

Łukasz Kamiński odnosi się także do spekulacji dotyczących identyfikacji generała Nila i rotmistrza Pileckiego. Możliwy jest zarówno scenariusz, w którym wśród ekshumowanych są szczątki wspomnianych bohaterów, natomiast „nie jest to jeszcze stuprocentowa pewność. Trwają badania genetyczne. Jak wiadomo, Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmu wzbogaciła się o nowy sprzęt, no i przede wszystkim liczymy, że w trzecim etapie wydobędziemy kilkadziesiąt dalszych szczątków ofiar. Tak więc wciąż mamy nadzieję na identyfikację także i tych naszych bohaterów.”

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. M.Czutko]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook