Jedynie prawda jest ciekawa


Kaleta: to była dzika reprywatyzacja

26.07.2017

Pierwsze decyzje komisji weryfikacyjnej wskazują, że w stolicy nie mieliśmy do czynienia z normalną, ale dziką reprywatyzacją - ocenił członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Wskazał też, że cały proceder odbywał się za zgodą sądu.

- Pierwsze decyzje, które komisja podjęła w sprawie działek przy ulicy Twardej wskazują, że z normalną reprywatyzacją, jak mówiła jeszcze rok temu pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, do czynienia na pewno nie mieliśmy. Tamta reprywatyzacja spokojnie może być nazywana dziką - powiedział w środę Kaleta w TVP Info. Zapowiedział, że w niedługim czasie zapadną decyzje komisji także w sprawie działek Chmielna 70 i Sienna 29.

Na pytanie, czy w proceder reprywatyzacyjny zaangażowane były również wydające rozstrzygnięcia sądy, Kaleta przyznał, że sąd "wyrażał zgodę na sprzedaż roszczeń za pieniądze, za które nawet kawalarki w tym miejscu nie można kupić". Dodał, że "czynił to jeden sędzia", który nadal pracuje w wymiarze sprawiedliwości.

Kaleta, który jest członkiem komisji wskazanym przez PiS, pytany był także czy dostrzega podstawy do postawienia, w związku z reprywatyzacją, zarzutów prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz lub jej zastępcy Jackowi Wojciechowiczowi. Jak powiedział, w stołecznym Ratuszu w sprawie reprywatyzacji panował chaos i nieporządek, ale "nadal pozostaje otwarte pytanie, czy był to kontrolowany bałagan".

- Ktoś się zgodził na to, by przestępcy wyłudzili gigantyczny majątek z mienia miejskiego - zaznaczył. - W przypadku Twardej i innych nieruchomości miasto nie dbało o to, by spróbować sprawdzić wszystkie okoliczności sprawy - dodał Kaleta.

Zwrócił także uwagę, że dopiero 13 lipca w Ratuszu zapadła decyzja o wznowieniu sprawy działki pod d. adresem Sienna 29 - dwa miesiące po postawieniu zarzutów w tej kwestii. - To pokazuje, że pani prezydent robi ruchy pozorowane, by blokować prace komisji, by się przed nią nie stawić, by nie wyjaśnić swojego udziału w dzikiej reprywatyzacji - ocenił członek komisji.

Dodał, że prezydent Warszawy dziś też wynajmuje "za publiczne pieniądze" pełnomocników w sprawach, którymi zajmuje się komisja, czyli "narzuca miastu kolejne koszty", zamiast osobiście stawić się przed komisją. - Ubolewam nad tym, że pani prezydent nie ma odwagi, żeby wyjaśnić te kwestie - mówił Kaleta.

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja uchyliła już decyzje wydane w 2014 r. z upoważnienia prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości przy ul. Twardej. We wtorek komisja badała sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki, d. adres Sienna 29. Po raz czwarty na rozprawie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - za co ukarano ją kolejną karą 3 tys. zł grzywny.

PAP

Warto poczytać

 1. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 2. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 3. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 4. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 5. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 6. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook