Jedynie prawda jest ciekawa


List Kaczyńskiego: Ziobryści winni porażki

20.11.2011

Jarosław Kaczyński napisał do działaczy Prawa i Sprawiedliwości list z analizą przyczyn wyborczej porażki. Jako winnych słabego wyniku partii wskazuje „Ziobrystów”, którzy mieli dążyć do przegranej PiS.

„Rzeczpospolita”, która jako pierwsza poinformowała o liście, wskazuje, że prezes Prawa i Sprawiedliwości wysłał list tydzień przed Radą Polityczną PiS, na której odbędzie się dyskusja m.in. o przyczynach porażki wyborczej.

Winą za nią Kaczyński obarcza wykluczonych niedawno z partii europosłów. Wskazuje, że Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski już w kampanii działali na szkodę partii. - Poszukiwano sytuacji konfliktowych w poszczególnych okręgach, by wykorzystać je do budowania swojej grupy. – uważa prezes PiS. O posłach, którzy założyli klub Solidarna Polska, pisze: - Bardzo znamienne jest też poparcie, jakiego powołanemu przez rozłamowców klubowi udzielił na posiedzeniu konwentu seniorów Palikot. Podobnego argumentu Kaczyński używał, gdy zwolennicy usuniętej z PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej zakładali klub PJN.

Lider PiS twierdzi też, że do niższego o ok. 3-5 pkt proc. wyniku przyczyniły się błędy popełnione w ostatnim tygodniu kampanii. Zalicza do nich zbyt późną odpowiedź na spot PO „oni pójdą głosować” wskazujący na kiboli jako sympatyków PiS. Na minus zalicza też „dyskusję o Angeli Merkel, i opóźnioną odpowiedź na łatwy do przewidzenia atak”.

Chodzi o awanturę wokół wydanej tuż przed wyborami książki „Polska naszych marzeń”. Kaczyński napisał w niej, że wybór na kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie był przypadkowy, co wywołało medialną burzę w Polsce i Niemczech.

Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości porażek polskiej prawicy należy upatrywać również w „syndromie lat 90-tych”. Czyli nadmiernej ambicji polityków prawicy stojących niekiedy na czele marginalnych ugrupowań. Przekonuje jednak, że PiS może wygrywać, o ile partia będzie skonsolidowana.

Wysłanie listu do członków partii, wyjaśniał rzecznik PiS Adam Hofman: – Media w swoim przekazie zniekształcają nie tylko wizerunek PiS, ale również to co dzieje się w partii. Dlatego prezes uznał, że musi członkom PiS  przedstawić jak sprawy wyglądają.

Zbigniew Ziobro w rozmowie z „Rzeczpospolitą”: – Z wieloma ocenami dotyczącymi sytuacji politycznej Polski w ostatnich latach się zgadzam. List ten jednak jest pozbawiony głębszej refleksji prezesa Jarosława Kaczyńskiego na temat istotnych błędów, które przyczyniły się do kolejnych sześciu już porażek wyborczych PiS.

– Bez tego wnioski zaprezentowane w liście prowadzą na manowce i nie dają recepty na zwycięstwo w kolejnych wyborach – powiedział lider Solidarnej Polski.

rp.pl 

[fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 6. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 7. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook