Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Żyjemy w królestwie kłamstwa!

25.01.2014

Sprawa równości praw jest w centrum naszych programów i naszego myślenia o Polsce - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości "Jedna Polska", która odbyła się w Przysusze.

Politycy PiS podsumowali tym samym objazd kraju, podczas którego dotarli do 314 powiatów, odbywając rozmowy z mieszkańcami Polski. Kaczyński podczas swojego przemówienia podkreślał, że sformułowanie "Jedna Polska" odnosi się właśnie do równych szans wszystkich regionów kraju: - Chodzi o coś innego niż tylko jedność na mapie – chodzi o taki kształt naszego życia społecznego, który powoduje, że wszyscy Polacy będą mieli równe prawa – i to nie tylko te, skądinąd bardzo ważne, zapisane w konstytucji i ustawach. Chodzi także o te prawa realne, te prawa, które można określić najprościej jako równe szanse. Niezależnie od tego, gdzie się urodził, w jakiej grupie społecznej i regionie. Równe prawa, równe szanse. To kwestia niesłychanie ważna, podstawowa, fundamentalna - tłumaczył polityk.

Szef największej partii opozycyjnej mówił, że był pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w czasie tych podróży: energii Polaków, ale także barier rozwoju:- Chciałem podkreślić bardzo mocno, że to sprawa fundamentalna nie tylko z punktu widzenia jednostek – oczywiście zawsze chodzi o pojedynczych ludzi, ale także o wspólnotę, naród. Siła narodu, nasze bogactwo to przede wszystkim ludzie. To w ludziach jest to, co może zapewnić nam przyszłość. Wszelkie bariery rozwoju: tego indywidualnego, ale i grupowego, godzą zarówno w jednostki, jak i małe grupy społeczne, lokalne, regionalne i wreszcie w naród jako całość. Godzą w naszą przyszłość i dlatego muszą być zniesione!- mówił oklaskiwany przez salę.

Kaczyński zwrócił również uwagę na to, że takie spotkania z mieszkańcami Polski - także tej lokalnej - są obowiązkiem każdego szanującego się polityka:-Objazd po Polsce miał temu służyć. Jest taki obowiązek polityków, który można określić najprościej jako obowiązek spotkania, obowiązek rozmowy i dialogu. Bez wypełniania tego obowiązku, uczciwej polityki nie ma. Bo z ludźmi, obywatelami trzeba rozmawiać! Jeśli się tego nie robi, to się nie widzi problemów. Chcieliśmy ten obowiązek, po raz kolejny zresztą, wypełnić. Wydaje mi się, żeśmy wypełnili - stwierdził prezes PiS, dziękując działaczom partii za pomoc w tym objeździe.

I dodawał:-To była wyprawa do tych i rozmowa z tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Zdobyta dzięki niej wiedza jest fundamentem czegoś niesłychanie ważnego; fundamentem uczciwej polityki. Uczciwy polityk musi rozmawiać, wchodzić w dialog, a uczciwa polityka, zmierzająca do realizacji zasady równości, to przecież inaczej polityka pro publico bono! Polityka dla dobra publicznego! - podkreślał.

Kaczyński mówił także sporo o różnorodności regionów Polski, co - w jego optyce - jest wielkim sukcesem Polski i przejawem piękna ojczyzny:-Chciałem powiedzieć także coś, co odnosi się do tej podróży. Ona była nie tylko ważna, pouczająca, ale także piękna. Bo piękna jest Polska! Jest jedna, ale różnorodna: i pod względem krajobrazu, architektury, obyczajów i w jakimś sensie języka, różnego rodzaju odmiennych sposobów życia. Ta różnorodność jest naszym bogactwem, pięknem i chociaż podróżujemy po Polsce od tylu lat, to zetknięcie z tym jeszcze raz było dla nas bardzo ważne- przekonywał.

Dodał jednak, że obok piękna, które zobaczył i energii, której mógł doświadczyć, spotykał się z wieloma trudnościami, za które - w jego opinii - odpowiedzialny jest obecny rząd.Żyjemy w królestwie kłamstwa – spójrzmy, co dzieje się w mediach głównego nurtu. Mimo wszystko dziesiątki tysięcy, miliony Polaków wiedzą, jak jest i nie dają się oszukać. To naprawdę źródło naszej nadziei, satysfakcji i siły. Po tych spotkaniach jesteśmy po prostu silniejsi! (...) Ta podróż miała swoją inną twarz – z wyjątkami dobrze rządzonych miejsc – słyszeliśmy tę samą wypowiedź o bezrobociu, zakładach pracy w likwidacji, o tych, które mają być zlikwidowane. O likwidowanych szkołach, oddziałach szpitalnych, komisariatach, bibliotekach, połączeniach komunikacyjnych, domach kultury. O zwijaniu się państwa, które na powiatowym poziomie przestaje wypełniać swoje podstawowe obowiązki- mówił Kaczyński.

I dodawał:-Muszę powtórzyć pytanie, które stało się znane w naszym kraju, a jego autor stał się ofiarą prześladowań: -Jak żyć?! To pytanie jeszcze dalej idące: nie jak żyć, ale jak przeżyć? Jak kupić lekarstwa?- opisywał prezes PiS.

Przy okazji mocno skrytykował rząd PO-PSL:-Czy dzisiejsza władza to widzi? Czy to widać zza szyb limuzyn, czy to widać zza butelek znakomitych win i koniaków? Czy to widać zza dymu cygar? Tego stamtąd nie widać. Ta Polska jest z punktu widzenia dzisiaj rządzących non est, oni wymyślili sobie teorię rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, gdzie Polska 2/3 Polaków niemalże nie istnieje. Odrzucamy tę teorię – jedyna właściwa metoda i kierunek to rozwój zrównoważony, który pozwoli wykorzystać nasz potencjał. Nie jest on już taki mały, są środki europejskie po to, by relacje PKB na głowę i relacje szans wyrównywać - tłumaczył były premier.

Kaczyński mówił również o nieskutecznym wykorzystaniu środków europejskich:-Spójrzcie państwo, jak wykorzystywane są środki europejskie – owszem, tam gdzie jest dobra władza samorządowa, coś z tego jest. Tu w Przysusze mamy tego przykład. Ale ile środków zostało zmarnowanych, ile środków poszło „na mieszkania w Barcelonie” albo najnowocześniejsze audi? Ile tego rodzaju pieniędzy zostało zmarnowane? Ilu ludzi dzisiaj w Polsce na wzór komunistycznych dygnitarzy i ich dzieci, mówi, że „myśmy już sobie Europę zbudowali”... Tak, ci z legitymacjami partyjnymi zbudowali, ale nie dla Polski, tylko dla siebie. Oni mają zieloną wyspę-- ubolewał prezes PiS.

I zapewniał, że jego ugrupowanie w połowie lutego przedstawi program, "z którym PiS pójdzie do wyborów", a który weźmie pod uwagę likwidację opisanych problemów:- Nasz kraj potrzebuje wielkiego programu – mamy potencjał, środki europejskie, ale mamy nieporównywanie więcej środków własnych. Mamy pomysły odnoszące się do polityki prorodzinnej. (...) Przy wszystkich ograniczeniach i fikcjach demokracji mamy potężną broń: kartkę wyborczą. Musimy jej użyć i dopilnować, żeby te najbliższe wybory europejskie, super ważne samorządowe i parlamentarne zostały przeprowadzone w sposób uczciwy – bo różnie z tym bywało- stwierdził.

Kończąc swoje przemówienie, zaapelował do polityków PiS o determinację w walce wyborczej i zaangażowanie w przekonywanie obywateli do zmiany w polskiej w polityce:-Musimy zrzucić ten worek kamieni, który mamy na plecach i pójść szybko i do góry. Od 1989 roku tak złego rządu jak ten jeszcze nie mieliśmy, ale będziemy mieli lepszy. I to już niedługo. Zwyciężymy! - zakończył Kaczyński.

svl

[fot. PAP/ Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 2. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 3. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 4. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 5. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 6. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 7. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 8. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook