Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: Żyjemy w królestwie kłamstwa!

25.01.2014

Sprawa równości praw jest w centrum naszych programów i naszego myślenia o Polsce - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości "Jedna Polska", która odbyła się w Przysusze.

Politycy PiS podsumowali tym samym objazd kraju, podczas którego dotarli do 314 powiatów, odbywając rozmowy z mieszkańcami Polski. Kaczyński podczas swojego przemówienia podkreślał, że sformułowanie "Jedna Polska" odnosi się właśnie do równych szans wszystkich regionów kraju: - Chodzi o coś innego niż tylko jedność na mapie – chodzi o taki kształt naszego życia społecznego, który powoduje, że wszyscy Polacy będą mieli równe prawa – i to nie tylko te, skądinąd bardzo ważne, zapisane w konstytucji i ustawach. Chodzi także o te prawa realne, te prawa, które można określić najprościej jako równe szanse. Niezależnie od tego, gdzie się urodził, w jakiej grupie społecznej i regionie. Równe prawa, równe szanse. To kwestia niesłychanie ważna, podstawowa, fundamentalna - tłumaczył polityk.

Szef największej partii opozycyjnej mówił, że był pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył w czasie tych podróży: energii Polaków, ale także barier rozwoju:- Chciałem podkreślić bardzo mocno, że to sprawa fundamentalna nie tylko z punktu widzenia jednostek – oczywiście zawsze chodzi o pojedynczych ludzi, ale także o wspólnotę, naród. Siła narodu, nasze bogactwo to przede wszystkim ludzie. To w ludziach jest to, co może zapewnić nam przyszłość. Wszelkie bariery rozwoju: tego indywidualnego, ale i grupowego, godzą zarówno w jednostki, jak i małe grupy społeczne, lokalne, regionalne i wreszcie w naród jako całość. Godzą w naszą przyszłość i dlatego muszą być zniesione!- mówił oklaskiwany przez salę.

Kaczyński zwrócił również uwagę na to, że takie spotkania z mieszkańcami Polski - także tej lokalnej - są obowiązkiem każdego szanującego się polityka:-Objazd po Polsce miał temu służyć. Jest taki obowiązek polityków, który można określić najprościej jako obowiązek spotkania, obowiązek rozmowy i dialogu. Bez wypełniania tego obowiązku, uczciwej polityki nie ma. Bo z ludźmi, obywatelami trzeba rozmawiać! Jeśli się tego nie robi, to się nie widzi problemów. Chcieliśmy ten obowiązek, po raz kolejny zresztą, wypełnić. Wydaje mi się, żeśmy wypełnili - stwierdził prezes PiS, dziękując działaczom partii za pomoc w tym objeździe.

I dodawał:-To była wyprawa do tych i rozmowa z tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Zdobyta dzięki niej wiedza jest fundamentem czegoś niesłychanie ważnego; fundamentem uczciwej polityki. Uczciwy polityk musi rozmawiać, wchodzić w dialog, a uczciwa polityka, zmierzająca do realizacji zasady równości, to przecież inaczej polityka pro publico bono! Polityka dla dobra publicznego! - podkreślał.

Kaczyński mówił także sporo o różnorodności regionów Polski, co - w jego optyce - jest wielkim sukcesem Polski i przejawem piękna ojczyzny:-Chciałem powiedzieć także coś, co odnosi się do tej podróży. Ona była nie tylko ważna, pouczająca, ale także piękna. Bo piękna jest Polska! Jest jedna, ale różnorodna: i pod względem krajobrazu, architektury, obyczajów i w jakimś sensie języka, różnego rodzaju odmiennych sposobów życia. Ta różnorodność jest naszym bogactwem, pięknem i chociaż podróżujemy po Polsce od tylu lat, to zetknięcie z tym jeszcze raz było dla nas bardzo ważne- przekonywał.

Dodał jednak, że obok piękna, które zobaczył i energii, której mógł doświadczyć, spotykał się z wieloma trudnościami, za które - w jego opinii - odpowiedzialny jest obecny rząd.Żyjemy w królestwie kłamstwa – spójrzmy, co dzieje się w mediach głównego nurtu. Mimo wszystko dziesiątki tysięcy, miliony Polaków wiedzą, jak jest i nie dają się oszukać. To naprawdę źródło naszej nadziei, satysfakcji i siły. Po tych spotkaniach jesteśmy po prostu silniejsi! (...) Ta podróż miała swoją inną twarz – z wyjątkami dobrze rządzonych miejsc – słyszeliśmy tę samą wypowiedź o bezrobociu, zakładach pracy w likwidacji, o tych, które mają być zlikwidowane. O likwidowanych szkołach, oddziałach szpitalnych, komisariatach, bibliotekach, połączeniach komunikacyjnych, domach kultury. O zwijaniu się państwa, które na powiatowym poziomie przestaje wypełniać swoje podstawowe obowiązki- mówił Kaczyński.

I dodawał:-Muszę powtórzyć pytanie, które stało się znane w naszym kraju, a jego autor stał się ofiarą prześladowań: -Jak żyć?! To pytanie jeszcze dalej idące: nie jak żyć, ale jak przeżyć? Jak kupić lekarstwa?- opisywał prezes PiS.

Przy okazji mocno skrytykował rząd PO-PSL:-Czy dzisiejsza władza to widzi? Czy to widać zza szyb limuzyn, czy to widać zza butelek znakomitych win i koniaków? Czy to widać zza dymu cygar? Tego stamtąd nie widać. Ta Polska jest z punktu widzenia dzisiaj rządzących non est, oni wymyślili sobie teorię rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, gdzie Polska 2/3 Polaków niemalże nie istnieje. Odrzucamy tę teorię – jedyna właściwa metoda i kierunek to rozwój zrównoważony, który pozwoli wykorzystać nasz potencjał. Nie jest on już taki mały, są środki europejskie po to, by relacje PKB na głowę i relacje szans wyrównywać - tłumaczył były premier.

Kaczyński mówił również o nieskutecznym wykorzystaniu środków europejskich:-Spójrzcie państwo, jak wykorzystywane są środki europejskie – owszem, tam gdzie jest dobra władza samorządowa, coś z tego jest. Tu w Przysusze mamy tego przykład. Ale ile środków zostało zmarnowanych, ile środków poszło „na mieszkania w Barcelonie” albo najnowocześniejsze audi? Ile tego rodzaju pieniędzy zostało zmarnowane? Ilu ludzi dzisiaj w Polsce na wzór komunistycznych dygnitarzy i ich dzieci, mówi, że „myśmy już sobie Europę zbudowali”... Tak, ci z legitymacjami partyjnymi zbudowali, ale nie dla Polski, tylko dla siebie. Oni mają zieloną wyspę-- ubolewał prezes PiS.

I zapewniał, że jego ugrupowanie w połowie lutego przedstawi program, "z którym PiS pójdzie do wyborów", a który weźmie pod uwagę likwidację opisanych problemów:- Nasz kraj potrzebuje wielkiego programu – mamy potencjał, środki europejskie, ale mamy nieporównywanie więcej środków własnych. Mamy pomysły odnoszące się do polityki prorodzinnej. (...) Przy wszystkich ograniczeniach i fikcjach demokracji mamy potężną broń: kartkę wyborczą. Musimy jej użyć i dopilnować, żeby te najbliższe wybory europejskie, super ważne samorządowe i parlamentarne zostały przeprowadzone w sposób uczciwy – bo różnie z tym bywało- stwierdził.

Kończąc swoje przemówienie, zaapelował do polityków PiS o determinację w walce wyborczej i zaangażowanie w przekonywanie obywateli do zmiany w polskiej w polityce:-Musimy zrzucić ten worek kamieni, który mamy na plecach i pójść szybko i do góry. Od 1989 roku tak złego rządu jak ten jeszcze nie mieliśmy, ale będziemy mieli lepszy. I to już niedługo. Zwyciężymy! - zakończył Kaczyński.

svl

[fot. PAP/ Michał Walczak]

Słowa kluczowe:

Polska

,

PiS

,

podróże

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook