Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński wsparł protesty związkowców

13.09.2013

„Jesteśmy jeszcze raz z tymi, którzy chcą innej Polski. Chcieliśmy tej innej Polski, innego sposobu budowania od dziesięcioleci. Dzisiaj to powtarzamy, powtarzamy jeszcze raz – Polska musi być inna! - mówił prezes PiS w przemówieniu pod KPRM.

Szef PiS przemawiał przy okazji protestów, jakie prowadzą w Warszawie związki zawodowe. Kaczyński wielokrotnie podkreślał, że jego ugrupowanie wspiera manifestacje i postulaty protestujących: „Chciałem wyrazić solidarność ze wszystkimi polskimi pracownikami, których prawa są dzisiaj łamane w sposób drastyczny, którym podwyższa się wiek emerytalny, którym zmienia się reguły czasu pracy. (…) Zmienia się w ten sposób, że tracą oni prawa, które były zdobyczą ostatniego stulecia. Przychodzimy, bo chcemy wyrazić solidarność z tymi, którzy mają już dość Polski bez pracy, to solidarność z bezrobotnymi, z tymi, którzy wyjechali. Mają dość Polski, w której nie rodzi się stosowna liczba dzieci, Polski, w której króluje nadużycie i nie można załatwić dla zwykłego obywatela najprostszych spraw. Polski oligarchicznej, Polski, gdzie nie ma równości, praworządności, gdzie właściwie każdy obywatel cierpi z powodu ogromnej niesprawności państwa” - mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że miejsce jego wystąpienia nie jest przypadkowe. Wielokrotnie zwracał uwagę na to, kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację w naszym kraju: „Tu za nami jest gmach, w którym urzędują ci, którzy podejmują decyzje. Czy to są decyzje suwerenne, nie wiemy. Ale wiemy, że to oni za nie odpowiadają. Za te decyzje odpowiada Donald Tusk! Odpowiadają przedstawiciele PSL-u, odpowiadają ci wszyscy, którzy dzierżą dzisiaj najwyższe urzędy. To nie jest tak, że w sejmie wszyscy są tacy sami. Nie jest tak, że jest jakaś jedność między tymi, którzy zasiadają w najwyższej izbie. My dzisiaj nie uczestniczymy w posiedzeniu sejmu, bo nie chcemy mieć nic wspólnego z tymi, których łączy jedno – są w opozycji wobec Prawa i Sprawiedliwości. Bo i PO, i PSL, i SLD i ta jeszcze jedna partia, są połączone w jednym sojuszu przeciwko PiS, przeciwko zmianom w naszej ojczyźnie i przeciwko temu, co doprowadza nasz kraj do rozwoju i rozkwitu. To ma służyć wszystkim – podkreślam, wszystkim – Polakom!” - mówił Kaczyński.

Były premier odniósł się również do koniecznych - jego zdaniem - zmian, które są potrzebne naszej ojczyźnie: „To trzeba bardzo mocno powiedzieć. Jesteśmy jeszcze raz z tymi, którzy chcą innej Polski. Chcieliśmy tej innej Polski, innego sposobu budowania od dziesięcioleci. Dzisiaj to powtarzamy, powtarzamy jeszcze raz – Polska musi być inna! Musi być prawdziwie demokratyczna, musi być krajem, gdzie szanuje się obywateli, gdzie się ich nie dzieli na tych, którzy mają prawo wybierać władzę i tych, którzy nie, bo noszą przecież jakieś berety. A to przecież słowa tego pana, który tam siedzi” - stwierdził.

I dodawał: „Domagamy się praw elementarnych, polityki ekonomicznej, która będzie budowała miejsca pracy, domagamy się mieszkań dla młodych rodzin, domagamy się, by te szanse były wykorzystywane dla polaków, a nie garstki, którzy nadużywają swojej pozycji. Domagamy się uczciwości i prawdy! (...) Żadna ustawa nie uchyli prawdy, bo to ona jest fundamentem życia społecznego, a tym bardziej fundamentem życia publicznego. Dziś opiera się ono na wielkim kłamstwie. Kłamstwo jest podstawą relacji między władzą a społeczeństwem. Nasz sprzeciw jest także sprzeciwem przeciwko kłamstwu. Chcemy prawdy, chcemy wolności, chcemy równości i nowej Polski!” - mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wyraźnie podkreślił również drogę, która ma doprowadzić do zmian w Polsce. Zdecydowanie odciął się od tych środowisk, które postulują inne niż demokratyczne próby przejęcia władzy: „I jeszcze jedno – to zwycięstwo można i trzeba przybliżać różnego rodzaju akcjami, takimi jak ta, która trwa w tej chwili. Ale musimy też wiedzieć, że ostateczne zwycięstwo możemy podjąć tylko poprzez procedury demokratyczne – referenda, wybory. Kartka wyborcza jest dzisiaj nasza bronią. Nie potrzebujemy barykad, potrzebujemy głosowania. Potrzebujemy wielkiej jedności Polaków i jedności obozu patriotycznego. W centrum tego obozu – tak zdecydował bieg wydarzeń- jest Prawo i Sprawiedliwość” - oceniał Kaczyński.

Na koniec zwrócił uwagę na znaczek z logo "Solidarności" przypięty do kurtek mnóstwa związkowców: „Ten znak ciągle bardzo dużo znaczy i pozostanie w polskiej historii mimo, ze od tych wydarzeń minęły już 33 lata. To był największy ruch w dziejach kraju to wielka duma Polaków! Dziękuję!” - zakończył Kaczyński.

LL, wPolityce.pl

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku! 

Warto poczytać

 1. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 2. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 3. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 4. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 5. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 7. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 8. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook